Nainen kokannut ruokaa - heitin pellolle!

Anonyymi-ap

Täällä kirjoittaa pohjanmaan poika, joka on tottunut siihen jotta tilallisena peltotöiden ym jälkeen on kunnon ruoka pöydässä. Minä teen työt ja naiselle kuuluu kokkauspuoli.

Löysin uuden emännän, kyllä on kaunis ja olisi joka ilta saanut mulkkuu palkkioksi olis vaan pyykit imurointi ja ruuan laittanut. Mutta ei, tulinpa tuolta helteestä eilen taas ja leidi istui sohvalla ja lähti kuntosalille. Oli toistuvaa. Pakkasin tavaransa tänään ja heitin ne tuohon porstuan eteen.

Emännätön on nyt talo, mutta työmiehelle ei kuulu kyllä ruuan laitto. Jatkui pari viikkoa niin parempi kun lähti.

Sylettää kuitenkiin, mistä sitä nyt taas löytää tänne naisen joka suostuu tekemään naiselle kuuluvat hommat. Ja pitää olla ulkomuotoa.

Laittoi tekstiviestiä, että katso peiliin. Justiin. Että minäkö se tässä olin syypää. Voi luoja . Että näin.

19

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tilanne sitten helpotti, kun heitit naisen pihalle? Nyt ruoka tulee valmiina pöytään, pyykit pestyä ja lattiat imuroitua? Sittenhän tilanne on paras juuri noin. 👍

    • Anonyymi

      No mutta hei, pohjanmaan jätkä, aikamoista settiä siellä! Nykymimmit ei aina mee niihin vanhoihin roolijakoihin, ja tää sun emäntä tais olla just sellanen tapaus. Kyllä ymmärrän, että tympii kun oot peltotöissä hikoillut ja sitten ruoka ei ookaan valmiina.

      Mut hei, tää on nykyaikaa – monet muijat haluu omaa aikaa ja tehdä omia juttuja, kuten käydä salilla. Kyllä siinä olis voinu koittaa vähän neuvotella ja jakaa hommia uusiksi, mutta jos se jatkuvasti oli eri mieltä, niin eipä se homma toimi.

      Nyt oot ilman emäntää, mutta kyllä niitä löytyy, jotka on valmiita sun odotuksiin. Muista vaan, että nykyään kaivataan myös tasavertaisuutta ja yhteispeliä. Ehkä pieni peiliin vilkasu voi auttaa löytämään sellasen, joka sopii sun kuvioihin paremmin. Onnea matkaan seuraavan emännän löytämisessä, ja toivottavasti homma toimii paremmin!

    • Anonyymi

      Kumman nimi on talon papereissa? Veikkaampa että kukaan viisas nainen ei kenellekkään ilmaiseksi orjaksi ala

      • Anonyymi

        Pari viikkoa jos oli keajossa niin ei siinä mitään taloa jaeta. Etkö osaa lukea vai ymmärrä lukemaas?


    • Anonyymi

      Ei oo äireen voittanutta, eihän?

    • Anonyymi

      Tuskin olit niin tyhmä että sen akakses otit!
      Nykynaiset on käteviä käsistään, ehkä, vaan siinä yhdessä asiassa.. se ei pitemmän päälle elämässä kanna.
      Kannattaa opetella muitakin taitoja, ettei tyhmäksi haukuta.

    • Anonyymi

      Syksyllä peiliin tuijottaa peräkamarin poitsu jolla vain luut törröttävät . Syystä ettei äiteekään enää elä .

    • Anonyymi

      Katsoppa tosiaan..!!

    • Anonyymi

      Paras ratkaisu naisen kannalta ainakin. Kuulostaa siltä, että voisit vaikka palkata kodinhoitajan.

      • Anonyymi

        Oletko tosiaan sitä mieltä, että jos nainen ei käy töissä niin silti on hyväksyttävää, ettei huolehdi kotitöistä? Löhöilee vain ja toinen tekee kaiken?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko tosiaan sitä mieltä, että jos nainen ei käy töissä niin silti on hyväksyttävää, ettei huolehdi kotitöistä? Löhöilee vain ja toinen tekee kaiken?

        Olen sitä mieltä, että naisen on parempi olla yksin kuin miehen kanssa, joka puhuu naisista tuohon sävyyn kuten aloituksessa puhutaan.


    • Anonyymi

      Teit oikein! Ei sellaista turhaa elättiä kannata nurkissa pyöritellä, kun ei kanna omaa korteaan kekoon.

    • Anonyymi

      Asioista pitää keskustella.

    • Anonyymi

      Kyllä miehen pitää 😄 syödä kun rahaa tuo kotiin.
      Ja naisen on kaupassa käytäytävä ja laitettava syötävää. Milloin nainen itse ruokailee?
      Aikuiset ihmiset ovat jotenkin vallan sokaisemia ja normaalit elämän tarpeet on valjastettu tällaiseen....

    • Anonyymi

      Vallan sokaisemalle peräkamarin aikuiselle pojalle sanoisin näin ja neuvon muutaman toki annan tässä julkisesti. Kaikki lähtee toisen ihmisen kunnioittamisesta, hyväksymisestä ja aidosta vastavuoroisesta kiinnostuksesta toista ihmistä kohtaan:
      Rakkauden eteen täytyy tehdä paljon työtä, väsymätöntä työtä...
      Kukaan ei minkäänlainen järjissä toimiva nainen tule paapomaan, hellimään, laittamaan ruokaa ja suursiivoamaan sinulle ilman muutamaa asiaa.
      Mitkä täysin itsestään selviä kaikille meille itseään kunnioittaville ihmisille:
      1. Hurmaustaito, sinun pitää saada tunteet heräämään
      2. Käytöstavat, se millainen sinä olet ei vähäisin asia.
      3. Puhuminen sanat täytyy tulla suusta sulavasti jouhevasti.
      4. Puhtoinen tausta, ei rikoshistoriaa ei mitään anteeksiantamatonta.
      5. Koti joka tekee vaikutuksen naiseen
      6 Ymmärrys siitä, että et omista toista ihmistä.

      PS: Kävisikö porsaan pihvit, muusi lisukkeineen ja jälkiruoka.

      Mulkulla ei kukaan lähde ympärivuorokautiseen työhön enää tänä päivänä koska suhteen täytyy olla yhtä hyvää kuin mannapuuro ja mansikkasoppa.
      Tänä päivänä naiset ovat myös itsenäisiä ja päättävät itse myös henkilökohtaisista asioista paljolti siitäkin, että mitä tekevät omassa kodissaan.

      • Anonyymi

        Aivan loistava vastaus!


    • Anonyymi

      Mies sanoo: Olenko koskaan sanonut sinulle nainen, että laitat hyvää ruokaa?

      Nainen sanoo: Et ole koskaan sanonut.

      Mies sanoo: No, miksi sitten edelleen kokkaat?

    • Anonyymi

      Sinäkö kerrytät itselle palkkaa ja omaisuutta tehden ulkona töitä

      Js jonkun naisen pitäisi tehdä puuduttava kuluttava raskain työ joka pöätyy paskana pyttyyn eli ihmiben syö ja paskoob5 kertaa päiväsdä.

      Kyllä pitää olla saatanan laiska mies jos ei ei laita ruokaa tai siivoa kotiaan.

      Muutkin käyvöt töissä ja jos aikoocsyödä silti laitetaan ruokaa.

      Mulkkusi ei ole palkka. Suomalaiset naiset saavat ja naiset ylipäänsä surkeaa seksiä muutenkin. Miehet kun ova mieluiten ottajan roolissa. Eivät antajan.

    • Anonyymi

      Mulla kyllä olisi aikaa ja halua perinteiseen rooliin "Pohjalaisen talon emännäksi", ei haittaisi yhtään. Mielelläni tekisin kaiken, rakkaudella J-miehelle ❤️

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      232
      3394
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      2955
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      26
      2527
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      18
      2492
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      78
      2021
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1879
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1845
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1832
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1692
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1043
    Aihe