Jatkoa Nojatuoliin, varmaan palstan väki pääosin tätä samaa

Anonyymi-ap

Tehdään uusi ketju, tilaa kirjoitella ja unohtaa ikävät asiat, jos sellaiset mieleen on jäänyt. Nyt en kerkiä, vaikkei kiire ole mihinkään. Lupasin kyytipojaksi naapurikaupunkiin, lupaus aina pidetään keskusta piireissä.
Kaunis on sää ja mukava oli aamukahvia nauttien katsella pääskysten kisailua, kumppania pesän tekoon hakevat,ja löytäneetkin kun koti varmaankin jo valmiina.
Entisiä puutaloja vähemmän räystäineen löytyy pesän tekoon, mutta kai se onnistuu nykyisiin taloihinkin. Ilmassa pitää pääskysille ollla syötävää, aleuut joiss viihtyvät.
Tuomipihlaja kukkii pihassa, on kuin juhannusmorsian, kaunis ja hellyttävä.

Mielestäni kaikki kunnioitus ihmisille, jotka auttavat eläinten elämää tavalla jos toisella, yksi tapa on suojella lintujen lentoa ikkunoihin, Eliaana on hyvin asian huomioinut, näin tein minäkin mökkielämässä, ei raaskittu kuistinsisäpuolelle pesiviä pääskyjä hätistää. Suojan laitoimme ulosteiden niskaan tippumisen estämiseksi, ilo oli katsella rohkeutta mikä oli linnuilla, kun pesäänsä lensivät kuistilla istuvin paikalla ollessa. Vaihtelua tuo eläimet kuin kasvitkin meidän iloksi.

Tuosta rieskasta kerron, se tehdään piimään (litra piimää) kun ohra (rikottu ohraryyni ) on hidas kypsymään, syystä laitetaan ryynit piimään likoamaan yön yli.
Itse rieska paistetaan uunipellillä johon voi on sulatettu, taikinaan lisätään pari kananmunaa, vehnäjauhoja sen verran, (ehkä 200g) että sakenee sopivaksi uunissa suolaa tietenkin ja paistetaan kauniin ruskeaksi, reilun puolen tunnin se vie.
On kumma, olen ihmettelyä kuullut tästä rieskasta, aika tuntematon on, Rieska on jauhoista tehty leipä. Oli miten oli, on hyvää juuri kuumana voin tai margariinin kanssa nautittuna.

Tässäpä tältä aamupäivältä, tulkaa ketjua täyttämään omin aatoksin, kesän lämmintä päivää toivottelen. Voi olla aiheeni monille outoa, jos valmiisiin totuttu.
Nyt hurautamme halvalla pörssisähköllä -autolla lähi kaupunkiin. Niin hassua, että sähkö mennyt miinuksen puolelle, eli pikkasen maksetaan käytöstä nyt päivä sydämenä. Siirto sitten aina maksaa sen vakiohinnan.

3

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt hurautamme halvalla pörssisähköllä -autolla lähi kaupunkiin. Niin hassua, että sähkö mennyt miinuksen puolelle, eli pikkasen maksetaan käytöstä nyt päivä sydämenä. Siirto sitten aina maksaa sen vakiohinnan.

      Hassuksi mennyt mallit, kun sähkö noin poukkoilee.
      https://www.helen.fi/sahko/sahkosopimus/porssisahko

    • Anonyymi

      Hyvä avaus. Eläimistä pitää pitää huolta. Pian taas tyhmä kommaritosikko tulee kysymään että mikä kuuluu Suomen Maalaisliittoon.

    • Anonyymi

      Tervehdys nojatuoliin.
      En malta olla rieskaan lisäämättä ohraryynipuuroa jota tovi sitten söimme päivävieraamme kera saunasta tultuame. On se juuri sopiva sellainen iltapala.
      Mikä parasta se oman pellon antia. Ja kyllä hyvin maistui vieraspariskunnan kahdelle alakoulu ikäisellekkin. Marjasoppaa päälle tai kuten itse voisilmä.

      Sellaista.
      En pidempään, kun lähden vieraamme viemään kotiinsa Helsinkiin.
      Hyvää yötä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      73
      4271
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2738
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2497
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2432
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      109
      2318
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2194
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2151
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      609
      1946
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1945
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe