Yleisnopeudeksi 70 km/h ja moottoriteille 90 km/h

Liikenneturvallisuus paranee ja energiankulutus vähenee.

Turvallisuus ja ympäristö ennen kaikkea!
31288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Näillä nopeusrajoituksilla pystymme vähentämään onnettomuuksia ja säästämään ympäristöä vähentämällä päästöjä.

Tärkeintä on, että kaikki tietävät ja noudattavat nopeusrajoituksia sekä ajavat turvallisesti ja huomioivat toiset tienkäyttäjät. Näin voimme kaikki tehdä osamme liikenneturvallisuuden ja ympäristön hyväksi.

Äänestä

Minä ajan usein BMW 520:lläni siinä 70 kmh..ehtii kyllä.
M54 rivikuutosella ei tarvi kaahata. :)

Äänestä

Pitkiä työmatkoja ajavat voi ottaa eväät autoon.

Äänestä
  • Joka päivä ei tarvitse edes tulla kotiin. Voi nukkua autossa työpaikan pihalla. Säästöä tulee siinäkin. Verottajalle tietenkin ilmoittaa täydet kilonetrit.

    Äänestä

Typerä kokeilu. Nykyautot ovat niin hyviä että nopeusrajoitus voisi olla joka paikassa 120 km...

Äänestä
  • Ainakin päiväkotien kohdalla.

    Äänestä

  • Sorateillä nykyinen 80 km/h on jo tiukoissa mutkissa liikaa. Ei vaan taitu, ellei lainaa vastaantulijan puoleista ojaa vasemmalle kaartuvassa kurvassa.

    Äänestä

Sopiva nopeusrajoitus olisi 0km/h. Kenelläkään ei ole tarvetta ajaa omalla autolla, koska joka paikkaan pääsee millä tahansa muulla keinolla.

Äänestä
  • Helikopteri on kätevin liikuntaväline monessa tapauksessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Helikopteri on kätevin liikuntaväline monessa tapauksessa.

    Teleportti on nopein ja ketterin, pitää vain muistaa nukuttautua ennen läpikävelyä

    Äänestä

Olleellisempaa on pudottaa kaikkien ajoneuvojen nopeus esim 125 kmph.

Pienemmillä teillä evoluutio karsii kaaharit.

Äänestä

Sitten ei tarvitisi rakentaa älyttömiä kaahausrännejä, säästöä sekin.

Äänestä

Taitaa olla nopeusrajoitusten alentamisen takana yksinkertaisesti teiden huono kunto. Ei ole varaa korjata tieverkkoa kuntoon, siksi alennetaan nopeusrajoituksia.

Äänestä

Tasamaalla 70, ylämäkiin 60, alamäkiin 80. Luonnollinen nopeusvaihtelu kunniaan.

Äänestä

Oikein. Ja kaupunkeihin ja taajamiin pääteille 40 km/h ja sivuteille 30 km/h.
Ei voi kun ihmetellä että pitää ajaa 50 km/h jotain 200 metrin asutusaluetietä.
Ennen vanhaan maksivauhti hevoskärryllä oli 15 km/h, eikä kaikki ollut valmiina niin kuin nykyään. Mutta nyt on kiire hakea kaupasta tavaraa ja mennä harrastamaan.

Äänestä
  • Vakkari ei toimi alle 40 nopeuksilla, joten miniminopeuden on pakko olla ainakin 40.

    Äänestä

Liika turvallisuuskin voi viedä hengen.

Äänestä

60 joka tielle on sopiva.

Äänestä
  • Ei ole joka tielle. Esimerkiksi kaupungeissa aivan liian kova vauhti.

    Äänestä

Joukkoliikenteeltä valtion tuet pois. Maksakoon kuka käyttää. Verorahojen tuhlausta.

Äänestä

Liikaa eri nopeuksia. Pitäisi olla yksi yleinen kattonopeus, niin ajajien ei tarvitsisi arpoa miten kovaa saa ajaa. Nykyisin on pelkkää jatkuvaa vahtimista, ja muut havainnot jäävät tekemättä. 90 taitaa olla sellainen, eikä kuorma-autojen tarvitsisi ahdistella henkilöautoja.

Äänestä
  • Liikaa nopeuksia..... Oikein siis VAPAAT NOPEUDET TAKAISIN!!!

    Äänestä

Täytyy kyllä kaupunkilaisena tunnustaa että hirvittää ajaa maaseudulla jolla soratiellä 80 km/h vaikka nopeuarajoitus sallisi sen. Itse pelkään että auto lähtee soralla luisuun ja päätyy ojaan. 60 km/h on ehdoton yläraja sorateille. Paikalliset kyllä ajaa todella kovaa ja jos ajat 60 km/h niin joku paikallinen on jo heti puskurissa kiinni.

Äänestä
  • Minä ajan sorateillä suorilla 100 ja mutkissa 60, jolloin keskinopeudeksi tulee vaadittu 80.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Minä ajan sorateillä suorilla 100 ja mutkissa 60, jolloin keskinopeudeksi tulee vaadittu 80.

    Vain jos mutkia on yhtä paljon kuin suoria.

    Äänestä

Todellakin 60 yleisnopeudeksi ja moottoriteille 80 jos kerran nopeuden alentamiset vähentää onnettomuuksia ja joka tielle tutkat ja sellaiset ettei niiden välissäkään voi ajaa ylinopeutta taajamiin 20 on hyvä ja autoihin se suunniteltu sateliitti seuranta jolla voi myös mitata nopeudet ja lähettää ylinopeussakot

Äänestä

Hautaanko teillä kaahareilla on kiire?

Minä en yli 70 nopeuttaa aja missään.

Äänestä
  • Te liikkuvat shikaanit tosiaan vituttaa. Jos olisi rekka käytössä niin tuuppaisin tieltä.

    Äänestä

Vois olla ihan hyvä. Turha kiire pois,mikä on yleensä tehtyä kiirettä.

Äänestä
  • Ei valmiissa maailmassa ole mihinkään kiire.

    Äänestä

Satannen joka paikkaan. Helppo muistaa siitä vanhasta sadan markan setelistä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Liikenneturvallisuus paranee ja energiankulutus vähenee.

Turvallisuus ja ympäristö ennen kaikkea!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu