EU:n kannettava vastuu Afrikan ilmastopakolaisista, vaatii Sofia Virta

Aivan uskomatonta viher-puuroa tarjoillaan nyt IS:n suorassa EU-vaalitentissä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sanoi, että EU:n tehtävänä on kantaa täysi vastuu Afrikan ilmastopakolaisista, riippumatta miten paljon heitä sieltä tulee.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010454892.html

Onneksi on muitakin puolueita, joita äänestää. Huomenna alkaa ennakkoäänestys.
29247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

🤣 kuolen nauruun. Sofia maksaa nyt itse vaan omatuntonsa mukaan ja jättää meidät rauhaan 😂

Äänestä
  • Ennen vaaleja purra sanoi TV ssä jotta on autettava pakolaisten lähtömaita .

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Ennen vaaleja purra sanoi TV ssä jotta on autettava pakolaisten lähtömaita .

    Ja nyt niistä varoista sitten leikataan.

    Äänestä

Lisää ongelmia Eurooppaan eikä edes haluta parantaa elämää afrikassa

Äänestä

Entä jos muutan Saharan vihreeksi muutamassa vuodessa, tarviiko sit?

TV välimallin jumala

Äänestä

Tuollaiset puheet kertovat häiriintynestä mielestä. Jokainen ajatteleva ihminen tajuaa ettei kaikkia voida ottaa vastaan. Auttaa voi monella muullakin tavalla.

Äänestä

Ääni PS lle. Se ei anna meidän rahoja pois. Uktainaankin täytyy saada muuta apua kuin rahaa asekauppiaille.

Äänestä
  • Tänään heti äänestämään lähikirjaston äänestyspaikan auettua pohjoisen persumies saa Stadin mummon äänen.

    Äänestä

Muistikuvani mukaan Afrikassa on nyt 1,4 miljardia asukasta. EU-aluella on 500 miljoonaa, länsimaisen rikasta ihmistä.

Kyllä nuo Afrikan ja Aasiankin ilmastopakolaiset täällä otetaan vastaan ja pelastetaan.

Äänestä
  • Ei sille vastuulle ole mitään perusteita, Olisivat hoitaneet asioitaan ja lisääntyneet vähemmän. Se on alta aikayksikön kun Eurooppakin on romahtanut jos kaikki tulee. Kuinka se viitsii edes puhua pehmeitä. Olisi pysynyt niissä pienissä sossuympyröissään.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Ei sille vastuulle ole mitään perusteita, Olisivat hoitaneet asioitaan ja lisääntyneet vähemmän. Se on alta aikayksikön kun Eurooppakin on romahtanut jos kaikki tulee. Kuinka se viitsii edes puhua pehmeitä. Olisi pysynyt niissä pienissä sossuympyröissään.

    Pöljimmät eivät ymmärrä nykyään pitää läpätintään tukossa, vaan ovat suunapäänä persennä joka asiassa, vaikka ovat tunaroineet joka ikisen asian täysin zombien paskaksi sukupuolia myöten.

    Äänestä

Afrikan väkiluku oli 1950 luvulla 230 miljoonaan.
Nyt se on 1,4 neljämiljardia.
Ennusteiden mukaan Afrikan väkiluku om 2050 jo 2,5 miljardia ja vuosisadan lopussa 4 miljardia…
Mihinköhän tämä Sofia Virta ajatteli sijoittaan nämä holtittomasti lisääntyvät Afrikan kehitysmaamuslimit?

Äänestä
  • Afrikassa on myös paljon kristittyjä

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Afrikassa on myös paljon kristittyjä

    Se on ainoa mahdollisuus, että Jumala siunaa siellä kristittyjen rukoukset ja muslimi mafiat ja noidat joutuvat häipymään, kuin pierut saharaan tai antautumaan kristityiksi.
    Sitten tapahtuu ihmeitä, mutta Sofia Virta opettaisi sielläkin, että tyttöjä ei saa sanoa tytöiksi ja äitikin on joku emähenkilö.
    Kiitos PS,kun palautatte järjen kotimaahan vaikka väkisin räähkäulinasta välittämättä.

    Äänestä

Vihreät ovat ihan sekaisin, millä tavalla se pelastaa ilmastoa että tänne tuodaan Afrikasta väkeä joiden hiilijalanjälki on täällä vähintäänkin kymmenkertainen siihen verrattuna jos olisivat jääneet koteihinsa?

Äänestä
  • Somalilla on Afrikassa pienin hiilijalanjälki, mutta Suomessa sen hiilijalanjälki on 200-kertainen! Paras ilmastoteko on palauttaa somalit Suomesta Somaliaan, tai ainakin kaikki ne, jotka ei elätä täällä itseään omalla työllään. Ei mitään järjeä tuoda niitä tänne, kun ei siellä ole sotaakaan.

    Äänestä

Järjetöntä meininkiä.

Äänestä

Lisää raiskaajia Afrikasta Suomeen, sanoo Sofia.

Äänestä

Oikean siiven ääliöt eivät ymmärrä että ilmastonmuutos saattaa muuttaa isot osat maapalloa asuinkelvottomiksi, jos joku tuolloin kieltäytyy ottamasta ilmastopakolaisia vastaan niin se on täysin verrattavissa holokaustiin.

Kun märkälämpötila nousee yli 35 asteen, niin jopa terve nuori ihminen alkaa tekemään kuolemaa joka seuraa väistämättä jos hän ei pääse riittävän nopeasti viileämpiin olosuhteisiin. Jos nyt maapallolla on alueita joilla märkälämpötila hetkittäin on hyvin lähellä 35 astetta.

https://yle.fi/a/3-10862391

Äänestä
  • Holokaustiin??? Ei me niitä ihmisiä uuneihin työnnetään.Jotain rajaa noihin juttuihin.Sairasta edes verrata tuollaista

    Äänestä

Mitä enemmän sinne laittaa rahaa. Sitä enemmän siellä on raivokasta nusuttelua ja populaatio turpoaa kuin popcorni. Sitten on meri sankkana paattia.

Äänestä

Afrikan tulee ottaa itse vastuu omista maistaan ja yhteiskuntiensa kehittämisestä ja saada hallinto toimimaan niin kun sen oikeusvaltiossa kuuluu toimia ja varsinkin holtiton väestönkasvu kuriin. Se ei kuulu EU:lle.

EU:lla ei myöskään voi olla päävastuuta Afrikan ilmastopakolaisista. EU:n osuus ilmastopäästöistä on 8 % luokkaa (Suomen osuus 1 promille!), kun esim Kiinan ja Intian osuus on yhteensä yli 30% eli moninkertainen EU:hun verratuna. Lisäksi ne aikoo rakentaa 200-300 uutta hiilivoimalaa eli lisätä päästöjään selvästi! Miksei vihreät puhu mitään, mitkä ovat todelliset pahimmat saastuttajat ja miksi ne saa vapaasti pahentaa päästötilannetta? Samaan aikaan Suomeltakin vaaditaan kalliita toimenpiteitä, vaikka niiden hyöty tuhotaan näiden pahimpien saastuttajien toimesta heti 100-kertaisesti!

Vihreiltä on pahasti pallo hukassa, kun todellinen ilmastonmuutos tapahtuu ihan muualla kuin siinä pienessä osassa missä vihreät toimii. Suomen osuus ilmastonmuutoksessa on mitätön kuin kärpäsen paska Saharassa, vaikka se poistetaan, ei se muuta Saharan ilmastoa.

Äänestä
  • Kiina tuottaa noin 7 tunnissa yhtäpaljon päästöjä kuin koko Suomi vuodessa

    Äänestä

Afrikassa laitetaan väkeä kohti Eurooppaa muistakaa lähettää rahaa kotiin

Äänestä

Veneitä tulee jatkuvasti välimeren rannalle elintaso smurffeja parempi elämä

Äänestä

>> Oikean siiven ääliöt eivät ymmärrä että ilmastonmuutos saattaa muuttaa isot osat maapalloa asuinkelvottomiksi, jos joku tuolloin kieltäytyy ottamasta ilmastopakolaisia vastaan niin se on täysin verrattavissa holokaustiin.>>

Tuossa on edessä samanlainen valintatilanne kuin laivan upottua. Normaalille 10 hengen pelastuslautalle on pelastautunut nyt jo 12 henkilöä. Meressä ympärillä on satoja ilman pelastuslauttaa olevia.

Onko tässä tilanteessa se kaikkein moraalisin ja inhimillisin ja oikein valinta se, että merestä nostetaan lautalle niin paljon ihmisiä, että koko lautta uppoaa?

Äänestä
  • Olen varma, että Vihreällä Liitolla ja niiden puheenjohtaja Virralla on selkeät vastaukset olemassa siihenkin, kuinka tällaisessa merihädän tilanteessa on Vihreän Käsikirjan mukaan oikein toimia.

    Äänestä

Vastuuttomia ihmisiä. Vihreät ja ne afrikkalaiset. Ei ne tajua Euroopankaan olosuhteita, vaan kuvittelevat että tämä on joku taivas eyyä senkun tunkee vaan.

Äänestä

Räpätäti vihermätä Virta teettää asunnossaan Attensa kanssa ikuisuudprojektina remppaa, mikä on riistänyt jo vuosia naapuruston hermoja.
Avokki Attensa huolehtii heippalaputuksista rappukäytävässä kaikenlaista pöpinää kirjoitellen.
Pariskunta voi ottaa pikku lemmenpesäänsä karvaranne ukkoja kera roskasäkkiensä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Aivan uskomatonta viher-puuroa tarjoillaan nyt IS:n suorassa EU-vaalitentissä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sanoi, että EU:n tehtävänä on kantaa täysi vastuu Afrikan ilmastopakolaisista, riippumatta miten paljon heitä sieltä tulee.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010454892.html

Onneksi on muitakin puolueita, joita äänestää. Huomenna alkaa ennakkoäänestys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu