Miten kuolla helposti

Anonyymi-ap

En halua enää elää. Tiedän että monet tulevat sanomaan että pitäisi hakea apua mutta juuri terveys alan ammattilaiset ovat aiheuttaneet minulle itsemmurha ajatuksia. He ovat vieneet minulta osan ystävistäni, luottamukseni muihin, muiden luottamukseni minuun, uskontoni, liikumisoikeuteni, en saa päättää mitä syön vaan he antavat ruokaa kunnes oksennan ja perheeni. Minulla on ahdistus, sosiaalinen ahdistus, itsetuhoisuutta. Sairastan syömishäiriötä mutten halua parantua siitä. Olen alaikäinen joten en voi pyytää eutanasiaakaan. Kertokaa helpoimmat tavat kuolla... pliis

5

500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei ja hyvä, että kirjoitit tänne,

      On tärkeää purkaa mielessä olevia huolia ja vertaistuki voi olla hyvä voimavara. On tärkeää, että kerrot ajatuksistasi rehellisesti myös mahdollisille hoitotahoillesi sekä vanhemmillesi.

      Lisäksi on olemassa myös auttavia tahoja, joista voi saada tukea matalalla kynnyksellä. Alla tiedoksi tahoja joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja maksutta:

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on llisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkkeinä Syömishäiriöliiton järjestämät ryhmächatit https://tukinet.net/teemat/syli-chat-1903200558/ryhmachatit/. Myös Etelän-SYLI ry järjestää Tukinetissä ryhmähcattejä syömishäiröihin liittyvistä teemoista https://tukinet.net/toimijat/etelan-syli-ry/

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:

      Nuorille suunnattu Sekasin-chat on auki joka päivä: ma–pe klo 9–24, la–su 15–24. https://sekasin247.fi/

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin MIELI Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

      • Anonyymi

        Ymmärrän että tämä on työtäsi mutta olisiko mitenkään mahdollista että jättäisit rauhaan edes sellaiset jotka mainitsevat erikseen etteivät halua ammattiapua vaan vastauksia?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ymmärrän että tämä on työtäsi mutta olisiko mitenkään mahdollista että jättäisit rauhaan edes sellaiset jotka mainitsevat erikseen etteivät halua ammattiapua vaan vastauksia?

        Miten kukaan haluaisi ruveta neuvomaan toiselle, miten voisi kuolla ?
        Hyvähän se on, että apua tarjotaan. Eri asia toki on, haluaako ottaa apua vastaan.
        Ap on nyt alaikäinen, mutta joskus tulevaisuudessa hän voi vielä pohtia menneitä, ja kenties kiitellä, että on hengissä vielä silloin.
        Mullakin oli nuoruudessa ja vielä nuorena aikuisenakin tosi vaikeaa, mutta nyt alkaa jo ikää olemaan, ja olen ihan kiitollinen, että olen saanut elää ( nuoruuden monista itsemurhayrityksistä selvinneenä ).
        Nuorena en olisi voinut epätoivoissani uskoa, mitä kaikkea elämä voi vielä tuoda tulevaisuudessa.
        Jos tilanne on aloittajallakin nyt huono/paha, se ei ole sitä välttämättä jossain vaiheessa myöhemmin.

        Kukaan ei aiheuta toiselle itsetuhoisia ajatuksia, kun ihminen voi huonosti, on ahdistunut, epätoivoinen, hän voi itse alkaa ajattelemaan myös kaikkea ikäviä juttuja.
        Jos ahdistaa, masentaa, tms. muista, että olet silti hyvä ja tärkeä ihminen, ongelmat eivät huononna sinua ihmisenä millään tavalla.
        Yleensä ongelmat ovat monen tekijän tulosta, ei johdu vain jostain yhdestä syystä.
        Toivon, että aloittajallakin menee vielä joskus paremmin, toki kaikilla muillakin, jos jollain on juuri nyt vaikeaa.


    • Anonyymi

      Monet masentuneet ja mielialahäiriöistä kärsivät ihmiset tappavat itsensä

      Jos Te-keskus ohjaisi heidät ajoissa hoitoon , tuhansien henki säästyisi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      660
      2485
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      29
      1227
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1148
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      11
      1073
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      955
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      103
      905
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      99
      845
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      769
    9. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      35
      767
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      741
    Aihe