Nuorisobarometri kertoo, että uskonnottomuus on nuorten keskuudessa normitila. Uskonnolliset hihhulit tuntevat itsensä vähemmistöksi.
Keikaus uskonnottomuuden hyväksi on tapahtunut! Vihdoinkin järkevät ihmiset ovat enemmistö nuorremman väestön keskuudessa ja ajan kanssa koko kansan. Vanha polvi vääjäämättä kuolee pois ja järkevä uskonnottomuus valtaa maan.
Keikaus uskonnottomuuden hyväksi on tapahtunut! Vihdoinkin järkevät ihmiset ovat enemmistö nuorremman väestön keskuudessa ja ajan kanssa koko kansan. Vanha polvi vääjäämättä kuolee pois ja järkevä uskonnottomuus valtaa maan.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Höpö höpö! Järkevä uskonnottomuus, mitä se tarkoittaa? Vapaa-ajattelijoiden kaltainen "järkevä uskonnottomuus" jää myös vähemmistöksi uskonnottomien joukossa.
Kysy äidiltäsi lisää. Jotkin sanat voivat olla vaikeita ymmärtää vielä sinulle. Mutta kunhan kasvat, niin uskonnottomuus on valtavirtaa. Silloin ymmärrät!
Uskonnottomuus voi olla valtavirtaa, mutta ei vapaa-ajattelijoiden kaltainen "järkevä uskonnottomuus".
Miten nuo sinusta eroavat?
Vapaa-ajattelijoilla on omat oppinsa ja pykälänsä ja ateisminsa ja uskonnonvastaisuutensa ja epäilen, että harvat uskonnottomuudestaan huolimatta kokevat omiksi näkemyksikseen.
Se jää kyselystä epäselväksi. "Uskonto saa näkyä koulussa" kun voi tarkoittaa olennaisesti eri asioita. Se voi tarkoittaa että koulu saa järjestää jumalanpalveluskäynnin, tai että koulukaverilla saa olla risti kaulassa.
Tai se voi tarkoittaa, että koulu saa järjestää hartauksia tms, mutta ei yhtään haittaa vaikka niitä ei olisikaan.
Nuorisobarometri ei kysynyt kirkkojumalanpalveluksista vaan omaehtoisista välituntihartauksista
Voi olla siis järjestämättä, mutta voi myös järjestää.
Lain mukaan noin, mutta mikä on nuorten kanta? Kysymys 9 tässä asiayhteydessä lienee olennaisin: "Uskonnon ja muiden katsomusten ei pitäisi näkyä lainkaan koulussa."
Jos on nähnyt koko kysymyspatterin ja vastaa tuohon "ei", se on hyvinkin vahva kannanotto, jyrkempi kuin va-liiton kanta.
Uskonnottomuus lisääntyy.
En tykkää nirmi-sanasta näissä yhteyksissä.
Tuskin sitä sekoitetaan esimerkiksi manhattan-normiin matematiikan puolelta.
Hittibiiseissäkin on uskonto, jota nuoret ehkä elävät. Nuoret elävät omaa uskontoansa, eivätkä tunnistä sitä edes uskonnoksi. Se on elämäntyyli ja kulttuuri, joka perustuu uskontoon. Uskonto on kuntosalien Fitness.
Verometrejä ei suinkaan olla vähentämässä.
Enemmistö mieltää, identifioi itsensä uskonnomaksi tai ei-uskonnolliseksi.
Sosiaalista porukkaa liiaksikin?
Vahvasti otsikoitu, kun rippikoulu vetää. Toki Nuorisobarometri kysyi 15-29-vuotiailta.
Ei tuossa ole ristiriitaa. Uskonto ei pääosin haittaa nuoria, riparille mennään kun siellä on kavereita, se on tapana ja ehkä saa lahjojakin. Se ei tarkoita uskoa.
Nimenomaan. Itsekin olen käynyt rippikoulun, vaikka en ole koskaan uskonut mihinkään kirkon oppeihin ja erosin kirkosta heti, kun täytin 18 vuotta. Aikuistumisriittinä koin kirkon tavat asiaan liittyen.
Otsikko ehkä vähän yleistää. Ei päde yläkouluikäisiin 13-14-vuotiaisiin. Nuorisobarometri koskee 15-29-vuotiaita.
Lapsilähetystyö 13-14-vuotiaisiin on kovaa. Saahan kirkko yrittää, mutta koulun ei pitäisi tukea.
Niin, ei tässä kirkon sanan julistamisen vapautta olla viemässä, vaan sitä, että koulua ei alisteta lähetystyön alustaksi.