KRISTINUSKO ON VERTAUSKUVALLISTA HÖLYNPÖLYÄ

Anonyymi-ap

Onhan se jokaisen älyllisen ihmisen myönnettävä, että kristinusko tarjoaa sellaisia absurdeja kertomuksia, jotka saavat nykypäivän ihmisen hymyilemään epäuskoisesti. Ajatelkaapa vaikka veden päällä kävelyä, neitseellistä syntymää tai kuolleista nousemista. Tällaiset tarinat ovat suorastaan kuin suoraan satujen maailmasta – juuri sellaisia, joita lapsille kerrotaan ennen nukkumaanmenoa. Silti jotkut aikuisetkin pitävät näitä kertomuksia totena, tai ainakin niin väittävät.

Eikä siinä vielä kaikki. Kristinuskon symboliikka ja rituaalit ovat kuin suoraan teatterin lavalta. Veren ja lihan syömisen rituaali on suoraan sanottuna kuin kauhuelokuvasta, mutta sen sijaan että tämä herättäisi kauhua, se otetaan hartaudella ja pyhitetään. Ei olekaan mikään ihme, että ulkopuolinen voi nähdä kristinuskon nykypäivänä kuin keisarin ilman vaatteita - ilmiönä, joka on tyhjää täynnä.

Kaikkein parhaimpia ovat kuitenkin ne, jotka pitävät kiinni näistä kertomuksista kirjaimellisesti, kuin olisivat löytäneet totuuden avaimet. Heidän logiikkansa on suorastaan teräksenlujaa: "Se lukee Raamatussa, joten sen täytyy olla totta." Olisipa kaikki niin helppoa.

Järkevä nykypäivän ihminen katsoo näitä tarinoita ja ymmärtää, että ne ovat vertauskuvia, myyttejä ja symboliikkaa. Mutta mitä jää jäljelle, kun nämä tarinat riisutaan niiden absurdeista, yliluonnollisista elementeistä? No eipä juuri mitään – pelkkä luu käteen.

9

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Raamattu on maailmankaikkeuden suurin kirjallinen mestariteos. Tämä ihmeellinen kirja avautuu yksilöllisesti, joko hiljaa ja sitkeästi positiivisesti opiskellen, tai Pyhän Hengen valaisemana verrattain nopeasti. Jopa perättäisten sanojen lukeminenkin voi avata syvänkin aavistuksen Raamatun kokonaissanomasta. Raamatussa ei ole turhia kertomuksia. Kuiviltakin vaikuttavat kertomukset sisältävät mnikerroksista viisautta, jotka janoinen lukija huomaa. Raamatun sanomassa ei ole virheitä, vaikka ateistien armeija niitä kuumeisesti etsiikin, langeten lopulta valehteluun. Jokainen väitetty erhe paljastuu nolosti väittäjälle, jos lukee luvun tarkasti kokonaisuutena.

      • Anonyymi

        Lisään vielä,että,ottaessanne PH:n vastaan,sitä nuuhkien,on Raamatun Sana levällään,aukikin,edessänne!PalliHien loi Jumala,muistuttaen Raamatun täydellistyttämiselläänkin!


    • Anonyymi

      Ihanaa, kun on noin uponnut aivopesu tyhmään ihmiseen?
      Järkevä ihminen löytäisi melkoisen sekoilun tuosta kirjasta.

    • Anonyymi
    • Kristinuskonharha on rikos ihmisyyttä vastaan.


      WOTM: Christianity Is A Crime Against Humanity

      https://m.youtube.com/watch?v=z1hCI5uWBV8&pp=ygUpY2hyaXN0aWFuIGZhaXRoIGlzIGNyaW1lIGFncWluc3QgaHVtYW5pdHk=

      • Anonyymi

        Raamattu on TOTUUS!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raamattu on TOTUUS!

        Kun joku tulee puhumaan totuudesta, niin seuraavaksi voi odottaa suscription-tyyppistä maksusitoumusta.

        Ei ole sellaista kuin totuus, mutta meillä on todellisuus ja se on jotain paljon ihmeellisempää.


    • Anonyymi

      taivaassa jumala asuu 🤣 sen aikainen ihminen ei tuntenut taivasta ja ei voinut tarkistaa asiaa , uskonnossa on kyse kusetuksesta

      • Siis uskonnoissa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      54
      2409
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      28
      1759
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      70
      1434
    4. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      238
      1320
    5. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      119
      1154
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      13
      990
    7. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      11
      963
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      948
    9. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      933
    10. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      59
      856
    Aihe