Insuliini turvatarkastuksessa lentokentällä

D2 ja lentäminen. Onko kyselty reseptejä lentokentällä insuliinista / muista lääkkeistä? Miten olette nämä pakanneet turvatarkastukseen
3383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minulla oli taannoin insuliini (yksi Lantus-kynä) ja muita lääkkeitä käsimatkatavaroissa. Ei kysytty mitään mennessä eikä tullessa. Ei ole koskaan missään kiinnitetty huomiota lääkkeisiin.

Jos sinulla on sitä insuliinia paljon, voi kaiken varalta olla hyvä olla mukana resepti ja lääkärin todistus diabeteksesta.

Äänestä
  • Kannattaa aina ottaa eri laukkuun varalle toinen insuliinikynä katoamisen tai insuliinin pilaantumisen takia. Ja varaneuloja myös. Ja toiseenkin laukkuun kopio lääkärin todistuksesta ja reseptistä.

    Äänestä

Ota mukaan myös resepti ja lääkärintodistus, etenkin jos sairautesi vaatii hoitoa pistettävillä lääkkeillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

D2 ja lentäminen. Onko kyselty reseptejä lentokentällä insuliinista / muista lääkkeistä? Miten olette nämä pakanneet turvatarkastukseen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu