Monta vuotta ollut aikaa mennä tappelemaan Ukrainaan mutta vain muutama mennyt ja sitten tullut maitojunalla kotiin nuolemaan haavojaan. Toisilla suu vaan soi ja soi. Ehkä se sota ei sitten oikeasti olekaan niin kivaa ja hohdokasta?
Mitäs sotakiimaiset vielä täällä tekee?
Anonyymi-ap
14152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos välttämättä haluaa sotia ja tulla ehkä tapetuksi, niin siitä vaan Ukrainaan. Aikuinen ihminen on vapaa lähtemään.
Toi on hassua, että ihannoidaan sotaa, joka on tapattanut jo satojatuhansia nuoriamiehiä. Vaaleissa en koskaan tule äänestämään enään ketään. Outoa sakkia nuo politiikot.
Mihinköhän sinustakin tositilanteessa olisi? Lähettelisit varmaan niissäkin hymiö naurunaamoja?
Entä mitä sinä vielä teet Suomessa, kun Venäjä kerran on niin hyvä maa?
Kyllä Venäjällä lääniä riittää.
Mitäs Venäjä tuohon suomalaiseen mietteeseeni kuuluu? Vänrikki nappula.
Outo nappula tykkää nuorten sotaurhojen kaatumisista sotarintamilla.
Sota kiinnostaa. Ei niiissä armeijoissa koskaan ennenkään sodissa sotilaat ole tienneet, mistä soditaan tai mikä on se ongelma. Aina sotaan lähtiessä sotilaat lähtevät vain tappamaan jotain yhdellä sanalla kuvattua vihollista. Amerikkalaiset tekivät liian monta elokuvaa Vietnamista ja kaikille selvisi, kuinka paljon amerikkalaiset tiesivät esimerkiksi vietnamilaisista. He vain vihasivat niitä.
Sotakiimaa löytyy pääasiasssa itärajan takaa. Ei Suomesta.
SOTAKIIMA = PUTIN
Menisivät niihin sotiinsa, kun niin niistä tykkäävät ja kaikkea liikkuvaa kehuvat ampuvansa. Taida kuitenkaan rahkeet riittää mennä?
Älä huoli, Kyllä Venäjällä ihmismassaa riittää Putinin teurastettavaksi. Siellä kun ei kysellä halukkuutta vaan määrätään.
Kivaa tapattaa sotaurhona ukrainalaisia kotisohvaltaan ottamatta yhtään osumaa nenäkiinni netissä sotasankarina.
No häipykää Ukrainasta heti niin tuokin loppuu. Yksinkertaista.