ryhmässä haukkumassa vanhoja taloja rötisköiksi tsm? Mitä te silloin edes teette koko tyhmässä. Vanhoja taloja saa muistella, mutta jos ollaan niiden säästämistä vastaan,niin ihmetettyttää kyllä vähän.
Wanha Raahe ryhmä . miksi jotkut ovat vaan
Anonyymi-ap
7564
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niihin sisältyy nostalgisia muistoja toisille ja he, jotka haukkuvat, eivät ole eläneet silloin kun kaikki talot olivat ns. rötisköjä.
Tosissaan, eihän ne kauniita olleet silloinkaan - mutta ei muusta tiedetty.
Oletko itse asunut sellaisessa?
Minä olen ja kyllä sana rötiskö kuvaa sitä asuinympäristöä, mikä oli. Kylmää, ahdasta, huussit pihan perällä.
Ei kovin idyllistä.
Ne muistot.
Ihmettele vaan.noissahan rötisköussä asuu lestoja eli ei oikeita raahelaisua vaan outoa äklöporukksa viisauksineen..muista tämä aina ja mene seuroihin niin pääset rakentaan sinne mihin haluat vaikka kaava laittais vastaan mutta kun olet lestapää niin saat tehfä millaisen talon haluat kaavaalueelle erikoisluvalla.sama myös kaupungin ns päälliköillä tai mitä ovatkaan avuttomia hyväveliä
Ei oikea Raahelainen ole 60-70 luvulla Pudasjärven korvesta työn perässä Pattijoelle muuttaneen kommunisti jälkeläiset vaan jotain aivan muuta!
Kopsalainen löysäpieru, viinan perässä tuli Raaheen
WanhaRaahe sivut facessa on kyllä mainiot. Hyvä että tuodaan kaupungin historiaa esille meille muualta vasta muuttaneille. Moninainen ja mielenkiintoinen menneisyys kaupungilla.
Eteläkatu 5, Kauppakatu 64 ja Kummatin koulu pitää purkaa pois. Kaikki muu saa jäädä ennalleen.