Homma hoitoon. Jos ei ole antaa aikaa lääkärille? Annettava palveluseteli,että pääsee yksityiselle!
Terveyskeskuksiin uusi laki?
Anonyymi-ap
12159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Näin helposti homa hoituisi. Ei tarvi pidemtään hoitotakuuta 3kk.
Kannatetaan kyllä yksityisel pääsee saman päivän aikaan
Kyllä bisnes aina kannattaa. Kun tämä tuhohallitus kertoi nostavansa yksityisten lääkäriasemien Kelakorvausta 30 euroon, nosti Terveystalo heti vastaanottohintoja. Älkää nyt intoilijat kuvitelko, että yksityinen voi hoitaa meidän terveydenhuollon?
Paljonko maksaa kun sairaanhoitaja pitää kädestä? Onko siinä minuuttitaksa?
Terveydenhuollon ongelma on päällekäisyys. Lisäksi on useita eri ohjelmia, minne potilastiedot kirjataan. Kun käy yksityisellä, ja jos ja kun löytyy joku pitempi aikainen sairaus, ei sinulla ole varaa sitä hoitaa yksityisellä. Tästä seuraa, että homma alkaa alusta julkisella.
Yksityinen lääkäri pääsee eroon vaikeasta potilaasta (toki edessä on myös rahatulppa), siirtämällä potilaan "lähetteellä" julkiselle. Lähete on huono, mutta potilas poistuu. Ja yksityisen lääkärin ei ole pakko edes vastaanottaa koko potilasta. He valikoivat esim. "En ota vastaan vanhuksia, en ota vastaan lapsia, en ota vastaan maahanmuuttajia" jne.
Koko järjestelmän Suomessa pilasi yksityiset terveysjätit.
Kyllä yksityispuolella homma pelaa ja ystävällistä!
Unohdat kilpailutuksen!
Mitä pahaa siinä on, jos yksityinen hoitaa terveyden?
Se on sama lääkäri, mutta 4 potilaan sijaan, se hoitaa 8 samassa ajassa. Se tulee halvemmaksi ja yritys vielä tekee voittoa.
Muualla maailmassa julkisten palveluiden tuottaminen on halvempaa kuin yksityisten, mutta meillä pitää aina jakaa puolueille lahjuksia jokaisesta palvelusta.
Kilpailutus on hyvä asia.
Se kuitenkin edellyttää, että kilpailuttajalla on edes alkeellinen käsitys siitä, mitä hän haluaa. Julkisella puolella terveydenhoidossa ns. asiantuntijat eivät kuitenkaan ymmärrä sitä, mitä tekevät. Se johtuu siitä, ettei julkisella puolella ole oikeasti hinnalla mitään väliä eikä kukaan tiedä, paljonko mikin toimenpide oikeasti maksaa.
Julkisella puolella hoitoaika ei määräydy tarpeen mukaan vaan hoitopaikkojen mukaan. Osasto pidetään aina täynnä ja ihmisiä kotiutetaan vain sitä mukaa, kun uusia tulee. Osastolla pitämistä voi aina perustella turvallisuudella. Voihan olla, että kotiutuja jää ambulanssin alle poistuessaan sairaalasta.
Hoitoketju katkeaa ikävästi, kun on pakko siirtää potilaat hyvin alkaneesta yksityisestä hoidosta julkiselle puolelle varsinkin, kun julkisella puolella ei ymmärretä terveydenhoitoa edes sen vertaa, että jatkettaisiin siitä, mihin on jääty vaan kaikki tehdään idiootin lailla uudestaan.
Hyvänä puolena on kuitenkin se, että vaiva löytyy. Ilman yksityistä hoitoa, sen löytää vasta patologi, jos sattuu edes kiinnostamaan.
Valitettavasti tällä hetkellä ei ole yksityisiä sairaaloita, joissa voitaisiin tehdä erikoissairaanhoitoa, mutta ehkä tulevaisuudessa ne sallitaan eikä hoitoketju siirry niille, jotka eivät osaa lukea.
Terveystalossa kun viimeksi kävin jo vuosia sitten, jäi mieleen töykeä vastaanottaja ilmoittautumisessa.
Se tekee sinusta asiantuntijan?
Se on peruste yksityisen hoidon kieltämiselle.
Tosin julkisella puolella yksi työntekijä selvästi ajatteli minusta pahaa.
Kielletään sekin saman tien.
🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡
Kyllä yksityisellä homma hoitunut hyvin ja ajallaan,vaikka ostopalveluna!