Vapaa-ajattelijain liitto jätti pyydetyn lausunnon työryhmälle, joka valmistelee luonnosta hallituksen esitykseksi silpomisen eli ns. ympärileikkauksen kieltämiseksi:
Vapaa-ajattelijat jättivät jo valmisteluvaiheessa työryhmälle kannanoton, jossa esitimme silpomiskiellon ulottamista myös poikiin. Kantamme ei ole muuttunut.
Korostamme edelleen, ettei Korkein oikeus vuonna 2008 sallinut poikien ns. ympärileikkausta uskonnonvapauden vuoksi. Perustelu oli sosiaaliseen yhteisöön kiinnittyminen, ja tämä perustelu poistuu, kun silpominen kielletään kokonaan.
Kun työryhmä nyt on laatinut vain tyttöjä koskevan esityksen, ei sitä kannattane viivästyttää yhdistämällä välittömästi samaan yhteyteen poikia. Sen sijaan hallituksen esitykseen tulee kirjata selkeästi, että tarkoitus on lähitulevaisuudessa valmistella toinen laki, jolla suojellaan poikien sukuelimiä uskonnollisin perustein tehdyiltä peruuttamattomilta toimenpiteiltä.
Sukuelinten silpominen kiellettävä myös pojilta
29
667
Vastaukset
- Anonyymi
Miten tämä sopii vapaa-ajattelijoiden humanistiseen julistukseen uskonnonvapaudesta, että kaikki vakaumukset uskonnosta tms. riippumatta olisivat tasa-arvoisia yhteiskunnassa?
Hyvin. Kaikki saavat kasvaa aikuisiksi ilman silpomista, kun tämä ajatus lopulta hyväksytään.
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Hyvin. Kaikki saavat kasvaa aikuisiksi ilman silpomista, kun tämä ajatus lopulta hyväksytään.
Eli juutalaisilta kielletään poikalasten ympärileikkaus vaikkapa väkivallan uhalla. Kun jotakin kielletään, niin kiellon rikkominen vaatii jonkun rangaistuksen ja sitä toimeenpantaessa ollaan myös valmiita väkivallan käyttöön.
- Anonyymi
Kiellettävä poikien slpomnen
- Anonyymi
Missä tämä lausunto on?
Edellisen jatkona tällä sivulla: https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/silpomisen-kielto-myos-pojat/
- Anonyymi
Ulkopolitiikan kommunistiporukan renki va- liitto pohtii sukuelimiä
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18478931/tampere-18-5-2024-vapaa-ajattelijat-mahdollisuuksien-torilla#comment-129255442 - Anonyymi
Hyvät teille. Kiitos.
Äh, tästä oli uudempikin ketju. Eli toistona, 10.6. alkavalla viikolla arvioitu esittelyviikko.
- Anonyymi
Onneksi vapaa-ajattelijat eivät päätä tästäkään asiasta.
- Anonyymi
Tuon täytyy olla anti-semitismiä. Samoin kuin ihmeen nuiva suhtautuminen rasistisen apartheidin vuosikymmeniä suorittamaan kansanmurhaan, sieppauksiin, kidutukseen, panttivankien raiskauksien videointiin.
Tästä oli perjantaina lakivaliokunnassa asiantuntijakuuleminen.
- Anonyymi
Ei pojat niitä silvo, vaan aikuiset aivopesty.
- Anonyymi
Laki on niin kuin se luetaan?
- Anonyymi
Miten kyseistä lakia käytännössä valvottaisiin?
- Anonyymi
Miten olis neuvolat ja kouluterveydenhuolto?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten olis neuvolat ja kouluterveydenhuolto?
Niissäkö alettaisiin kyttämään ympärileikkauksia?
Mutta mielenvikaisen identiteettiongelmaisen sopii silpoa itsestään vastakkaisen sukupuolen kaltainen friikki?
Ihan en näe asioilla yhteyttä. Sitäpaitsi ei kai kukaan ole kieltämässä aidosti vapaaehtoista aikuista ympärileikkauttamasta itseään.
jori.mantysalo kirjoitti:
Ihan en näe asioilla yhteyttä. Sitäpaitsi ei kai kukaan ole kieltämässä aidosti vapaaehtoista aikuista ympärileikkauttamasta itseään.
Et varmasti kun ympärileikkauksen tähän liitit.
Entäpä mulkun tilalle vittu tai toisinpäin?
Siinä vaiheessa pitäisi järjissään olevien aikuisten ihmisten estää sairasta toteuttamasta suunnitelmiaan.- Anonyymi
xxXX3XXxx kirjoitti:
Et varmasti kun ympärileikkauksen tähän liitit.
Entäpä mulkun tilalle vittu tai toisinpäin?
Siinä vaiheessa pitäisi järjissään olevien aikuisten ihmisten estää sairasta toteuttamasta suunnitelmiaan.Chiasmus ei esiinny kommentissasi.
On hyvä, että sukupuolenvaihdos on mahdollista. Anonyymi kirjoitti:
Chiasmus ei esiinny kommentissasi.
On hyvä, että sukupuolenvaihdos on mahdollista.Surullista se on.
xxXX3XXxx kirjoitti:
Et varmasti kun ympärileikkauksen tähän liitit.
Entäpä mulkun tilalle vittu tai toisinpäin?
Siinä vaiheessa pitäisi järjissään olevien aikuisten ihmisten estää sairasta toteuttamasta suunnitelmiaan.Sinä itse vaihdoit aihetta. Katso vaikka ketjun otsikko.
jori.mantysalo kirjoitti:
Sinä itse vaihdoit aihetta. Katso vaikka ketjun otsikko.
Oliko muuta? 🤣😇
- Anonyymi
Kummallista
- Anonyymi
Siis todellakin!
- Anonyymi
mutta kun pitäis kirkollisille ja muille pedofiileille nussioille suaha leipee.
- Anonyymi
islamin vastustus on oleellinen osaa raakalaisuuden ja silpomisen vastaisuutta
ja valiitto taas hoitaa vauvakasteita ja setaseksiä Lakivaliokunta on käynyt valmistavan keskustelun. Käsittelytiedot https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/KasittelytiedotValtiopaivaasia/Sivut/HE_69+2024.aspx
Tämä päätetty. PS:n edustajilla on tässä erilaisia mielipiteitä. https://uskonnonvapaus.fi/2024/silpomiskielto-laki.html
- Anonyymi
Jehveteiltä lestoilta ja helkkareilta pitäs silvota vähän reilummin nuita vehkeitä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman501683Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761375- 351237
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊891134Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1591017- 891006
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee198964Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20881Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?71874- 82841