Sähköautojen voittokulku kiihtyy ja saastuttavat pakoputkirottelot ovat käytännössä metalliromun arvoisia. Syynä tulevat yli 3 euron litrahinnat.
https://www.is.fi/autot/art-2000010466696.html
https://www.is.fi/autot/art-2000010466696.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 81
Vanhimmat
Mene töihin
Jos bensa-autojen hinnat Romahtaa, niin meikä saa ostettuaa uudemman besnsa-Auton Halvalla ja kyl ne kulkee ja jos käryää bensiini, niin takana tulevat sitä bensan käryä haistelee, en Minä !
Sittenkö ei polttomoottoriautojen arvo laske.
Samaa mieltä! Bensiinin käryt voi olla epämiellyttävä haju, mutta se ei ole esteenä autoilulle halvemmilla bensa-autoilla!
Pienkonebensiini ei käryä.
Vanha v70 dieselvolvo savuttaa iloisesti kun painaa latan lattiaan...no, romuja jo muutenkin uutenakin..
Onko vihreää tuo sähköautojen "pakko myynti".
Yhteen litium kiloon louhitaan valtava määrä luontoa ja sitä tarvitaan yhteen sähköautoon 500-1300kg . Vihreät väittää suojelevansa luontoa , onko tämä sitä.
Metsä pitää suojella hömötiaisen pesimis alueeksi ei hyödynnettäväksi.
Pelloille laitetaan aurinkokennoja , viimeisin päätös orimattilassa 200ha peltoa aurinkokennoille ?
Mistä se nyhtökaura nyt tulee - aivan kuten vihreille sähkö tulee pistorasiasta , sitä ei tarvitse millään tavalla tuottaa
Nuo "pakoputki autot" ei häviä pitkään aikaan , yhtä tarkka määritelmä kuin "kohta arvottomia".
Totuus kuitenkin on että jo nyt iäkkäät sähköautot on oikeasti arvottomia kun akustot hiipuu. Uudet akustot maksaa 10000e - 33000e niitä ei kukaan uusi tekniikaltaan vanhaan autoon
Mun mielest tuntuu silt, et tilanne eskaloituu nopeesti, ku lämmöt nousee vauhdilla. Se voi olla aika ahdistavaa ja vaikeeta käsitellä. On tärkeetä löytää keinoja viilentyä ja pysyä turvassa. Ota taukoja, juo tarpeeks ja yritä laskee lämpötilaa mahdollisuuksien mukaan. Muista pitää huolta sun hyvinvoinnista tän intensiivisen helleaallon aikana. Pysy turvassa ja huolehdi itestäs.
Täysin paskapuhetta että pakoputkiautot olisivat kohta arvottomia. Jos on hitunenkin järkeä päässä niin tajuaa että jos polttoaineen hinta nostetaan 3€ litra niin perseaukiset eivät pääse töihin. Rahamiehet kuin minä voivat sen sähköauton ostaa mutta köyhät rutkuttavat 20 vuotta vahoilla koslillaan.
Se pakoputki on rahanarvoinen rööri
Yksi vaihtoehto voisi olla hybridiauto, joka yhdistää polttomoottorin ja sähkömoottorin parhaat puolet. Hybridiauto voi ajaa joko pelkällä sähköllä tai polttomoottorilla, mikä voi auttaa säästämään polttoainekustannuksissa.
Hypritekniikka kallista. Mitään järkeä ei olisi sijoittaa kymmeniätuhansia euroja siihen että ajankanssa kyllä säästyneet polttoaine litrat sen hyvittää.
Aattele nyt ite. Sijoitat tuhat euroa esimerkiksi tuon takia että säästät tuolla sijoituksella 100 euroo VUODESSA. Ei tuollainen toimi.
Sulla on tietenkin faktaa asiasta, tuskin noin nero hatusta tuolaisia asioita heitä.
Riippuu jäljellä olevasta elinajasta mikä milloinkin kannattaa.
Hybridejä saa käytettynä jo muutamalla tonnilla, ei tuo kovin kallista ole.
Yksi vaihtoehto on liikkua helikopterilla 🚁
olen samaa mieltä 👍
mulla on vanha 20 vuotta vanha arvoton pösö, mutta omaisuutta ja rahaa on yli miljoonan edestä.
ei kaikki esitä rikasta autollansa
Tykkää näitä hupiveikoista, ei ainakannata olla tosisaan.
Ei se auto kerro varallisuutta. Moni sahaa vanhalla paskalla vaikka on perkeleesti päätehakkuukypsää metsää
tiedän, rikasta esittää ainakin meidän perällä wannbe rikkaat 20 -30kymppiset joilla oikeasti tuulen huuhtoma perä ja velka mercedes(5 tonnin arvoinen). ja asuvat kotona
Mutta ei kaupunkilainen.
Kaupunkilaisilla ei usein ole autoa vaikka varallisuutta olisi. Varsinkin Helsingin keskustassa harvemmin autoa tarvitsee.
Voihan ne olla arvokkaita siinä vaiheessa kun koko euroopan sähköverkot romahtaa.
Öljytankkerit eivät ole purjelaivoja. Tarvitsevat sähköä toimiakseen.
Työssäkäynti jää, etsikööt toiset hoitajat.
Sähköautoa ei saa, ei edes koko vuoden palkalla.
Paljonko on sähköautoja Suomessa? Eipä kovinkaan paljon.
"Suomen henkilöautojen 2 830 000 autosta sähköautokanta on vuoden 2024 alkaessa 83 762 auton suuruinen. Kasvua tapahtui vuodessa jälleen hurjat 87 prosenttia. Sähköautojen osuus on nyt noin 3 prosenttia Suomen kaikista liikennekäytössä olevista henkilöautoista (2.2.2024) "
Vähän siinä menee aikaa, kun kaikilla on sähköauto.
MITÄ 🥺 Persut lupasivat halpaa bensaa.
Get over it, boomer! 🤭
Maasta tulee polttoaineet niinkuin akkujen materiaalit....Loppuu aikanaan. Uusiutuva polttoaine on ratkaissu.
Öljyhän on uusituva luonnonvara? Ihmisenkin kropasta kun se kuolee tulee ajansaatossa öljyä oikeissa olosuhteissa. Nyky tekniikalla helppo tehdä "oikeat" olosuhteet ja nopeuttaa tuota Luonnollista prosessia.
Kivihiiltä riittää sadoiksi vuosiksi.
Sähkön hinta ja puhtaus hyppelee.
Halpaan aikaan laittaa latinkia patteriin. Kalliiseen aikaan käyttää pois. Helppoo kuin heinänteko.
halvalla kannattaa laittaa lämmitys päälle ja kalliilla ajalla säästää dieselmersuun.
Ne piirtää asfalttia, kenellä on liitua.
Ne kuluttaa asfalttia kellä on painava sähköauto.
.
Sähköauto ja nastarenkaat....siinäpä kallis yhdistelmä maantien kulumiselle.
Itsekkin voisin ostaa vaikka kymmenen sähköautoa jos laittaisin moton mettään. Mitä sitä turhaan kun voi antaa pääoman kasvaa sillä auto on paskin sijoitus ikinä.
Ittekii voisin ostoo kymmenen sähköautoo.
Myö oon pohjanmualta ja tyhjään sepsitankin järveen koska haluan.
Hienoa, jos ne saavat muutamassa vuodessa väsättyä tarpeeksi latauspaikkoja kaikille patteriautoille… ja sattumasähkö tuottaa virtaa katkotta. 🤣
Sähköautojen hinnat putoaaaaa.
Sähköauton haittapuolia. Paino ja palon sammuttaminen. (altaissa.)
Paino kuluttaa teitä ja renkaita.
Sähköautot ovat tulevaisuuden kulkuvälineitä, joiden arvo on nousemassa nopeasti.
Vanhat fossiiliautot sen sijaan menettävät arvonsa nopeasti. Niiden ylläpitokulut ovat korkeat ja käyttäminen kallista.
Sähköautojen huolto on edullisempaa ja niiden lataaminen on huomattavasti halvempaa kuin polttoaineen tankkaaminen.
Eli sähköautojen omistaminen on myös taloudellisesti kannattavaa pitkällä tähtäimellä.
Lataaminen aikaaviepää.
Aikaa sentään on rajattomasti – öljyä ei.
Jonossa seisomista.
Kerrostaloasukeille lataus on helppoa ja halpaa. 👍
Omakotiasujilleko vaikeaa ja kallista?
Menikö vähän ohi?
Todellisuudessa sähköauton ylläpitokulut ovat korkeammat. Typerät sähköautofanaatikot vain sähköautojen huoltovapaudesta, mutta eivät huomioi korjauskustannuksia jotka ovat paljon korkeammat sähköautoissa. Lisäksi vanhoja polttomoottoriautoja voi huoltaa ja korjata vaikka kotona. Monet harrastelijat eivät ole kymmeniin vuosiin vienyt autoa huoltamoon. Sähköautoa taas on erittäin vaikea huoltaa ja korjata. Käytännössä on pakko viedä auto ylihintaiseen merkkihuoltamoon. Ja merkkihuoltamot ovat huijareita.
niin.....mutta entä ne tolpat asukaspaikoilla? Missäs ne on? Nostaa kivasti vastiketta...
LAITTAKAA PAKOPUTKET GOTOTUKSELLA VARUSTETTUNA PESIISEENNE VIHREÄT.
Siitä kaasusta mitä sieltä tulee voi kohta valmistaa vaikka timantteja. (Eilen uutisissa.)
Jos pakoputkiautojen hinta laskee niin niiden käyttö tulee entistä houkuttelevammaksi. Katkojan kärjet maksaa 5€ ja uusi ajoakku 20 000€.
Jos ne taas käy hyvin kaupaksi niin silloin niiden hinta nousisi. Käytetyä sähköautoa jonka akkutakuu umpeutumassa sanotaan 8 vuodenkin sisällä niin tuskin kukaan ostaa.
Ei ihmiset pistäisi Käytettyyn sähköautoon rahaa kiinni jos ne tietää että muutaman vuoden päästä sitä ei kukaan enää osta.
Kyllä ne joutuu tuohon panostamaan ennenkuin sähköautot voi isossa mittakaavassa yleistyä.
Eli pahinkaan mahdollinen korjaus ei saisi sähköautoonkaan maksaa kuin korkeintaan muutaman tonnin.
Näinhän se on polttomoottori autojenkin kohdalla. Ihmiset uskaltaa viellä Isolla rahalla ostaa 10 vuottakin vanhan. Kun tietävät että pahimmassakin tilanteessa sen korjaus maksaa korkeintaan sen muutaman tonnin.
Ja viellä 5 vuodenkin ajon jälkeen voi 15 vuotta vanhasta pyytää Rahaa vaihdossa "uuteen" vain 10 vuotta vanhaan...
Ei hätää. Sinne metsään vaan muiden romuautojen joukkoon
Sähköauto poistuu luonnollisesti vian sattuessa osana vihreää siirtymää
Yhteiskunta on rakentunut sen varaan, että ihmisillä on varaa kulkea.
Järjestelmän täytyisi romahtaa ja tuhoutua.
Tuhkasta nousisi jotain mikä voisi toimia vihreän siirtymän ehdoilla.
Demokratiassa on se ongelma, että tuhottavaksi valittavat äänestävätkin vastaan.
Vihervasut tuhoavat ihmisten omaisuuden Eu- säädösten kautta.
Siksi näitä hulluja ei kannata päästää valtaan !
Tulee uusia polttoaineita markkinoille
Käyttöautothan onkin hyviä sijoituskohteita :)
Voi sinua yksinkertaista. Et edes omista autoa kun Kela ei vielä tässä vaiheessa kantasuomaisille sitä ista. Muille kyllä.
On se jännää toi median vaikutus ihmisiin, vielä 2015 keväällä kaikki haaveili tehokkaasta Clean Diesel volkkarista, niillä ajeltiin leuhkoina, sitten VW kärähti päästöhuijauksesta.
Nyt samat haaveilijat palvoo sähköautoja, mitähä seuraavaks.
Kyllä nämä patteriautomiehet ovat sitten kovia kirjoittelemaan pili pystyssä tänne koko ajan, ja hokemaan kuinka kiihottavia patteri- leluautot ovat.
Asuntojen hinnat romahtaa ensin ! Prosessi on päällä koko ajan.
t. haans
Sähköauto saastuttaa valtavasti.
Sähköauton valmistaminen vie valtavasti luonnonvaroja.
Kaiken maailman idiootit vastustaa polttomoottoreita, koska tyhmempi osa ihmiskunnasta ei ole kuullutkaan biopolttoaineista.
voi voi teitä mitkä ongelmat teillä onkaan
Maailmalla on sähköautojen myötä taas toivoa.
Me tuemme Kogon lapsien pakkotyötä kaivoksilla. Sähköautoilijat
Hyvä. Sitten saa loistomersuja pilkkahintaan.
Jatkan. Sikäli se on hyvä että pöljät hurahtaa näihin sähkövatkaimiin.
Arvo tuntuu kuitenkin nousevan. Totuus on tarua ihmeellisempää.
No mikäpä siinä. Äkkiähän sitä autosta pääsee eroon ja vaihtaa sitten sähköautoon. Ei onnistu vielä koska latauspistokkeitakaan ei ole joka paikassa. Lisäksi 'ranget' ei ole hirveän hyvät. Taskurahaakin pitäisi olla parikymmentä tonnia sähköautoon.
Jos tulee vaikka jääpaukusta akun pohjaan kolhu, niin voi olla että pitää koko akku vaihtaa mikä maksaa 5000-15000€.
Saa siinä harjaa heiluttaa että saa ne rahat tienattua, vain siksi että voi ajaa sähköautolla harjaa heiluttamaan. Mutta hei, onpahan vapaus tehdä mitä haluaa ja vapaus ostaa mitä meille mainostetaan. Silti tyytyväisyyttä ei ostelemalla saavuteta. Ainoastaan hetkellinen innostuneisuus ja sitten back to base line ja suu on taas viivana ja kulmat kurtussa huokaillaan.
Korkealta tasolta järjestävät siis "viimeisen puhalluksen" ennen lopullista kuluttajien sähköautoihin siirtymistä lähivuosikymmeninä, samoin kun muutenkin imuroivat kansoilta rahaa kaikin mahdollisin tavoin.
Suomikin maksaa EU:lle sakkoja siitä kun ei päässyt päästötavoitteisiin. Sakkoja tuli siitäkin kun kaadettiin liikaa puita (omassa maassa [?]). Joku oli laskenut Brysselissä tavoitteet niin, että varmasti menee yli. Sitten tulikin tilanne että sanotaan "OHO, nyt meni rajasta yli, joudutte maksamaan sakkoa". Ihan vahingossa tietysti laskettiin raja noin...
akun raaka ainetta ole,, edes koko mailman tarpeisiin,
EU aivopesulat pyörii 24/7