JUMALAN VOIMA MEISSÄ.
”Mutta tämä aarre on meillä saviastioissa, että tuo suunnattoman suuri voima olisi Jumalan eikä näyttäisi tulevan meistä.” 2 Kor. 4:7.
Alkuseurakunnan kristityillä oli kasvun suuntana itse vähetä, ”… että Jeesuksen elämäkin tulisi kuolevaisessa lihassamme näkyviin.” 2 kor. 4:11.
Oikeat kristityt eivät koskaan ole tahtoneet korottaa itseään. Heidän suustaan kuullaan nöyryydestä kumpuava sana: ”…vaikka en olekaan mitään” (2 Kor. 12:11). Eikä se tarkoita nöyristelevää itsensä väheksymistä. Eikä tätä asennetta pidä sekoittaa ”kurja vaivainen syntinen” –käsitteeseen, joka hallitsee eräissä piireissä. Kysymyksessä on Pyhän Hengen voiman kunnioittaminen.
”Hänen tulee kasvaa, mutta minun vähetä” (Joh. 3:30).
Nykyisin kuulemme puhujan paikoilta ylpeämielisestä röyhkeydestä kumpuavaa itsensä korottamista. ”Minusta lähti suuri voima”, he sanovat lähes suoraan. He tahtoisivat ihmisten näkevän, että Jumalan voima lähtee heistä. Usein sellaiset mainostavat itseään suurina apostoleina ja profeettoina. Oikean profeetan tai apostolin ei milloinkaan ole tarvis mainostaa itseään.
Noiden ylpeiden pöyhkeilijöiden toiminnassa ei ole häivähdystäkään Jumalan pelosta.
Suuri ”Minä, Minä” –asenne on sellaisen toiminnan pää; ei ylösnoussut Jeesus Kristus, joka ”on hiljainen ja nöyrä sydämeltä” (Matt.11:29).
Jeesus ei tahtonut pitää ääntä itsestään ja toiminnastaan: ”Ei Hän riitele eikä huuda, ei Hänen ääntänsä kuule kukaan kaduilla” (Matt. 12:19).
Teot puhuivat puolestaan (Markus 7:32-37).
Jeesuksen ja alkuseurakunnan ei tarvinnut väitellä sairaitten parantumisesta kenenkään kanssa (kuten tänä aikana tehdään). ”Nähdessään parantuneen miehen seisovan heidän kanssansa he eivät voineet mitään vastaan sanoa” (Apt. 4:14). Tuo parantunut oli ollut rampa äitinsä kohdusta asti, jo yli neljäkymmentä vuotta. ”Kaikki kansa näki hänen kävelevän ja ylistävän Jumalaa” (Apt. 3:9).
Lopunajan merkeiksi on sanottu mm., että ihmiset ”ovat silloin itserakkaita, rahanahneita, kerskailijoita, ylpeitä… … heissä on jumalisuuden ulkokuori, mutta he kieltävät sen voiman. Sen kaltaisia karta” (2 Timot. 3:2,5). Todellisuudessa nuo itsensä korottajat ovat Jumalan Voiman kieltäjiä. Heissä näkyvässä voimassa on useimmiten kysymyksessä ylpeydestä nouseva oma sielullisuuden voima, tai jopa pimeyden lähteistä nouseva vieras henkivaikutus.
Jumalan Pyhä Henki saa aikaan nöyryyttä. Paha henki saa aikaan itsensä korottamista. Tässä on eräs henkien erottelemiseen tarvittava kriteeri.
Paholaisen luonteen laatu on korottaa itseään. Samasta piirteestä tunnetaan sen palvelijatkin: ”Minä nousen taivaaseen, korkeammalle Jumalan tähtiä minä istuimeni korotan… … Minä nousen pilvien kukkuloille, teen itseni Korkeimman vertaiseksi” (Jesaja 14:13-14).
Tänä aikanakin Jumalan voima vaikuttaa. Ihmiset pelastuvat. Sairaita parantuu. ”Voimavaikutukset ovat moninaiset” (1 Kor.12:6). Mutta nuo teot tuovat kunniaa pelkästään Jumalalle, eivät maineen ja kunnian kipeille ihmisille.
Mikäli jotkut mainostavat itseään suurina Jumalan miehinä ja naisina, niin pysy kaukana sellaisista.
”Autuas se mies, joka panee turvansa Herraan eikä käänny ylpeiden puoleen eikä niitten, jotka valheeseen eksyvät! (Psalmi 40:5).
Kun katsomme nykyajan yleiseen uskon suuntaukseen, niin voimme vain surullisina todeta: Miten toisenlaista onkaan raamatullinen kristillisyys.
http://[email protected]
15.06.2005
Weijo Lindroos
Vastaukset 4
Vanhimmat
on Jumalan luomia, mutta Hän loi meille myös aivot joita käski käyttää kuten lahjojamme, ei olla täysin tumpelo kuten monesti kristityt kuvataan, vaan käyttää yhteisiä kykyjä yhteisen hyvän rakentamiseen. Muistelepa sitä miestä joka antoi palvelijoilleen eri suuruisen määrän rahaa ja yksi laittoi sen maahan ettei kukaan varastaisi jne. mutta yksi joka sai vähiten käytti sen niin että se moninkertaisesti kasvoi. Tässä ei suinkaan ole kyse pelkästä rahasta... ja raamattua voi tulkita niin että se tukee omia itsekkäitä pyrkimyksiä ja kannattaakin kyseenalaistaa muilla ajatusmaailmaansa...se ei välttämättä ole aina kaikilla sama...aurinkoa kesääsi...
ja uudestikastajia!!!
Matt.7
22. Moni sanoo minulle sinä päivänä: Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?
23.Ja silloin minä lausun heille julki: Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät.
esiin sieltä luterilaisuuden kaapusi takaa, onko sinulla suuriakin huolia miedän lahkolaisten kanssa vai??? onko äitis oppi menny perille jo kasteessa, ota Jeesus uskossa vastaan niin saat rakkauden Kristus ruumiiseen.
sama suolaus pätee jokaisen ihmisen elämään. hyvänä yleisohjeena.