Kyse ei ollut ilotulitteista.Pommit räjähtelevät
jo Suomen rajan tuntumassa.
jo Suomen rajan tuntumassa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Viipurin pamaus on vanha juttu eikä enää mikään uutinen
https://fi.wikipedia.org/wiki/Viipurin_pamaus
Huomenna Zaha tai Lavrov ilmoittaa, että drooni ammuttiin Suomesta
Niin, tulee toiset Mainilan laukaukset.
Ui älä.
Oo huoletta...ei tule, eivät rupea nato maata härkkimään,raukkoja on Putlerin porukka, vain pienet ja heikommat kelpaa ryssille maaliksi.
Viipuri on tosin suomalainen kaupunki, vaikka Venäjä aluetta laittomasti miehittääkin.
"itsenäisen suomen pressana" häärää kanttihammas swedupelle brittilortZuineen 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Koko luomakunta nauraa... 😂😂😂😂😂😂😂
Naura sinä vain yksin tyhmille jutuillesi.
Voi käydä niin että Suomi vedetään mukaan
tavalla tai toisella,sen voi tehdä myös Ukraina
joka haluaa naton fyysisesti osalliseksi sotaan.
Tilanne saattaa eskaloitua vahingossa,kun
iskuja tehdään käytännössä Suomen rajalla?
Oligarkit erehtyvät ensi kerralla Suomen puolelle vain 30 km rajallemme.
Seuraavaksi oligarkit pommittavat jo Nesteen jalostamoa muka vahingossa lähellä itärajaa painostaakseen Hölmölä-Suomea lahjoittamaan niille lisää aseita ja rahaa.
JauhisSannan,sd, pitää kiireesti mennä nylkyttämään Zelenskyä, että oligarkki rauhoittuisi.
Tuntumassa ei haittaa. Täytyy sotaakäyvän kansan koska se sota konkreettisesti.
Hyökkäys suoritettiin Suomesta käsin.
Jaloinhan nuo lähimenneisyyden rajanylitykset on pääosin tehty.
Mainilan laukaukset 2.0 ?
Jos oli Ukrainan tekosia niin jälleen se oli yksi tapa tuhlata vähiä voimavaroja tyhjyyteen: Yhden pienen ikivanhan miinanraivaajan särkeminen ja pari vuosikymmentä sitten käytöstä poistettujen puhkiruostuneiden öljysäiliöiden särkeminen auttaakin paljon sodassa...
Tyypillistä Ukrainan some-sotaa, johon turvautuvat aina kun rintamatilanne on kriittinen. Yrittävät siirtää huomion tällaisiin someoperaatioihin, joilla ei ole mitään merkitystä käytännön kannalta. Tapahtuu joka kerta.
Saadaan jälleenrakentaa, kun Suomi valtaa vanhat alueet takaisin.
Mikähän mahtaa olla ulkomaisten varustamojen intressi tuoda laivansa Suomenlahdelle, jos noita droneja ja torjuntaohjuksia alkaa sinkoilla enemmänkin....?
Suomen suurimmat satamat eli Kotka, Vuosaari ja Kilpilahti ovat Suomenlahdella ja etenkin Kotka ja sinne johtavat laivaväylät ovat jo hyvin lähellä sotaa jos kerta Viipurissa, Pietarissa ja Ust-Lugassa paukkuu.
Varustamot eivät ole kovin kuuluisia siitä, että haluavat tuoda kalliit laivansa sotatoimialueelle ja Suomen kauppamerenkulusta suurin osa tapahtuu ulkomaisilla laivoilla.
Tällä hetkellä Uuraan öljysatamaan seilaa epämääräisessä omistuksessa olevia tankkereita, joiden omistaja voi vaihtua laivan ollessa kahden sataman välillä. Mahtavatko olla edes vakuutettuja? Jos nämä jättävät nyt pelosta tulematta (eivät jätä!) Viipuriin ja siten pönkittämättä Venäjän sotataloutta, se on vain hyvä asia.
Sellainen ol´ Viipuri...
Olisi ainakin minulle kelvannut se Viipuri ja Venäjä, jossa oli kiva turistina matkustella. Maan johtajan vaakakupissa painoi kuitenkin enemmän imperialistinen pullistelu ja hyökkäyssota naapuriaan Ukrainaa vastaan.
Kuitenkin Suezilla esim. laivat kulkee vanhaan malliin.
Iso osa varustamoista lähti kiertämään Afrikkaa kun hässäkkä siellä alkoi. Näihin sisältyi myös suurimmat Suomeen liikennöivät varustamot esim. Maersk, Hapag, MSC jne.
Samaa tekivät silloin kun merirosvot mellasti sielläpäin.
Eli kyllä ne kurssit herkästi kääntyy jopa noin tärkeällä reitillä. Suomi on pieni tekijä ja laivat löytää kyllä lastinsa muualtakin, jos jostain syystä tänne ei haluttaisi tulla.
Suomi mainittu:
https://www.newsmax.com/newsfront/vladimir-putin-russia-ukraine/2024/05/19/id/1165289/