Missä iässä lahkolaisten lapset tunnustavat syntejään ?
Oletko nähnyt helluntaikokouksessa katuvia lapsia ja aikuisia ?
Soveltuuko muistoaterian mehu myös lapsille ?
Oletko nähnyt helluntaikokouksessa katuvia lapsia ja aikuisia ?
Soveltuuko muistoaterian mehu myös lapsille ?
Vastaukset 42
Vanhimmat
Älä murehdi turhia. Sinun perkeleen lapsen ei tarvitse koskaan tunnustaa syntejäsi.
Olet hurmoksessa ja henkivalloissa oleva lahkolainen.
Ennemmin hurmoksessa kuin syntinen perkeleen lapsi kuten sinä. Minä tosin en kuulu kirkkoihin enkä lahkoihin
Helluntailaisuus ei ole kristinuskoa, vaan henkivalta, paha eksytys ja heresia.
Helluntailaiten kastekin on pelkkää vettä "paljon vettä".
Siitä puuttuu kokonaan Pyhän Hengen lahja eikä siinä ole mukana sovintoveren osallisuutta syntien pois pesemistä varten.
Suomi24 on tehnyt tarkoituksella ja määrätietoisesti helluntailaisuuspalstasta sivut, joissa avoimesti rikotaan Suomen lakeja ja joissa pilkataan ja herjataan Jumalaa ja joissa helluntailaisia vainotaan ja panetellaan. Suomi24 on tuhonnut keskustelun palstan aiheesta, helluntailaisuus.
Ei kai se ole Jumalan herjaamista, jos varoittelee niistä, jotka Hänen nimissään hihhuloivat?
Luterilaisuus on valhetta ja valheisiin turvautumista. 100% luterilainen oppi=100% varmuudella helvettiin!
Voi miten ihana ja rakastava kommentti! Jos kaikki hellarit ovat noin humaaneja ja avarakatseisia, tahdon liittyä heihin!
Et voi liittyä ilman omaa uudestisyntumistä ja kastetta !
No äkkiäkös minä uudestisynnyn ja otan kasteen noin humaanin uskonnon edessä.
helluntaillaisethan "tunnustaa syntejään" . . . kokonaisia kirjoja ilmestyy helluntailaisuudessa , jossa kerrotaan hyvinkin tarkkaan kaikki rikoksensa ja murhansa ja siis KOROITTAVAT OMIA rikoksiaan.
Kristus jää sivummalle , omat rötökset on "kunnia -asia" kirjoitella koko maailmalle tiedoksi.
Raamattu:
"Tämä valtakunnan EVANKELIUMI pitää saarnattaman kaikessa maailmassa
TODISTUKSEKSI kaikille kansoille." Matt: 24: 14
helluntailaisilla on ihan omat todistuksensa LISÄTTYNÄ , niinpä niin ,
" joku panee niihin JOTAKIN LISÄÄ " ( Ilm: 22: 18)
Eikö luterilaiset tunnusta ollenkaan syntejään !?
Ainakin sakkeus tunnusti heti jeesuksen kohdattuaan,miksi sakkeuksen esimerkki ei kelpaa luttereille,kuka tietää?
Paavali tunnusti olevansa suuri syntinen koska oli vainonnut uskovia !
Onneksi kukaan luttereissa ei ole sellaiseen langennut, eihän ole, ei edes foorumilla.
Niin pitää saarnata ja jotka ottavat vastaan, heidän tulee todistaa mitä jeesus on heille tehnyt !
Onko joku kuullut luterilaisen tekevän noin, onko
Raamatussa Jeesus sanoo:
"Katso , ETTET PUHU tästä KENELLEKÄÄN , vaan mene ja näytä itsesi papille , ja uhraa
lahja , jonka Mooses on säätänyt TODISTUKSEKSI heille." Matt: 8: 4
Uudessa liitossa Jeesus Kristus on syntiuhri , Vanhan liiton temppeliuhrit on
Uuden liiton esikuvana.
Keskustele helluntailaisuudesta !
## Missä iässä lahkolaisten lapset tunnustavat syntejään ? ##
Siinä iässä kun evankeliumi osoittaa heidät syntisiksi !
Älä enää kysy tyhmiä ok.
Tiezitkö että luterilainen kirkko on suomen suurin lahko, no nyt ainakin olet lukenut faktan tietäminen ehkä odottaa vielä.
luterilaisuus ei ole lahko , mutta , luterilaisuudessa toimii muutama lahko ,
ns. viidesläiset > viisi erilaista säätiö / yhdistykset.
Et siis osaa vastata. Asia selvä.
Luterilaisuus on Katolisen Äitikirkon lahko.
Lapset puhuvat kielillä myös pienet vauvat.
Lahkohenki laittaa pään sekaisin.
Näistä löytyy tuhansia videoita.
Pakkovauvakastetut kirjoittaa, että synnit pitää tunnustaa ennen kastetta, mutta kun heiltä kysyy mitä syntejä tunnustit ennen kastetta, niin vastausta ei tule.
"tunnustaa syntinsä ennen kastetta"
"Ja kun hänet ja hänen PERHEKUNTANSA oli kastettu , pyysi hän meitä sanoen:
"JOS te pidätte minua Herraan uskovana , niin tulkaa minun kotiini ja majailkaa siellä."
Apt: 16: 15
Lyydia ei tunnustanut MITÄÄN ennen kastetta , ei syntejä eikä uskoa.
Luterilainen kirkko on kammotus ja oksennus Jumalan edessä! Jeesus opettaa: Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te rakennatte profeettain hautoja ja kaunistatte vanhurskasten hautakammioita, Voi teitä, kun te rakennatte profeettain hautakammioita, ja teidän isänne ovat heidät tappaneet!
Näin te siis olette isäinne tekojen todistajia ja suostutte niihin: sillä he tappoivat profeetat, ja te rakennatte niille hautakammioita.
Lutherin opit ja käskyt olivat pohja ja perustus miljoonien Jeesuksen omien murhaamiseen. Luther oli myös yksi holokaustin oppi-isistä.
Luterilaiset fariseukset ovat rakentaneen kirkot Lutherin nimelle ja korottaneet jumalattoman murhamiehen opit Jumalan Sanan rinnalle ja yläpuolelle.
Luterilainen kirkko on toiminut kuin Jeesus varoitti fariseuksia: Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te rakennatte profeettain hautoja ja kaunistatte vanhurskasten hautakammioita, Voi teitä, kun te rakennatte profeettain hautakammioita, ja teidän isänne ovat heidät tappaneet!
Alttarin alla on myös miljoonat Lutherin nimessä mestatut: Ja kun Karitsa avasi viidennen sinetin, näin minä alttarin alla niiden sielut, jotka olivat surmatut Jumalan sanan tähden ja sen todistuksen tähden, joka heillä oli.Ja he huusivat suurella äänellä sanoen: "Kuinka kauaksi sinä, pyhä ja totinen Valtias, siirrät tuomiosi ja jätät kostamatta meidän veremme niille, jotka maan päällä asuvat?"
Luterilaisten opetus perisynnistä ja kirkon omistama pelastava kaste, tekevät luterilaisen kirkon ulkopuolisista arvottomia ali-ihmisiä ja mahdollistaa kirkon ulkopuolisten murhaamiset ilman syyllisyyttä; joutuvathan luterilaisuuden ulkopuolella ovat ali-ihmiset helvettiin, pienet vauvatkin!
Jeesuksen luo TUOTIIN PIENIÄ lapsia , että hän "koskisi" heihin , mutta fariseukset moittivat
tuojia . ..
"Jeesuksen kosketuksessa oli voima , joka lähti hänestä"
mihin pienet sylilapset tarvitsivat voimaa jo silloin kun Jeesus maan päällä vaelsi.
kasteessa annetaan Pyhä Henki KOKO ELÄMÄN AJAKSI . ( Apt: 2: 38)
älä itke samaa kun kukaan ei sinua usko. Kaikki vain näkee hätäsi
> Apt: 2: 38"<
Raamatun sana on Jumalan sanaa , ei ihmisen sanaa.
tiedoksi.
Koskahan jeesus koskettaa lutterin joukkoa#
Luultavasti vasta lopputilillä.
Koskahan JEesus koskettaa parhamin joukkoa?
Tuo vaari koskettaa lähinnä lapsia
helluntailaisten usko on TOISISSA IHMISISSÄ > kirjaimellisesti hellunntailaisuudessa raamatun sanaa muokattu / muokkaavat omanlaisekseen . . .
>katse kiinnitettyinä uskon alkajaan > käännyttäjään" > tai vaihtoehtoisesti ,
>katse kiinnitettyinä uskon alkajaan > helluntaipastoriin <
Raamattu :
"katse kiinnitettyinä uskon alkajaan JA täydelliseksi tekijään Jeesukseen" Hebr: 12: 2
Mutta siitä huolimatta olis hyvä jättää viileä sakasti ja mennä töihin ihan kirkkoraamatun ohjeen mukaan vaikka siinä hommassa voisi tulla jopa hiki päähän!
Sitten vaan nopeasti eväät esille ennenkuin hiki kuivaa niin aivan raamatullisia silloin ollaan !
uuu sodomiitti kitisee taas tuskaansa
Miksi se ei ole töissä vaan kirjoittaa täällä koko päivän?
"Koskahan jeesus koskettaa lutterin joukkoa#"
"Koskahan JEesus koskettaa parhamin joukkoa?"
Aikoja on vaikea ennustaa, mutta kosketusta ei kannata odotella, ellei ole edes laivarotan älyä hypätä kyydistä pois, ennen kuin se uppoaa.
Ilm.18
19 Ja he heittivät tomua päänsä päälle ja huusivat itkien ja surren ja sanoivat: "Voi, voi sitä suurta kaupunkia [Babylon], jonka kalleuksista rikastuivat kaikki, joilla oli #LAIVOJA MERELLÄ#, kun se yhdessä hetkessä ==> TUHOUTUI!"
https://ekumenia.fi/aineistot/laiva-ekumeenisen-liikkeen-tunnuksena-ja-muista-tunnuksista/
"LAIVA ON TUNNETTU VERTAUSKUVA SEURAKUNNASTA ELI KIRKOSTA , jossa Kristus on kapteeni. Jo vanhan ajan kirkollisiin opettajiin kuulunut Hippolytos käytti tätä vertausta todeten: MAAILMA ON MERI, JOLLA KIRKKO PURJEHTII KUIN LAIVA, MUTTA AALLOT EIVÄT VOI SITÄ TUHOTA. Laivan mastona on risti, koska pelastus on Jeesuksen ristin varassa, mutta samalla ilmaistaan, että Kristus itse on mukana kirkkonsa elämässä ja OHJAA SEN TAIVAASEEN."
Valitettavasti Raamattu on eri mieltä näiden suuren Babylonin kauppiaiden kanssa ja taivaan sijasta nämäkin ekumeeniset laivat tulevat päätymään laivojen hautausmaahan eli ==> MEREN POHJAAN!
Noh noh Jeesuksen omat silmäterät, mitäs te nyt noin riitelette, sillä tehän olette kaikki sisaria ja veljiä keskenänne...eikö kukaan ole muistanut kertoa sitä teille?
https://evl.fi/plus/seurakuntaelama/ekumenia/oppikeskustelut/protestanttiset-vahemmistokirkot-suomessa/suomen-helluntaiheratys/
"Suomen ev.-lut. kirkon ja Suomen Helluntaikirkon yhteinen sovintotapahtuma järjestettiin syksyllä 2018. Helluntaiherätyksen syyspäivillä Helsingissä 4.10. solmittiin sovinto helluntailaisten ja luterilaisten välille. Sovintotapahtumassa luterilaista kirkkoa edustanut arkkipiispa Tapio Luoma ja helluntaiherätystä edustanut pastori Klaus Korhonen pyysivät anteeksi omien kirkkokuntiensa puolesta. Samalla iloittiin nykyisissä luterilaisten ja helluntailaisten keskusteluissa vallitsevasta sovinnon ja yhteyden hengestä, jota halutaan edelleen vahvistaa."
Juttunne eivät eroa pyöreän huoneen purkauksista.
Milloin pääsette ripille !@
Oletko päässyt fifteenleriln läpi?
Aloittaja milloin sinä tunnustit syntisi?
Ennen pakkovauvakastetta?
tunnustiko Lyydia syntinsä ennen kastetta ?
"Ja kun hänet ja hänen perhekuntansa oli kastettu , pyysi hän meitä sanoen : Jos pidätte minua
Herraan uskovana , niin tulkaa minun kotiini ja majailkaa siellä."
Apt: 16: 15
entä Lyydian perhekunta , kaikki saivat kasteen samalla kertaa.
Eli et tunnustanut syntejäsi.
mitä täällä vuonna 2000 , mihinkään raamatun Lyydiaan liittyy . . .
vaan , siis : raamattu kertoo niin.