Maailman arvostetuin biologi Kimmo Pälikkö murskaa kirjasarjassa "Taustaa" evoluution. Ei ole epäilystäkään siitä, etteikö luomiskertomus olisi totta.
Ajatella että isoja puita on ylösalaisin sedimenttikerroksissa! Tulvan jäljet!
Ajatella että isoja puita on ylösalaisin sedimenttikerroksissa! Tulvan jäljet!
Vastaukset 28
Vanhimmat
Nämä edistykselliset tiedemiehet eivät kumartele pakosta enemmistönä olevia Darwinin raamatun, lajien synty, palvojia.
Oletko oikeasti noin tyhmä vai leikitkö? Mikä helvetin kuvitelma teillä pahvipäillä on siitä ,että Lajien synty on jotain samaa kuin teille raamattu.
Mitä Raamatunkäännöstä käytät Jeesustellessasi ? Kiinnostaa nimittäin tietää , että mikä on se "oikea" käännös.
ÄLÄ OSTA MADE IN KIINA TUOTTEITA
Juu mulla ei ole Trump raamattua . Mutta kiitos neuvosta :)
"Nämä edistykselliset tiedemiehet eivät kumartele pakosta enemmistönä olevia Darwinin raamatun, lajien synty, palvojia."
Minä en pitäisi merkonomi Kimmo Pälikköä kovinkaan kummoisensa tiedemiehenä.
Kuvataiteilija ei pätevöidy uskonnollisia huupeilikirjoja kirjoittamalla biologiksi, saati että nauttisi arvostusta muilta kuin heiltä, joiden korvasyyhyyn hän kirjoittaa.
ÄLKÄÄ OSTAKO MADE IN KIINA TUOTTEITA
Wikipediassa ei ole mitään mainintaa kyseisen henkilön biologian tutkinnosta ja hänet on nimetty taiteilijaksi ja tietokirjailijaksi. Eli kyseessä ei ilmeisesti ole mikään oikea biologi, vaan ilmeisesti taas yksi uskovainen, joka luulee tietävänsä jotain biologiasta, vaikka todellisuudessa ei tajua siitä yhtään mitään.
Fail.
Tällaisten tyyppien keski-ikä taitaa olla 70 paikkeilla, mikä on tietysti positiivista, jos se jotain kertoo ihmiskunnan tietotason kehittymisestä.
Tämä on Jumalan tosi!
Malmin kauppaoppilaitoksessa biologiapainotteisen merkonomitutkinnon suorittanut Kimmo Pälikkö on piirtänyt Tolu-pesuaineen etiketin, joten kyllä jo tuolla ansiolla jyrätään kaiken maailman dosentit, jotka laboratorioissaan hääräävät tyhjänpäiväisiä.
Evoluutio on tärähtäneiden reservijeesusten mukaan kumottu lähes yhtä monta kertaa kuin on tullut ylöstempaus tai maailmanloppu.
Muuten aika kuluu lattialla rypien ja outoja sopottaen kunnes tulee aika välillä vahtia toisten makuuhuonetouhuja ja tuomita niitä.
Aloittaja kaivoi sarkasmimontun ja taisi siihen joku kretukin tuossa tipahtaa :D.
Itsekin tipuin siihen monttuun ,mutta olkoot menneeksi :)
Eikö se ole ironiamonttu?
Wikipedia:
"Ironia (< m.kreik. εἰρωνεία, eirōneía ’teeskentely’) eli epäsuora iva on ilmaisumuoto, jossa käytetyt sanat ovat ristiriidassa puhujan todellisen tarkoituksen kanssa."
"Sarkasmi on purevaa ivaa tai purevan ivallinen ilmaus. Se on sanallista ironiaa, joka on tarkoituksellista, peittelemätöntä ja yleensä loukkaavaksi tarkoitettua."
Mietin tuota itsekin ja kaivoin - ainakin minulle - uutta tietoa. Näyttäisi, että sarkasmi on ironian muoto, jossa iva kohdistetaan henkilöön, ei vain asiaan.
"Sarkasmi on sitä ymmärrettävämpää, mitä paremmin kuulija tuntee sanojan. Ilman tietoa sanojan todellisista mielipiteistä sarkasmi voidaan erehdyksessä käsittää vilpittömänä mielipiteenä."
-Wikipedia
"Verbal irony is a figure of speech that communicates the opposite of what is said, while sarcasm is a form of irony that is directed at a person, with the intent to criticise."
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30807881/
Minusta ainakin aloittajan ensimmäinen lause olisi näin ollen sarkastinen.
Jos aloittajan tarkoituksena oli tehdä pilaa kyseisestä henkilöstä ja olla niin sarkastinen olisi kohteeksi löytynyt paljon "merkittävämpiäkin" henkilöitä, kuten esimerkiksi James Tour, Jonathan MacLatchie, Günther Bechley, Jonathan Wells tai Michael Behe...
Maailman arvostetuin teologi Darwin murskasi luomiskertomuksen jo aikaa sitten.
Huvittavaa, että kun postikortteja maalailevaa merkonomia kaupataan "maailman arvostetuimpana biologina", niin joku Jeesuksen pikku soturi ottaa tuon tosissaan. Se kertoo kaiken kyvystä minkäänlaiseen lähdekritiikkiin.
"Huvittavaa, että kun postikortteja maalailevaa merkonomia kaupataan "maailman arvostetuimpana biologina"
Kaikki käy ja kertoo samalla kaiken oleellisen kretusta. Ei jatkoon.
Siegfried Scherer on kumonnut evoluutioteorian pätevällä tavalla.
Osaatko kertoa lyhyesti miten? Kiinnostaa..
"Maailman arvostetuin biologi", voi herrajjesta ja hyvät hyssykät, ihminen josta kukaan ei ole koskaan kuullutkaan.
Merkonomi Kimmo Pälikkö on piirtänyt Tolu-pesuaineen etiketin, joten moni meistä on arjessamme tutustunut hänen hengentuotteisiin.
Pitäisikö jonkun auttaa kretuja ja pyytää lisäämään tämä "tiedemies Pälikkö" CMIn listalle "Älä käytä näitä noloja argumentteja".
Nolointahan on se, että "evo-opin murskaamisessa" merkonomi Pälikön käyttämät argumentit eivät ole yhtään sen huonommat kuin muidenkaan kretu-gurujen.
Palstalla on kretu, jonka kompetenssi luonnontieteiden suhteen näyttää olevan nolla. Hän paikkaa sitä keksimällä hyvin avuttomia lapsellisia tarinoita. En tiedä, onko toinen samainen henkilö, joka taas puolestaan syytää valheellista postaskaa, jonka apukoululainenkin tunnistaa.
Mitä on ollut, sitä vastakin on; ja mitä on tapahtunut, sitä vastakin tapahtuu. Ei ole mitään uutta auringon alla. Kretugurujen argumentit ovat aina niitä samoja, moneen kertaan kumottuja.