Monimutkainen solu

𝐌𝐨𝐧𝐢𝐦𝐮𝐭𝐤𝐚𝐢𝐧𝐞𝐧 𝐬𝐨𝐥𝐮
Solu on paljon monimutkaisempi kuin tietokone tai tuotantolaitos
Raamatussa todetaan, kuinka "Sana tuli lihaksi". Sana on Jeesus, joka loi maailman. Jumala luo Sanallaan. Kyseessä ei ole liberaaliteologien "jumala", joka "luo" ihmisen pyörittämällä evoluutiorulettia 4 000 miljoonan vuoden ajan! Tällainen ajatus sattumaa käyttävästä ja epäkelpoja hylkäävästä "jumalasta" ja monien seurakuntien markkinoimasta "teistisestä evoluutiosta" on ristiriitainen käsitehirviö! Se karkottaa nuoret sellaisista seurakunnista, jotka eivät usko Jumalan meille Raamatussa antamaan ilmoitukseen miehen ja naisen luomisesta ja syntiinlankeemuksesta. Nykyiseen maailmanaikaan mukautunut, uusdarvinismiin uskova kirkko ei kiinnosta vilpitöntä Totuuden etsijää.
Nykyisenä tietokoneiden aikakautena tosiasiat tulevat kouriintuntuvasti esiin
Ihminen on luotu Jumalan kuvaksi ja hänet on varustettu aivoilla, joissa on miljoona miljardia datankäsittelyyn pystyvää prosessoria, joita kutsutaan synapseiksi. Siellä on myös sata miljardia hermosolua, joita on yli 3 000 eri tyyppiä, joista monet yksilöllisellä DNA -tiedostolla varustettuja. Tukisoluja tarvitaan lisäksi 100 miljardia. Kapasiteetti on suurempi kuin kaikissa maailman tietokoneissa yhteensä. Tämän vuoksi pystymme ajattelemaan monimutkaisia asioita, halutessamme ymmärtämään Jumalan luomakunnan neroutta ja olemme myös tietoisia itsestämme. Meihin on asennettu myös omatunto ja iankaikkisuuden kaipuu, joka sekin erottaa meidät eläimistä. Jos aivoistasi tehtäisiin malli, missä kaikkia osia voisi silmämääräisesti tarkastella ja sormin asentaa, tämä jättiläismäinen laite kuluttaisi usean ydinvoimalan tuottaman sähkön. Jumala on kuitenkin kytkenyt kaikki komponentit oikein toisiinsa, miljoonalla miljardilla sähköjohdolla, jotka laukaisevat liitoskohdissa kemiallisen signaalin, viestin edelleen välittämiseksi. Tällaiseen eivät tietokoneet pysty. Laite on nerokkaasti suunniteltu toimimaan päivittäisen "kaurapuuron" tuottamalla sähköllä ja energialla jopa 100 vuotta, ja sen huolto tapahtuu automaattisesti joka öisen REM -unen aikana!
Casey Luskin pohtii asiaa Evolution News -sivustolla
Hän toteaa, että Oxfordin yliopiston biologi Denis Noblen käyttämä tietokone -vertaus ei vielä tee täyttä oikeutta solun maailmalle, sillä solujen toiminnassa on hyvin paljon muutakin kuin pelkkää datan käsittelyä ja toiminta on monipuolisempaa kuin tuotantolaitoksissa. "Elämä on paljon kiinnostavampaa ja ihmeellisempää, kuin tietokoneen tai kokoonpanolinjan toiminta". Solu ei myöskään ole pelkkä tuotantolaitos, sillä se on kyllästetty informaatiolla, joka käy jatkuvaa sisäistä "vuoropuhelua".
Biologia on muuttunut informaatiotieteeksi
Aitotumaisia soluja kuvataan oppikirjoissa tuman hallitsemina tuotantolaitoksina. Tuman geeneissä olisi "tieto", jota tarvitaan ohjaamaan tuotantolaitoksen toimintoja. Tuma puolestaan ajelehtisi hyytelömäisessä solulimassa, jossa uisi myös soluelimiä, jotka suorittavat erilaisia tehtäviä, joita geenit niille määräävät. Lukijan silmien eteen loihditaan kuva "kokoonpanolinjastoista", joilla tuotetaan proteiineja, jotka toteuttavat elimistön tarvitsevat toiminnot 24/7. Oppikirjat pitävät soluja eräänlaisina "sosiaalisina yhteisöinä". Solulima ja siellä ajelehtivat soluelimet toteuttaisivat tuotannon, tuotteiden pakkauksen ja toimittamisen geenien määräämien "ohjeiden" mukaan. Kuva muistuttaa sosiaalista arvojärjestystä, missä ylempi johto käskyttää "työn raskaan raatajia".
Oppikirjojen näkemykset ovat auttamattoman vanhanaikaisia
Solut eivät toimi "geenien komennossa". Käsitys "yksi geeni - yksi proteiini" on virheellinen. On perusteltua kyseenalaistaa tällaisten "geenien" olemassaolo, sillä ne eivät selitä vaikkapa 500 erilaisen koirarodun olemassaoloa. Kaikilla koirilla on nimittäin sama DNA, mutta ne ovat ulkomuodoltaan täysin erilaisia. Tai ihmisen 300 täysin erilaista solua. Lihassolut ja pikkuaivojen Purkinjen solut ovat kuin eri planeetalta! Missä ovat tiedostot, joiden ohjauksessa ne on rakennettu, koska molempien solujen DNA on sama? Tästä voit lukea Tomi Aallon kirjasta Epigeneettinen informaatio ja kadonnut evoluutio (https://luominen.fi). Nykyään tiedämme, että samasta geenialueesta voidaan tuottaa jopa tuhat tuotetta, riippuen siitä, mistä kohdasta tai mihin suuntaan sitä luetaan. Aloittamiskohdan ja koodin lukemisen suunnan määrää epigeneettinen informaatio, joka puolestaan on riippuvainen elinympäristön kulloinkin antamista viesteistä. Tämä olisi kuin tehdas, joka ryhtyy valmistamaan talvijalkineita rantasandaalien asemesta, kun tehtaan katolle alkaa sataa lunta!
Biologiassa on todellakin tapahtunut valtava vallankumous ja eteemme on auennut aivan uusi, elävää dataa muokkaava maailma, jollainen ei voi kehittyä muuttamalla DNAn koodikirjainten järjestystä "evoluutiorulettia pyörittämällä". Uusdarvinismi on historiaa, sillä sen mekanismi, sattumanvaraiset DNAn mutaatiot ja luonnonvalinta eivät selitä biologista informaatiota ja tämän i

3

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Casey Luskin, yksi Discovery Instituten valehtelija-kretuista. Et sitten epäluotettavampaa lähdettä löytänyt ? Ja Tomi Aalto on samaa sarjaa.

      Vinkkinä vastaisen varalta: jos kirjoituksessa on mainittu joku Discovery Instituten kretuvalehtelijoista, kuten James Tour, Casey Luskin, Stephen Meyer, Michael Behe, Günther Bechley, Jonathan MacLatchie, Jonathan Wells, John G West tai Douglas Axe se menettää täysin kaiken uskottavuutensa.

    • Anonyymi

      Taasko olet varastamassa muiden teksetjä? Ei sinulla ole taivaaseen mitään asia tuollaisenk äytöksen takia.

    • Anonyymi

      Miksi pilkkaat uskontoasi väittämällä sitä tieteeksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1471
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1049
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      587
    Aihe