Meitä uskovia ei, koska se paikka ei ole meille varattu vaan saatanan omille.
Ateisteja ja liberaaleja pelottaa helvetti
Anonyymi-ap
80434
4Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 80
Vanhimmat
Niin, yrittävät kieltää sen kun pelkäävät.
Olette sairaita.
Ei meitä pelota tuommoinen. Jeesus, että joka ei auta ihmisiä, heitetään ikuiseen kärsimykseen.
Sinulle käy juuri niin.
Et voi tietää. Et todellakaan. Joillakin on paha tapa panna muut ikuiseen kärsimykseen.
Vain Jeesukseen uskovat pelastuvat.
Eivät, jos eivät auta muita ja käy katsomassa vankeja.
Sinulla on valikoiva Raamatun esitys. Raamattu loppuu siihen, että kaikki tuomitaan tekojensa mukaan.
Sinä et pelastu jos et tunnusta, että Jeesus on herrasi,
” Eivät, jos eivät auta muita ja käy katsomassa vankeja”
Voitko esittää kohdan Raamatusta!?
Älä valehtele!
"Armosta Jumala on teidät pelastanut antamalla teille uskon.
Pelastus ei ole lähtöisin teistä, vaan se on Jumalan lahja. Se ei perustu ihmisen tekoihin, jottei kukaan voisi ylpeillä." Ef. 2:8-9 .
En tietenkään tunnusta, kun Jeesus ei ole missään asemassa.
Niinpä, itseäsi saat kiittää helvettiin joutumisestasi.
Et tunne Raamattua. Se on ihmisten ajatuksia.
Siksi sinä saat pelastukseen omat juttusi ja minä omani. Olen lakihenkinen, kuten Raamattuun niin kirjoittaneet.
Miten niin. Jos Jeesus olisi jossain asemassa, niin voisin pitää sitä herrana.
Mitä siinä jankutat? Et sinä ketään saa muuttamaan mieltään.
Sinäkö muka pelastut?
En tietenkään. Kullakin Raamattuun kirjoittaneella on oma käsityksensä . Sinä olet valinnut sen, jota haluat uskoa. Se voi viedä sinut helvettiin.
Mitä höliset. Kun kuolen niin minut polttohaudataan. Ei tarvita pelastusta. Se kuuluu uskonnollisten ihmisten ajatuksiin.
Ikuiseen helvettiin sinä joudut tuolla menolla.
Mitä sitten jankutat tällä vuodesta toiseen?
Mikä minun meno siinä tapauksessa on?
Itseasiassa en usko sinua pätkääkään. Olet tyhjänpuhuja. Ja Raamatun mukaan sinulle tulee sama rangaistus kuin minkä toiselle annat.
Jumalan sana sinulle on kuin helmiä sioille.
Jumalan sana on yhtä tyhjän kanssa. En missään nimessä lähde tappamaan ketään Jumalan sanan varjolla.
Olet todella tyhmä. Eikö yhtään edes hävetä?
Tuo on siis yhä ymmärtämättömyytesi taso?
Monetkohan kerrat tuokin yksinkertainen asia on sinulle selitetty..
kertaisit edes ne kymmenen käskyä: mitä käskyjä sieltä löytyykään..
Oli kyse Jumalan sanasta. Ajattelin sen noudattamista. En kaipaa sinun selityksiä.
Totta. Ei hyvältä näytä.
Aamenta!
Tuo voi viedä tuhoon. Raamatussa on toisiakin tapoja, joissa sentään pitää tehdä jotain ihmisten hyväksi. Kuten Jeesus teki.
Anna sen vajakin olla.
Ei todellakaan
Se on totta. Ei pienintäkään nöyryyttä.
Juu, kovaa on.
Ilmeisimmin.
Jumala voi tulla itse kertomaan jos on asiaa minulle. Hänen kannata lähettää latvakakkosia puhemiehikseen.
"Anonyymi
2024-06-02 19:09:23
Mitä siinä jankutat? Et sinä ketään saa muuttamaan mieltään".
------------------------
Mielipide on jokaisella se mikä se on.
sinä pelkäät kuolemaa siispä uskot jumaliin.
sinä tuomittet ihmisiä helvettii.
Oleko kenties mielestäsi joku jeesu?
Koska pidät itseäsi tuomiovallan edustajana.
Loppu tulos on kaikilla sama Nollatila.
Jos ateistit pelkäisivät helvettiin joutumista, niin he rupeaisivat tietenkin kristityiksi, eikä ateisteja näin ollen olisi olemassakaan. Puhuit itsesi pussiin!
Uskonnottomalla ei ole syntiä, ei helvettiä ei saatanaa. Olemme vapaita sellaisesta. Emme ole kieltämässä mitään. Jokainen saa uskoa mihin haluaa. Emme kiellä joulupukkia tai muita satuolentoja. Emme taivaan jumalaa Ukkosta, metsän Tapiota tai veden Ahtia.
Kiellättekö te uskovat nuo jumalat?
Onkin merkillistä, miksi keksitään synti ja sitten yritetään vapautua siitä. Mutta ei kuitenkaan vapsauduta? Joka sunnuntai anotaan syntejä anteeksi. Hassua se on.
Mutta uskonnottamat ovat vapaita tuollaisesta.
Kyllä näyttää olevan kun koko ajan niistä haluatte keskustella.
Joo, en minä ainakaan jaksaisi väitellä asioista mitö en edes pidä totena.
Juurikin näin.
Uskovat pelkäävät kuolemaa ja helvettiä. Ateisti ei pelkää helvettiä, kun tietää, ettei sellaista ole olemassa, niin kuin ei saatanaa eikä Jumalaa.
Kuolemaan ateistit suhtauvat yksilöllisesti eri tavoin. Toiset pelkäävät paljon, toiset eivät lainkaan.
Woody Allenin suurin pelko on kuolema. Hän on ateisti.
Höpöhöpö! Olet pelosta jäykkänä.
Joo, sen huomaa.
Mistä sä aloittaja tiedät tuon asian?
Lukemalla tätä palstaa.
Ok, selvä.
Kaikkia saavat syntinsä anteeksi on taivaan portsari kirjoittanut .
Joko olet pyytänyt?
matkalle jäävät
Sietääkin pelätä.
Ikävä paikka se tosiaan on.
Mistä tiedät, oletko käynyt?
Olen lukenut mitä Jeesus siitä on sanonut.
Jeesus vetosi paikalliseen kaatopaikkaan.
Sehän on selvä kun joutuvat sinne.
Joutuvat. Voi olla, että on parempi sanoa "joudumme", Omahyväisyys ja itsekkyys olivat Sodoman tuhon syyt,
Ihan ymmärrettävää.
on sinänsä
Tehän ette sitä päätä kuka sinne joutuu. Olette ihan samassa vaarassa kuin muutkin. Kun näen teidän paholaisen palvomis käytöstä palstalla, niin teidän juuri kuuluisi olla huolissaan. Paha tulee saamaan palkkansa.
Voit itsekin lukea Raamatusta mitä Jumala on asiasta päättänyt.
Torren juttuja ei kannata noteerata hänellä ei ole minkäänlaista ymmärrystä raamatusta.
Päinvastaoin. Torrella nimenomaan on ymmärrystä Raamatusta ja siksi jatkossakin ne noteeraan.
Taas tuli oikein kunnon vale
Olen ateisti, humanisti ja myös monessa suhteessa liberaali.
Pelkään helvettiä yhtä paljon kuin Rölli-Peikkoa tai näkkiä.
Sen kyllä huomaa tällä palstalla.
Joo, ihan sekoja ovat.
Onkos joku tullut kertomaan, onko helvetissä vai taivaassa? Ei varmasti ole tullut. Ihminen vaan lakkaa olemasta. Jotkut ressukat ne vaan uskoo satuja.
Mutta kuitenkin, eiköhän me kaikki päästä taivaaseen, mikä liekään, kun koko elämänsä on maan päällä saanut kirjaimellisesti helvetissä taivaltaa.
On.
Ihan aiheesta pelkäävät.
Totta, ovat ihan kauhuissaan.
hui kun pelottaa
älä sentään pelkää
Raamatun perusteella Jumala jakelee tuomiotaan varsin sattumanvaraisesti ja useimmiten kollektiivisina. Sen luulisi antavan aihetta pelkoon hurskaimmankin sydämessä. Jollei ole aivan idiootti.
ei se noinkaan ole
Voi rakas ei pelota yhtään kun helvetti on sinun päässä, eikä minulla ole mitään tekemistä sinun helvetin kanssa.
Kuinka ajattelematon / tietämätön olet ateisti ei usko taivaaseen ei helvettiin ei mihinkään ylösnousemiseen.
Viikonloppuna lähetään baariin pitämään hauskaa ja tapaamaan tuttuja ja hauskaa on. Mitä sinä teet? Rukoilet , pyydät anteeksi syntejä ( joita et ole edes tehny) käy kirkossa ja taas rukoilet että olisit parempi ihminen. Kannat huonoa omaatuntoa ja illalla rukoilet pyydät anteeksi syntejä mitä tehny tai ajatellu.
Kyllä käyt sääliksi. Miksi sinun Jumala ei ole anteeksi antava ja rakastava että voisit kevein askelin ja hyvillä mielin mennä edes nukkumaan? Nousta aamulla ihanaan uuteen päivään mistä ei tiedä mitä kivaa se tuo tullessaan - näin minun aamu, päivä ja ilta.
Katalat teologit keksivät aikoinaan erittäin hyvän tavan saada ihmisistä otteen: synnin.
Kun ihmisen mieleen on saatu istutettua käsitys ihmisen syntisyydestä, on saarnamiehillä helppo nakki, vääntää seurakuntalaisilta tottelevaisuutta - ja RAHAA!
Jostain kumman syystä kaikkivaltiaaksi kutsuttu ei onnistu vakuuttamaan ihmisiä olemassaolostaan, mutta leegio saarnamiehiä muka pystyy siihen, mihin heidän 'toimeksiantajansa' ei pysty...
Mutta RAHHOO siihen kuulemma aina tarvitaan - eikä mikään ole liikaa. Mummon roposia ja testamenttejakin he välttämättä tarvitsevat...
Herätkää nyt sentään joskus tajuamaan, kuinka teitä viedään kuin litran mittaa!!!
On syytäkin pelätä.
Niin, tuo kuvittelujummellasi on niin surkea itsetunto, että jos häneen ei usko, niin helvettiin vaan!
Mutta varmaan kristillisellä rakkaudella...
kukas semmonen jumala on?
Olen huomannut saman.