En halua enää elää. Tiedän että monet tulevat sanomaan että pitäisi hakea apua mutta juuri terveys alan ammattilaiset ovat aiheuttaneet minulle itsemmurha ajatuksia. He ovat vieneet minulta osan ystävistäni, luottamukseni muihin, muiden luottamukseni minuun, uskontoni, liikumisoikeuteni, en saa päättää mitä syön vaan he antavat ruokaa kunnes oksennan ja perheeni. Minulla on ahdistus, sosiaalinen ahdistus, itsetuhoisuutta. Sairastan syömishäiriötä mutten halua parantua siitä. Olen alaikäinen joten en voi pyytää eutanasiaakaan. Kertokaa helpoimmat tavat kuolla... pliis
Miten kuolla helposti
5
465
Vastaukset
Hei ja hyvä, että kirjoitit tänne,
On tärkeää purkaa mielessä olevia huolia ja vertaistuki voi olla hyvä voimavara. On tärkeää, että kerrot ajatuksistasi rehellisesti myös mahdollisille hoitotahoillesi sekä vanhemmillesi.
Lisäksi on olemassa myös auttavia tahoja, joista voi saada tukea matalalla kynnyksellä. Alla tiedoksi tahoja joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja maksutta:
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Tukinetissä on llisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkkeinä Syömishäiriöliiton järjestämät ryhmächatit https://tukinet.net/teemat/syli-chat-1903200558/ryhmachatit/. Myös Etelän-SYLI ry järjestää Tukinetissä ryhmähcattejä syömishäiröihin liittyvistä teemoista https://tukinet.net/toimijat/etelan-syli-ry/
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:
Nuorille suunnattu Sekasin-chat on auki joka päivä: ma–pe klo 9–24, la–su 15–24. https://sekasin247.fi/
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin MIELI Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata- Anonyymi
Ymmärrän että tämä on työtäsi mutta olisiko mitenkään mahdollista että jättäisit rauhaan edes sellaiset jotka mainitsevat erikseen etteivät halua ammattiapua vaan vastauksia?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ymmärrän että tämä on työtäsi mutta olisiko mitenkään mahdollista että jättäisit rauhaan edes sellaiset jotka mainitsevat erikseen etteivät halua ammattiapua vaan vastauksia?
Miten kukaan haluaisi ruveta neuvomaan toiselle, miten voisi kuolla ?
Hyvähän se on, että apua tarjotaan. Eri asia toki on, haluaako ottaa apua vastaan.
Ap on nyt alaikäinen, mutta joskus tulevaisuudessa hän voi vielä pohtia menneitä, ja kenties kiitellä, että on hengissä vielä silloin.
Mullakin oli nuoruudessa ja vielä nuorena aikuisenakin tosi vaikeaa, mutta nyt alkaa jo ikää olemaan, ja olen ihan kiitollinen, että olen saanut elää ( nuoruuden monista itsemurhayrityksistä selvinneenä ).
Nuorena en olisi voinut epätoivoissani uskoa, mitä kaikkea elämä voi vielä tuoda tulevaisuudessa.
Jos tilanne on aloittajallakin nyt huono/paha, se ei ole sitä välttämättä jossain vaiheessa myöhemmin.
Kukaan ei aiheuta toiselle itsetuhoisia ajatuksia, kun ihminen voi huonosti, on ahdistunut, epätoivoinen, hän voi itse alkaa ajattelemaan myös kaikkea ikäviä juttuja.
Jos ahdistaa, masentaa, tms. muista, että olet silti hyvä ja tärkeä ihminen, ongelmat eivät huononna sinua ihmisenä millään tavalla.
Yleensä ongelmat ovat monen tekijän tulosta, ei johdu vain jostain yhdestä syystä.
Toivon, että aloittajallakin menee vielä joskus paremmin, toki kaikilla muillakin, jos jollain on juuri nyt vaikeaa.
- Anonyymi
Monet masentuneet ja mielialahäiriöistä kärsivät ihmiset tappavat itsensä
Jos Te-keskus ohjaisi heidät ajoissa hoitoon , tuhansien henki säästyisi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1911367Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa463924Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1133100Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1302431Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin902120Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961781Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3051049Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta18835Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143775- 53719