KRISTINUSKO ON VERTAUSKUVALLISTA HÖLYNPÖLYÄ

Anonyymi-ap

Onhan se jokaisen älyllisen ihmisen myönnettävä, että kristinusko tarjoaa sellaisia absurdeja kertomuksia, jotka saavat nykypäivän ihmisen hymyilemään epäuskoisesti. Ajatelkaapa vaikka veden päällä kävelyä, neitseellistä syntymää tai kuolleista nousemista. Tällaiset tarinat ovat suorastaan kuin suoraan satujen maailmasta – juuri sellaisia, joita lapsille kerrotaan ennen nukkumaanmenoa. Silti jotkut aikuisetkin pitävät näitä kertomuksia totena, tai ainakin niin väittävät.

Eikä siinä vielä kaikki. Kristinuskon symboliikka ja rituaalit ovat kuin suoraan teatterin lavalta. Veren ja lihan syömisen rituaali on suoraan sanottuna kuin kauhuelokuvasta, mutta sen sijaan että tämä herättäisi kauhua, se otetaan hartaudella ja pyhitetään. Ei olekaan mikään ihme, että ulkopuolinen voi nähdä kristinuskon nykypäivänä kuin keisarin ilman vaatteita - ilmiönä, joka on tyhjää täynnä.

Kaikkein parhaimpia ovat kuitenkin ne, jotka pitävät kiinni näistä kertomuksista kirjaimellisesti, kuin olisivat löytäneet totuuden avaimet. Heidän logiikkansa on suorastaan teräksenlujaa: "Se lukee Raamatussa, joten sen täytyy olla totta." Olisipa kaikki niin helppoa.

Järkevä nykypäivän ihminen katsoo näitä tarinoita ja ymmärtää, että ne ovat vertauskuvia, myyttejä ja symboliikkaa. Mutta mitä jää jäljelle, kun nämä tarinat riisutaan niiden absurdeista, yliluonnollisista elementeistä? No eipä juuri mitään – pelkkä luu käteen.

9

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Raamattu on maailmankaikkeuden suurin kirjallinen mestariteos. Tämä ihmeellinen kirja avautuu yksilöllisesti, joko hiljaa ja sitkeästi positiivisesti opiskellen, tai Pyhän Hengen valaisemana verrattain nopeasti. Jopa perättäisten sanojen lukeminenkin voi avata syvänkin aavistuksen Raamatun kokonaissanomasta. Raamatussa ei ole turhia kertomuksia. Kuiviltakin vaikuttavat kertomukset sisältävät mnikerroksista viisautta, jotka janoinen lukija huomaa. Raamatun sanomassa ei ole virheitä, vaikka ateistien armeija niitä kuumeisesti etsiikin, langeten lopulta valehteluun. Jokainen väitetty erhe paljastuu nolosti väittäjälle, jos lukee luvun tarkasti kokonaisuutena.

      • Anonyymi

        Lisään vielä,että,ottaessanne PH:n vastaan,sitä nuuhkien,on Raamatun Sana levällään,aukikin,edessänne!PalliHien loi Jumala,muistuttaen Raamatun täydellistyttämiselläänkin!


    • Anonyymi

      Ihanaa, kun on noin uponnut aivopesu tyhmään ihmiseen?
      Järkevä ihminen löytäisi melkoisen sekoilun tuosta kirjasta.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Raamattu on TOTUUS!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raamattu on TOTUUS!

        Kun joku tulee puhumaan totuudesta, niin seuraavaksi voi odottaa suscription-tyyppistä maksusitoumusta.

        Ei ole sellaista kuin totuus, mutta meillä on todellisuus ja se on jotain paljon ihmeellisempää.


    • Anonyymi

      taivaassa jumala asuu 🤣 sen aikainen ihminen ei tuntenut taivasta ja ei voinut tarkistaa asiaa , uskonnossa on kyse kusetuksesta

      • Siis uskonnoissa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      64
      1790
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1682
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      136
      1258
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      126
      1145
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      807
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      162
      741
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      721
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      412
      652
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      535
    Aihe