Kun seuraa käynnissä olevan kirkolliskokouksen kipuilua voimassaolevan avioliittolainsäädännön kanssa niin on selvää että uskonnollisten vihkimisten aika on ohitse.
Jos kirkko tai uskonnollinen yhteisö ei halua vihkiä avioliittoon siihen lain mukaan oikeutettuja seurakuntalaisiaan, tulee vihkimisoikeus ottaa siltä pois.
Vihkiköön maistraatti parit virallisesti yhteen ja kirkko sekä muut uskonnolliset yhteisöt saavat sitten siunailla tai olla siunaamatta liiton, mikäli asianomaiset ko. siunausta edes haluavat.
Avioliittoon vihkimisoikeus pois uskonnollisilta yhteisöiltä
5
151
Vastaukset
- Anonyymi
Ei me kuule Neuvostoliitosta oteta mallia!
Kävisikö malliksi Ranska, Italia tai Hollanti? Niissäkin vihkiminen tapahtuu maistraatissa.
- Anonyymi
Avioliiton pitäisi edellyttää muutaman päivän koulutusta tyyliin ensiapukurssi.
- Anonyymi
voisi käydä muitakin kursseja
- Anonyymi
Kirkossa ei saisi vihkiä homoja, Myöskään papit eivät saisi vihkiä homopareja. He voivat mennä maalllisiin laitoksiin vihittäviksi. Jumalan viisaus on , että miehestä ja naisesta tulee pari, joka kasvattaa lapset rakkaudella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke592945- 1342131
- 921798
- 1641405
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?731341- 631319
- 791262
- 691132
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂731069Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t331017