Lähes koko mediakenttä on kokoomuslaisten tai muun oikeiston hallussa. Monet ns. riippumattomat lehdet ovat käytännössä aina laulaneet Kokoomuksen lauluja. Mm. Iltalehden toimittaja suoraan myönsi tämän kerran. Mielestäni tämä ei ole riippumattoman median merkki. Mitä mieltä sinä olet?
Onko Suomessa riippumaton media?
Anonyymi-ap
3123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Länsimaissa valtamedia ei ole riippumaton. Omistajina ovat Wef miljardöörit ja omistus on keskittynyt. Sen vuoksi länsimainen media suoltaa propagandaa ja harjoittaa sensuuria, tarkoituksena muokata ihmisten mielipiteitä Agenda 2030 mukaiseksi.
Riippumaton mediaa ei ole.
Ihminen ei voi olla riippumaton. Pitäisi osata katsoa asioita lintuperspektiivistä eikä länsimainen, perheellinen ihminen pysty sellaiseen. Arkena pitää olla jalat maassa, elää elämää. Ei analysoida kaikkea kylmästi kuin robotti, vaan oman elämän ja kokemusten läpi. Siksi media/toimittaja on aina puolueellinen. Me ei voida vaatia täyttä puolueettomuutta.
Me voidaan vaatia parempaa moraalia.
Puolueellisuus ei saa vaikuttaa uutisen sisältöön sotkien sen todenperäisyyttä. Kirjoittajan puolueellisuus ei saa ohjata lukijan puolueellisuutta. Se ei saa puuttua siihen ollenkaan!
Näkymätön vaikuttaminen, aivopesu, niistä pitää päästä eroon. Woke v:ttuun ja hesarille paska tuulilasiin!🖕