ymmärtää erittäin hyvin miksi se on USKONTO- otsikon alla :)
Täällä käydään erittäin aktiivista keskustelua nimenomaan uskonnosta, mikä on sinänsä hassua, onhan kyseessä ihmiset, jotka eivät usko mihinkään.
Loppujen lopuksi, kaikista pakanoista, juuri ateistit ovat kaikkein lähimpänä uskoontuloa!! Uskokaa tai älkää, näin on.
Siunausta kaikille palstan lukijoille.
Täällä käydään erittäin aktiivista keskustelua nimenomaan uskonnosta, mikä on sinänsä hassua, onhan kyseessä ihmiset, jotka eivät usko mihinkään.
Loppujen lopuksi, kaikista pakanoista, juuri ateistit ovat kaikkein lähimpänä uskoontuloa!! Uskokaa tai älkää, näin on.
Siunausta kaikille palstan lukijoille.
Vastaukset 77
Vanhimmat
Ensinnäkään sinulla ei taida olla hajuakaan mitä ateismi tarkoittaa. Se EI tarkoita ettei ole uskoa MIHINKÄÄN, se tarkoittaa ettei ole JUMALuskoa.
Toisekseen tämä on varmaankin uskonto -otsikon alla koska uskovat tätä eniten taitaa lukea ja myös kirjoittaa tänne.
En myöskään ymmärrä miten jumaluskottomat ovat mielestäsi lähellä uskoontuloa.
Voisitko selittää?
eikä näin ollen muuta kuin yksi usko. Ainoastaan Jeesus Kristus on tullut syntisiä pelastamaan.
Ateisti on lähellä uskoontuloa, sillä jos nämä uskonasiat ovat alkaneet kiinnostamaan, on se merkki siitä, että Jumala itse vetää sinua parannukseen. Ihminen itse ei voi päättää koska tahtoo/voi tulla uskovaiseksi. Ellei Jumala armossaan ihmistä kutsu luokseen, ei ihminen voi pelastua.Kaksi tai kolme jaksoa ihmisen elämässä ovat aikoja, jolloin voi ylipäätään tulla uskoon. Jumala vetää puoleensa ja silloin sinua kiinnostaa puhua näistä hengellisistä asioista.
Toinen ihminen ei voi ketään synnyttää uskoon tai käännytttää ei edes ihminen itse. Vain Jumala synnyttää uskon ihmisen sydämessä, mutta vain jos ihminen tahtoo.
Ihmisellä on mahdollisuus kieltäytyä. Jos sanot Jumalalle EI, voi olla ettet ikinä enää koe vetoa uskonasioihin. Uskon, että silloin sinä keskustelet esim. tietokoneista ja muusta maailmanmenosta, enää ei ole edes niin tärkeää kieltää Jumalan olemassaoloa, sillä se ei sinua enää haittaa, oli tai ei.
Sinutkin rakas ystävä Jumala kutsuu juuri nyt parannukseen, ainoastaan sinun syntisi erottavat sinut Hänestä, joka sinut voi pelastaa ja parantaa.Jos vastaat TAHDON(= ottaa vastaan pelastuksen, jonka olet valmistanut minua varten. tunnustan, että olen syntinen ja tarvitsen anteeksiantamuksen) Jumalalle, tiedät mistä puhun. Ole siunatttu.
»ei ole muuta Jumalaa eikä näin ollen muuta kuin yksi usko.»
Jos saan sanoa niin logiikkasi on lievästi sanoen hämärääkin hämärämpi. Uskoa voi moneenkin asiaan - jopa Jumalaan niin halutessaan - mutta se ei mitenkään tarkoita että
1) Jumala olisi ainoa usko
2) Jumalaa ylipäätään olisi
»Ateisti on lähellä uskoontuloa, sillä jos nämä uskonasiat ovat alkaneet kiinnostamaan, on se merkki siitä, että Jumala itse vetää sinua parannukseen.»
Entäpä jos esmes minä riekun täällä vain koska minusta on mukava naureskellä päättömille väitteille, epätoivoisille selityksille, todistusvoimattomille "todisteille" ja hämärille logiikoille. Ja kauhistella megalomaanista järjen halveksuntaa.
Minulle ei ole koskaan ollut tärkeää kieltää Jumalan olemassaoloa eikä liioin väittää olemattoman olevan olemassa. Olematonta ei kannata kieltää eikä ole minun intresseissäni valehdellä myöskään olemattoman olemassaolosta.
Entä ne ateistit jotka eivät ollenkaan keskustele eikä pohdi uskonasioita eikä ateismia? Ovatko hekin lähellä uskoontuloa ja mistä syystä?
En minäkään juuri pohdi vaalenanpunaisten yksisarvisten elämää mutta se tuskin tarkoittaa että olen kääntymässä yksisarvisuskoon.
Kerro miksi yrität käännyttää minuakin vaikka samalla kerrot että »Toinen ihminen ei voi ketään synnyttää uskoon tai käännytttää ei edes ihminen itse.»
Eikö ole aika epätoivoista? Tiedätkö itsekään mitä haluat ja miksi tai edes mihin uskot?
Koko avauksesi jatkoineen oli turha, ei kukaan hurahda lahkoosi noin huonosti kirjoitetulla paskanjauhannalla!
Kuvitteletko olevase muita parempi, kun vain kutsut täällä ihmisiä paatuneiksi, koska eivät ole kiinnostuneita kuulemaan sinun valheitasi.
en ole paatunut, mutten muita parempi. tiedän, että olen armosta saanut tulla uskoon ja kiitän siitä joka päivä.
tiedätkö muuten millainen on paatunut ihminen?
paatunut ihminen uskoo raamattuun sokeasti.
arvattu
joutuu provosoivaa hihhulia hiukan oikaisemaan pienten yksityiskohtien osalta.
Hihhuli kirjoittaa:
"Täällä käydään erittäin aktiivista keskustelua nimenomaan uskonnosta, mikä on sinänsä hassua, onhan kyseessä ihmiset, jotka eivät usko mihinkään. "
Jos tuosta poimitaan kaksi suurinta virhettä, niin
a) ateisti ei keskutele uskonnosta, vaan uskovaisista
b) kyllä ateisti uskoo, uskoo vaikkapa siihen että taivas ei huomenna putoa niskaan (vrt. Asterix)
c) "ymmärtää erittäin hyvin miksi se on USKONTO- otsikon alla :) " peelo ei ehkä uskistaustastaan johtuen (tai muusta kapasiteetistaan) ole huomannut minkä toisen aihepiirin alla palsta on.
Monia muitakin, isompia tai pienempiä seikkoja olisi, mutta lestat tms. panee alulle näitä hihhuleita degeneroituvalla vauhdilla.
Loppukaneettiisi: "Siunausta kaikille palstan lukijoille." toivon samaa IPU:n taholta.
vain omasta puolestasi? right?
olen yllättynyt keskustelun tasosta, jolle alennut. ja mietin, mihin sinua on sattunut/satutettu? vastauksestasi voi lukea, että olet vihainen ja pettynyt.
"olen yllättynyt keskustelun tasosta, jolle alennut. ja mietin, mihin sinua on sattunut/satutettu? vastauksestasi voi lukea, että olet vihainen ja pettynyt. "
Minä esitin mielipiteeni ja myöskin perustelin sen.
Ilmeisesti Sinulla ei ollut asiallista mielipidettä ja perusteluja, koskapa vastaat noin?
luinko väärin?
Jeesuslasisi ovat sameat! No, kesän kirkastusjuhlilla ne kirkastuvat, etkä enää anna rationaalisen ajattelun häivän häiritä taivasuskoasi! ;-)
:D
"Kun tätä palstaa lukee ymmärtää erittäin hyvin miksi se on USKONTO- otsikon alla :)"
Kuinka sinä voit mitään ymmärtää, ymmärrys on sinusta kaukana.
"Täällä käydään erittäin aktiivista keskustelua nimenomaan uskonnosta, mikä on sinänsä hassua, onhan kyseessä ihmiset, jotka eivät usko mihinkään."
Kuten sanoin, ymmärrys ja viisaus ovat sinusta kaukana.
"Loppujen lopuksi, kaikista pakanoista, juuri ateistit ovat kaikkein lähimpänä uskoontuloa!! Uskokaa tai älkää, näin on."
Ai, oliko meillä vaihtoehdot uskoa sinun epätoivoisiin valheisiin?
Juuri päinvastoin, ateistit ovat kauimpana uskoonhurahtamisesta. Sen takia jokaikinen uskonto demonisoi jo valmiiksi ateistit. Teisti on helppo käännyttää, koska silloin pitää vain muuttaa hänen jumalkuvaansa. Ateistin tapauksessa joudutte ensin tekemään ateistista teisti (on muuten ihan helvetin vaikeaa) ja sen jälkeen muokata jumalkuvaa.
En tosin usko sinun ymmärtävän. Sen vertaa tyypillinen uskova olet.
pojankloppi!! kasva ensin niin ymmärrät!
Vedota toisen ikään on huonoa argumentointia.
eivät ole oman ymmärryksensä varassa, rakas Jason.
Ainoa mikä sinut erottaa ainoasta olemassaolevasta Jumalasta ovat sinun syntisi. Tietoa sinulta ei puutu. Pelastuksen portti on ahdas ja tie kaita, siitä ei ylpeys ja synnit mahdu.
oman ymmärryksenne varassa.
Mutta kun annatte lajitovereitten ajatella puolestanne, niin miksi teidän pitää valita juuri tietämättömät, taikauskoiset ja satuilevat lajitoverit syöttämään oppinsa teihin?
olen korkeamman viisauden varassa.oma syyni on, jos en sitä ano ja pysyn tyhmänä.
Jk 1:5 Mutta jos joltakin teistä puuttuu viisautta, anokoon sitä Jumalalta, joka antaa kaikille alttiisti ja soimaamatta, niin se hänelle annetaan.
2Tm 2:7 Tarkkaa, mitä sanon; Herra on antava sinulle ymmärrystä kaikkeen.
hyvä näyte taikauskoisen lajitoverin ylöskirjoittamista kuvitelmista.
"Uskovat eivät ole oman ymmärryksensä varassa, rakas Jason."
Uskovat eivät ole kenenkään tai minkään ymmärryksen varassa.
"Ainoa mikä sinut erottaa ainoasta olemassaolevasta Jumalasta ovat sinun syntisi."
Et edes tajua mistä puhut.
Sinä sanot, että ainoa tapa uskoa jumalaan, on uskoa jumalaan.
Minun "syntini" on pyrkimys vapaaseen ajatteluun ja väärän ja perusteettoman tiedon hylkäämisen avulla omata "puhtaampaa", oikeampaa ja perustellumpaa tietoa. Minun "syntini" on se, että minä kyseenalaistan teidän valheelliset ja perusteettomat tarinat jumalista ja teidän tekosyynne, miksi teidän oppinne ei toimi käytännössä ollenkaan.
Toivon, että aistisi ja järkesi jonain päivänä heräävät kohtaamaan maailman ja todellisuuden sellaisena kuin se on. Ilman mitään perusteettomia huu-haa uskontoja, joiden ainoa tarkoitus on kahlita sinut heidän oppeihinsa, riistäen sinulta vapauden ajatukseen, mielipiteeseen sekä molempien ilmaisuun.
Ehkä käsityksesi muuttuu kun kasvat hiukan...
Muuttuuko sinun käsityksesi, kun ikää kertyy vähäsen? Vai onko mieli jo niin kalkkeutunut, että vähäisinkin muutos on mahdotonta?
olet oikeassa tuossa uskonto-jutussa. en minäkään anna minkään itseäni kahlita. Jeesus on vapauttanut minut ihan kaikesta, en ole sidottu mihinkään ryhmään tai lahkoon. Ainoastaan Jeesuksen Kristuksen morsiusseurakuntaan joka on universaali, ja johon kuuluminen on täysin vapaaehtoista eikä kukaan ikinä voi tulla missään kohden sitomaan millään ihmisopilla. Taivas on rajana. Raamatun auktoriteettiin olen sitoutunut, mutten ole löytänyt yhtään kohtaa, johon en sitoutuisi täydestä sydämestäni. Raamatun Sanan noudattaminen on koitunut elämässäni siunaukseksi.
ai niin synnistä vielä. Sinun syntisi annetaan sinulle anteeksi. ajattele sitä. kuka muu voi antaa anteeksi kuin Jeesus Kristus, joka on ne sovittanut ristillä? oletpa tehnyt mitä tahansa voit saada ne anteeksi. Missään muussa nimessä ei ole anteeksiantamusta.
...uskonto ON kahlinnut sinut. Uskonto on valehdellut sinulle, että jotkin olemattomat synnit ovat nyt poissa ja että tämä Jeesus-heppu nyt odottaa sinua kuoleman jälkeen. Tämä samainen uskonto pelottelee sinua olemattomilla seuraamuksilla ja estää sinua omaksumasta uskontosi ulkopuolista tietoa.
Minä olen syntinen vain uskontojen silmissä. Ja uskontojen mielipiteet minusta tai minun elämästäni eivät hetkauta minua pätkääkään.
oletko koskaan ollut oikeasti rakastunut ja elänyt avioliitossa??
Oliko tuo ehdotus? >;)>
Vastaus: Olen rakastunut kerran. Avioliitossa en ole ollut...enkä varmaan koskaan menekään.
jos oikein rakastuisit menisitkö naimisiin? :)
pelkäätkö sitoutumista ja rajoitteita??
Minusta kaksi ihmistä voivat rakastaa toisiaan olematta avioliitossa. Nämä kaksi ihmistä voivat elää täysin yksiavioisessa suhteessa, ilman pettämistä jne ilman avioliittoa.
Sanotaan näin: avioliitto minulle ei ole arvokas asia. Se on keinotekoinen kyhäelmä ja useimmat parit menevät naimisiin koska he tuntevat sen jonkinsortin pakoksi(yhteiskunnan painostus lähisuvun painostus). Älä nyt ymmärrä väärin. Jos joku haluaa mennä naimisiin, niin menkööt, kunhan vain tietävät mitä tekevät.
nämä pienet "harhailut" pohjustavat sitä mihin pyrin.
avioliitosta olemme jokseenkin samaa mieltä. alunperin ei ollutkaan muuta merkkiä avioliitosta kuin yhtyminen. se oli yhdeksi lihaksi tulemista ja tarkoitti elinikäistä liittoa. nämä avioliittoseremoniat ovatkin ihmisten kyhäelmiä, mutta niillä on ehkä oma paikkansa nyky yhteiskunnassa.mutta avioliittolupauksella on merkitystä vain silloin, kun todella haluaa mennä Jumalan edessä liittoon ja tarkoittaa sitä mitä sanoo. eli tahtoo myötä ja vasta mäessä ja kuolemaan asti. kovin harvat sitoutuvat toiseen ihmiseen siten. avioliitto on menettänyt merkityksensä silloin, jos ei sitoudu toiseen oikeasti, vaan eroaa kun rakkaus loppuu.
yksiavioisuus: jos olemme sitoutuneet toiseen, meillä on tiettyjä sääntöjä. jos rakastamme ne säännöt eivät tunnu raskailta. emme tahdo loukata "puolisoamme". teemme sen kaiken sydämestämme ja rakkaudesta. eikö? ei ole vaikeaa olla uskollinen, jos ei yhtään muut kiinnosta. haluaa olla sen rakastetun seurassa ja kaikkein mieluiten puhuu hänestä.
nyt pääsen ytimeen. minä olen solminut rakkausliiton, rakkaalle on helppo olla uskollinen. mitä hän toivoo minulta on ihana täyttää. suurin iloni on ilahduttaa häntä. suhteemme on vastavuoroinen. olen enimmäkseen saavana osapuolena. ymmärrätkö, ettei minusta tunnu, että hän rajoittaisi minua. minun rakkaani on elävä persoona Jeesus. ei siis joku instituutio - uskonto. olen missä tahansa hän on kanssani. tarvitsen mitä tahansa hän antaa sen, kun pyydän.
suhdetta Jeesukseen voi kuvailla rakkaussuhteeksi. siitä syystä tämä pieni harhailu.
"mutta avioliittolupauksella on merkitystä vain silloin, kun todella haluaa mennä Jumalan edessä liittoon ja tarkoittaa sitä mitä sanoo."
Avioliitto on jumalasta erillinen käsite. Avioliittoja löytyy eri muunnelmin jokaisesta kulttuurista. En nyt edes puhu länsimaisesta avioliitto-käsitteestä, joka on muovautunut länsimaisen historian tuoksinnassa.
"kovin harvat sitoutuvat toiseen ihmiseen siten."
Se johtuu juuri siitä, että ihmisiä työnnetään avioliittoon. Avioliitto nähdään selviönä. Etenkin sukulaiset alkavat ihmettelemään, jos ei parin seurusteluvuoden kuluttua pari ole edes suunnittelemassa häitään.
Sen takia ihmiset ryntäävät naimisiin. Ja seuraukset nähdään avioero tilastoissa (pieni kysymys: miksi uskovaiset osoittavat mieltään homo- ja lesboavioliittoja vastaan, mutta ei avioero-mahdollisuutta vastaan?).
"yksiavioisuus: jos olemme sitoutuneet toiseen, meillä on tiettyjä sääntöjä. jos rakastamme ne säännöt eivät tunnu raskailta. emme tahdo loukata "puolisoamme". teemme sen kaiken sydämestämme ja rakkaudesta. eikö? ei ole vaikeaa olla uskollinen, jos ei yhtään muut kiinnosta. haluaa olla sen rakastetun seurassa ja kaikkein mieluiten puhuu hänestä."
Meillä on sama näkemys yksiavioisuudesta. Tosin itse sallin moniavioisuuden vain jos moniavioisessa suhteessa kaikki osapuolet ovat sallivia moiseen.
"minun rakkaani on elävä persoona Jeesus."
Sinun rakkaasi on mielikuvitusolento, joka on olemassa vain omassa mielessäsi. Tuo ei ole tervettä, sori nyt vaan.
"ei siis joku instituutio - uskonto."
Kuulutko seurakuntaan? Mikä on suhteesi Raamattuun? Sanoisitko itseäsi kristityksi?
"suhdetta Jeesukseen voi kuvailla rakkaussuhteeksi. siitä syystä tämä pieni harhailu."
Harhailusta on hyvä puhua, koska sinä olet ilman muuta täysin harhassa käsitystesi kanssa. Sinä rakastat mielikuvaa vanhan uskonnon jumalan pojasta, jota ei edes ole olemassa (paitsi sinulle, koska kyseinen mielikuvahan löytyy sinun mielestäsi).
sanon itseäni kristityksi, tarkoittaa ilmeisesti Jeesuksen ristin kuolemaan ja ylösnousemukseen uskovaa ihmistä?? en ole koskaan ajatellut mitä se tarkoittaa??
Raamattu on minulle Jumalan Sana. kuulun tällä hetkellä luterilaiseen kirkkoon, mutta sydämeltäni kuulun koko kristikunnan universaaliin yhteisöön - morsiusseurakuntaan. jota tämä maailma ei näe.
minä en salli moniavioisuutta, tai minä sallin, mutta Jumalan Sana sanoo, että jokaisella pitää olla oma puoliso(siis yksi). minun tahtoni on sidottu Jumalan Sanaan.
naimattomuus on raamatussa kova sana(Paavali sanoo, että olisimme onnellisempia naimattomana, ja uskon Pavea), mutta jos tekeepi mieli, niin on parempi mennä naimisiin kuin olla puutteessa eli palaa himoissaan.
avioliittolupauksella kerroin sen miten minä sen ymmärrän. ja miten se on minulle merkityksellinen.
palautetta sinulle.
Oikeasti ei kukaan panisi sinua, ei ainakaan selvinpäin ja kännissä eivät pystyisi, laardiassembly.
Pelkkää spekulointia, luota siis sormiisi kuten tähänkin asti
Kuule lesta, ateisti ei usko jumalaan, mut ateisti saattaa uskoo johonki muuhun! Sä et taida oikeen ymmärtää etkä varmaan ees tiiä mikä on ateisti. Ateisti on kaikista kauimpana uskoonhourahatmisesta, onneksi! Ja täällä ateistit ei puhu uskonnoista vaan uskovaisista! lesta, onko sustakaan hauskaa jos sua verrataan vaikka jehovantodistajiin? Ei meistä ateisteistakaan oo hauskaa ku verrataan lestoihin, se on LOUKKAAVAA!
miten sitten on ylipaatansa mahdollista,himo ateistin tulla uskoon.
tiedan monta tapausta ja niin tietaa jokainen ateistikin....
ovatko ne ns. pesanlikaajia???
Vaikea sanoa koska en tiedä kyseisiä tapauksia. En itseasiassa edes tunne yhtään himoateistia.
Luulisin että kyse on äärimmäisyydestä toiseen menevistä ihmisistä: himoateistista ei voi tulla kuin himouskovainen.
Me tavalliset - järkevät ja asialliset ateistit - olemme asia erikseen.
me järkevät... heh!!
Mikä on himoateisti? Jos ateismi on sitä ettei usko (eli siis tee jotain tiettyä asiaa) kuinka "lujaa" pitää olla uskomatta että muuttuu himoateistiksi?
Onko vaikea uskoa? Miksi?
Suljettuna täällä kopissa kaiket päivät. Ei mitään tekemistä paitsi tietokoneen näpyttely. Työkaverit ei puhu mun kanssa. Istun toimettomana ahtaassa vankikopissani, liptän kymmenettä kahvikupillista ja luen suomi24: keskusteluja kuin vanki lukee tiilenpäitä.
Yksi pyyntö: laittakaa näihin vähemmän niitä mielipiteitänne, ja enemmän itseänne. Kuluisi munkin aikani joutuisammin.
Tulen kotiin, kaadan appelsiinimehun. Kävelen huoneissa kuin haamu, hu-huu. Sielu on autio, - jäässä. Sormeni hyväilevät mustaa patukkaa, nahkaselkää, etsien lohdutusta.. Mustassa hehkuu kultaisia vitsakimppuja, ja nimi: SARFATTI.
Muistan vanhan mantrani: MUSSOLINI, MOSCHINO, MARSEPAANI.
Kysyn itseltäni vakavissani: Olenko Mussolinin reinkarnaatio? Huh...
BENITO HYMYILEE KUIN MONALISA.
Tottakai kai ateismi on uskonto-otsikon alla. Ei kai ateismista puhuttaisi ilman uskontoja?
"Loppujen lopuksi, kaikista pakanoista, juuri ateistit ovat kaikkein lähimpänä uskoontuloa!! Uskokaa tai älkää, näin on."
Onko ateismi pakanuutta? Kristillisestä näkökulmasta maailman kaikki uskonnot juutalaisuutta ja islamia lukuunottamatta luokitellaan pakanuudeksi. Ateismi ei ole uskonto.Siinä mielessä arvaus meni oikein, että ateistit (ei uskossa olevat) ovat kaikkein lähimpänä uskoontuloa, koska kaikki muut ovat jo uskossa olivatpa sitten taolaisia, wiccoja tai mitä tahansa niistä tuhansista vaihtoehdoista. Unohdit tosin agnostikot, jotka pomppivat siinä uskon ja epäuskon rajalla.
"Siunausta kaikille palstan lukijoille."
Onko siunauksen toivottaminen vastaavaa kuin hyvän päivänjatkon toivottaminen, vai mitä virkaa sillä on?
mutta silti niin kaukaa. Kun tätä palstaa lukee, niin ymmärtää, miksi niin moni meistä ei pelastu.
Mistä pitäisi pelastua?
mutta uskoontulo pelastaa. Ajan kuluessa huomaat, ettei kannata edes kysyä.
ystävä rakas, kuolemalta.
Tyhmä hihhuli
kyllä mutta vain kerran :)
Kaikki kuolevat vain kerran. >;)>
että viimeisellä tuomiolla tuomitut kuolevat vielä toisen kerran. jotka uskovat Jeesukseen elävät ikuisesti ;)
"...viimeisellä tuomiolla tuomitut kuolevat vielä toisen kerran. jotka uskovat Jeesukseen elävät ikuisesti ;)"
Tuo ei osoitetusti pidä paikkansa. Tuo väite on epätosi, kunnes toisin todistetaan.
Ateismi-palsta on eräänlainen kenttä, jossa uskovat ja ateistit esittävät omia mielipiteitään. Sama juttuhan se on uskonto-palstalla. Kysymykseksi jää, miksi uskovainen haluaa olla ateismi-palstalla. Testaako hän oman uskonsa rajoja. Eräänlaista voimaa tarvitaan siihenkin, että pystyy kyseenalaistamaan kaikki ateistin väitteet. Sillähän tavalla sitä omaa maailmankuvaa rakennetaan: tiedän miten EN ajattele.
"Loppujen lopuksi, kaikista pakanoista, juuri ateistit ovat kaikkein lähimpänä uskoontuloa!! Uskokaa tai älkää, näin on."
Loppujen lopuksi sinäkin olet mitä suurimmissa määrin ateisti: uskot vain yhteen Jumalaan enemmän kuin minä. Ne loput miljardit ja miljardit mahdolliset jumalat me olemme molemmat hyljänneet...
eiha silla valia, jos on hyljannyt vaarat jumalat,
se on vain hyvaksi.
mutta jos hylkaat Sen oikean...sielusi tuhoutuu..
ja huonommin ei voi ihmisreppanalle kayda..
tietää mikä niistä kaikista on juuri se oikea?
Ei ainakaan tämä vihaluterilainen paavalin oppi.
Joka on suomessa saanut valtionuskonon aseman.
Jos oppi on niin paljon itsensä kanssa ristiriitainen kuin luterilaisuus, niin ei se ainakoon voi olla totuus!
on ainoa tie, totuus ja elämä, ei ole muuta pelastusta annettu. jos tahdot pelastua, ota selvää Jeesuksesta. Hän on avain kaikkeen. mihinkään seurakuntaan kuulumalla, kastautumalla tai kirkossa istumalla et pelastu, ei auta almutkaan. vain uskomalla Herraan Jeesukseen sinä ja sinun perhekuntasi pelastuu. lähde etsimään totuutta, löydät sen kyllä.
.... Not!
kun arkkusi kansi viimeisen kerran lopsautetaan kinni olet jo suuren Tuomarin edessa.
eika sillon selittelyt auta----etten tiennyt--
juuri silloin naet sen oikean JUMALAN .
VALINTA ON SUORITETTAVA TAALLA.....
oikea Jumala on SEEMOS, eikä mikään mielikuvitusjumala raamatusta tempaistuna.
Tosin kaikki eivät tajua sitä ennenkuin arkun kansi lyödään kiinni.
JA SAMA ISOILLA KIRJAIMILLA JOTTA LH YMMÄRTÄISI
mistä kummasta johtuu agressiivisuutesi? miksi?
Siunausta Nasselle ja kaikille lukijoille !
Nasse on herätyksessä. Näkeehän sen hänen kirjoituksistaan. Pitää vain kirjoitella rumia, mutta pohjimmiltaan on kuitenkin kaipuu elävän Jumalan puoleen. Pyydä Jeesusta elämääsi. Hän kyllä tulee sydämeesi. Jeesus rakastaa sinua.
vihataan yhdessä Nassea. Ei edes yritetä pelastaa syntistä Nassea. Vihatkaamme....
Halataan se kuoliaaksi.
Kerrotaan sille kuinka tärkeää on mädäntyä samassa jeesupaskassa.
Me hihhulit toivottelemme vai siunausta nasselle.
----
Onhan se selvä että kaveri joka on lahjakas, fiksu, hänellä on paljon ystäviä, menestyy työelämässä hyvin ja on alaistensa suuresti arvostama (ei perustu pelkoon), kyllähän me uskistuneet koitamme viimeisenä ja ainoana keinoa helvetin ohella toivotella siunausta.
---------'
Nasse vastaa: heippa lååserit, SEEMOS dikkaa teitäkin yhdessä IPU:n kanssa
Uskovaisen naisen harkittu ärsytysviesti omasi vierestä.
Ensin vittuillaan, ja sitten ihmetellään kun hihat palaa...
Olette te hihhulit ihania.
Tekee tosiaan mieli tutustua siihen teidän jumalaanne paremmin mun seuraajatkin ovat noin ihania ihmisiä >;-)>
Mulkku Despoottinne lienee luonut teidät omaksi kuvakseen.
älä yritä valehdella.
missä kohtaa raamattua lukee että Jeesus rakastaa Nassea. Löydätkö sinä sen kohdan?
ei koraani eikä raamattu asiasta mitään mainitse.
Puhumattaakaan jumaluudestani
1Ms 48:20 Ja niin hän siunasi heidät sinä päivänä, sanoen: "Sinun nimelläsi siunataan Israelissa, sanotaan: Jumala tehköön sinut Efraimin ja MaNASSEN kaltaiseksi"
muistat sen kohan jos sanotaan, että Jeesus vihaa tot Nassee?
kuulehan sie elli ko mie siul haastan. ko eihä siel sanota nassest mitää. ei sit niin yhtikäs mitää. ko se pitää ymmärtää totuus. jos sanotaan et kaikkia. se tarkottaa nassee kans. onks siul jotakii ymmrtämisen kans ongelmaa??? kysy vaa miult ni mie siul selvitän totuuven tien.
olet lukenut Pyhan Kirjasi oikein hyvin,saatin jopa
nassukkakin hiljaiseksi,kun oikein vakevalla Sanalla
todistit asian..10--pistetta..
hän vaan ei ole vielä ehtinyt lukea koko tekstiä. sitä paitsi tarkoitus ei ole hiljentää Nassea vaan osoittaa hänelle, että Jumala rakastaa häntä. eikä tämä kohta todita siitä yhtikäs mitään.
ps.bible.net hakusanalla "nasse" etsimällä löytyy monta Manassen kohtaa. ei tarvitse edes tuntea raamattua löytääkseen.
vääräuskoinen
....
Kiitos siunauksista, Uskova. Valitettavasti en voi vastata samalla tavalla, niin ystävällinen kuin sinua kohtaan haluaisinkin olla. Vähänpä painoa taitaisi olla ateistin siunauksilla.
ajatuksesi on tärkein ja ystävällisyytesi. olen iloinen sinusta. ei minun omissa nimissä annetulla siunauksen toivotuksella ole virkaa, mutta Jumalamme nimessä silä on suuri arvo.
Ole siis siunattu!