Jatkoa Nojatuoliin, varmaan palstan väki pääosin tätä samaa

Anonyymi-ap

Tehdään uusi ketju, tilaa kirjoitella ja unohtaa ikävät asiat, jos sellaiset mieleen on jäänyt. Nyt en kerkiä, vaikkei kiire ole mihinkään. Lupasin kyytipojaksi naapurikaupunkiin, lupaus aina pidetään keskusta piireissä.
Kaunis on sää ja mukava oli aamukahvia nauttien katsella pääskysten kisailua, kumppania pesän tekoon hakevat,ja löytäneetkin kun koti varmaankin jo valmiina.
Entisiä puutaloja vähemmän räystäineen löytyy pesän tekoon, mutta kai se onnistuu nykyisiin taloihinkin. Ilmassa pitää pääskysille ollla syötävää, aleuut joiss viihtyvät.
Tuomipihlaja kukkii pihassa, on kuin juhannusmorsian, kaunis ja hellyttävä.

Mielestäni kaikki kunnioitus ihmisille, jotka auttavat eläinten elämää tavalla jos toisella, yksi tapa on suojella lintujen lentoa ikkunoihin, Eliaana on hyvin asian huomioinut, näin tein minäkin mökkielämässä, ei raaskittu kuistinsisäpuolelle pesiviä pääskyjä hätistää. Suojan laitoimme ulosteiden niskaan tippumisen estämiseksi, ilo oli katsella rohkeutta mikä oli linnuilla, kun pesäänsä lensivät kuistilla istuvin paikalla ollessa. Vaihtelua tuo eläimet kuin kasvitkin meidän iloksi.

Tuosta rieskasta kerron, se tehdään piimään (litra piimää) kun ohra (rikottu ohraryyni ) on hidas kypsymään, syystä laitetaan ryynit piimään likoamaan yön yli.
Itse rieska paistetaan uunipellillä johon voi on sulatettu, taikinaan lisätään pari kananmunaa, vehnäjauhoja sen verran, (ehkä 200g) että sakenee sopivaksi uunissa suolaa tietenkin ja paistetaan kauniin ruskeaksi, reilun puolen tunnin se vie.
On kumma, olen ihmettelyä kuullut tästä rieskasta, aika tuntematon on, Rieska on jauhoista tehty leipä. Oli miten oli, on hyvää juuri kuumana voin tai margariinin kanssa nautittuna.

Tässäpä tältä aamupäivältä, tulkaa ketjua täyttämään omin aatoksin, kesän lämmintä päivää toivottelen. Voi olla aiheeni monille outoa, jos valmiisiin totuttu.
Nyt hurautamme halvalla pörssisähköllä -autolla lähi kaupunkiin. Niin hassua, että sähkö mennyt miinuksen puolelle, eli pikkasen maksetaan käytöstä nyt päivä sydämenä. Siirto sitten aina maksaa sen vakiohinnan.

3

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt hurautamme halvalla pörssisähköllä -autolla lähi kaupunkiin. Niin hassua, että sähkö mennyt miinuksen puolelle, eli pikkasen maksetaan käytöstä nyt päivä sydämenä. Siirto sitten aina maksaa sen vakiohinnan.

      Hassuksi mennyt mallit, kun sähkö noin poukkoilee.
      https://www.helen.fi/sahko/sahkosopimus/porssisahko

    • Anonyymi

      Hyvä avaus. Eläimistä pitää pitää huolta. Pian taas tyhmä kommaritosikko tulee kysymään että mikä kuuluu Suomen Maalaisliittoon.

    • Anonyymi

      Tervehdys nojatuoliin.
      En malta olla rieskaan lisäämättä ohraryynipuuroa jota tovi sitten söimme päivävieraamme kera saunasta tultuame. On se juuri sopiva sellainen iltapala.
      Mikä parasta se oman pellon antia. Ja kyllä hyvin maistui vieraspariskunnan kahdelle alakoulu ikäisellekkin. Marjasoppaa päälle tai kuten itse voisilmä.

      Sellaista.
      En pidempään, kun lähden vieraamme viemään kotiinsa Helsinkiin.
      Hyvää yötä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      161
      21674
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      47
      8435
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      55
      6135
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      176
      5762
    5. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      29
      4796
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      314
      4482
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      76
      4401
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      78
      4187
    9. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3750
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      107
      1613
    Aihe