Mistä löytää vanha kirja

On olemassa kirja "Suomen kronikka" 1670-luvulta mikä kertoo Suomen myyttisistä kuninkaista enne Ruotsin vallan aikaa.

Mistä voisin löytää kirjan luettavaksi?
4193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuuntele YLE podcastit 1 ja 2 Suomen muinaiset "kuninkaat".

Äänestä

Ei ole mitään 'vanhaa kirjaa'. Juttu on netissä kiertävät salaliittoteoriat ja disinformaatio, joka on levinnyt äärioikeistolaiseen vastamediaan.

Äänestä

...Johannes Messenius kirjoitti, Suomen, liivinmaan ja kuurinmaan vaiheita. Mulla oli se 1980 luvun alussa painettu pehmyt kantisena, mutta jäi lainaan tutulle, joka menehtyi.
Muistaakseni alkuteksteissä mainitsevat, mistä Messenius pyysi ja sai aineistoa, joka osin on tiedossa. Voisi olla hyvä luettava alkuun pääsyyn, jos lähikirjastosta sattuu löytymään.

Tuolloin ja vielä myöhemmin siis 80-luvulla ja sen jälkeen Messeniuksen kirjaa pidettiin soopana, nykyään ollaan jo hyväksytty ainoana melko järkevänä esityksenä, muinaiskäsitteisenä Suomen historian osana ja hyvänä kirjallisena tuotoksena. Kirja lukastessa ei voi kuin ihmetelmä kuinka kovin Suomenlahden Eteläpuolella on hilluttu, sodittu j.n.e.

Saxo Grammatus on osin ollut lähteenä; https://fi.wikipedia.org/wiki/Saxo_Grammaticus
https://web.archive.org/web/20050520075332/http://sunsite.berkeley.edu/OMACL/DanishHistory/

Messenius on osin tuntenut myös islantilaisten saagat.

Nykypäivänä tiedetään, jotta Messeniuksen tapa aloittaa kirjansa Nooasta, jonka poikiin suomalaisten suku juontuu, oli ajantapa saada tietoteokselle hyväksyntää...

Samoin nykyään teokset sisältävät nuoleskelevaa skeidaa kirjoittajilta, jotta säilyisi "piireissä", ja pitäisi markkina-arvonsa..

Äänestä

Ihmetelläänköhän joskus satojen vuosien päästä että oliko Jessikka Aron näkemiä trolleja oikeasti ollut olemassa. Millaisia henkivoimia entisaikoina olikaan - Putintrolleja!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

On olemassa kirja "Suomen kronikka" 1670-luvulta mikä kertoo Suomen myyttisistä kuninkaista enne Ruotsin vallan aikaa.

Mistä voisin löytää kirjan luettavaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu