Väärä ja epätervekristillisyys vaikuttaa siten, että ihminen joko suggeroi itsensä transsiin kaltaiseen tilaan tai sielulliseen hurmiotilaan, jossa hän alkaa puhumaan siansaksaa tai sitten kyseessä voi olla sielunvihollisen valhevoima, joka saa aikaan kielilläpuhumisen ilmiön. Esimerkiksi ja muun muassa okkultismin harjoittajien, shamanismin, Voodoo-uskonnon ja hindulaisuuden gurujen keskuudessa tapahtuu kielilläpuhumisilmiöitä. Silloin kun ihan oikeasti on kyse transsitilasta, niin sen saa aikaan sielunvihollisen voimat. Silloin kun ihminen sielunvoimillaan hurmostilassa alkaa puhumaan siansaksaa, niin se voi tuntua transsilta, mutta ei ole sitä.
Kielilläpuhuminen on hengellä täyttymistä ?
Kielilläpuhuminen on hengellä täyttymistä ?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Apostolit eivät puhuneet oikeana Helluntaina sekokieliä Raamatun mukaan.
Ensimmäinen helluntai oli ainoa laatuaan, kertaluonteinen historiassa, sitä ei voi matkia eikä se toistu.
Korintin hurmoskieli on lähinnä samaa kuin hellareilla. Siihenkin on Raamatussa ohjeet. Korinttilaisiakin nuhdeltiin väärästä käytöstä myös.
Ns. armolahjat on tarkoitettu palvelemaan uskoa ja seurakuntalaisia. Ei leuhkimiseen ja pätemiseen eikä missään tapauksessa merkiksi oikeasta uskosta ole niitä tarkoitettu. Sellainen eksyttää pois oikeasta, terveestä uskosta Jeesukseen Kristukseen.
Pari poromiestä ajatteli mennä uteliaisuuttaan helluntaisten telttaan katsomaan millaista se helluntailaisten usko on.
Miehet istuivat takaosan penkille ja juttelivat keskenään saamenkielellä.
Ei aikaakaan kun lahkosaarnaaja riensi miesten luokse ja sanoi:
"Rakkaat veljet, koska teillä
on jo kielet, niin eiköhän sovita päivämäärä upotuskastetta varten."
poromiesjuttu- si,,,, oli jo kuuleskymmenes seitsemäskerta, kun sitä toistelet.
Pure sinä poronsarvijauhetta, että kykeneisit edes siittelemään, saisi uutta verta tupasi, ettei tuollainen dementikko houraa jatkuvaa toistoa.
Nykyuskossa puhujat yrittävät vaikuttaa tunteisiin.
Sitten on altis hurmahengille.
Luterilaisuudessa kuulijat nukahtaa!
Hilluntailaisten mielestä.
Olet syvällä.
Vaihdoitko i- n. sen u- kirjaimen tilalle, Ennen puhuit hulluntalaiset.
Paljastut aina--- minkäs se pilkuilleen voi..
Ei-helluntailainen kommentti:
Jos vieraassa uskonnossa, vaikkapa katolilaisuudessa tapahtuu ihmeitä ja merkkejä, esim. parantumista, tai jos se tapahtuu hypnoosin, transsin, plasebon, suggeroinnin kautta, niin ei ole kuitenkaan aivan pakko nimitellä, että saatanan voimalla tässä jotain tehdään. Parempi tulkinta saattaa olla, että Jumalan energia, tai Jumalan luomat prosessit ovat väärässä käytössä vääräuskoisten keskuudessa. Tai sanoisinko, näin olen itse yrittänyt asiaa ajatella. Esim. katolilaisten keskuudessa Intiassa on näyttänyt tapahtuvan ihmeitä, vaikka en pidä katolilaista uskontoa oikeana versiona kristinuskosta.
Jaakobin kirje:
1:16 Älkää eksykö, rakkaat veljeni.
1:17 Jokainen hyvä anti ja jokainen täydellinen lahja tulee ylhäältä, valkeuksien Isältä, jonka tykönä ei ole muutosta, ei vaihteen varjoa.
Oikea versio kristinuskosta ?
Helluntailaiset kaatajat !
Ei-helluntailainen:
Tapahtuva todellisuus, maailmanhistoria on Jumalaa, kun Jumala on totuus (vrt. Joh 14). Erilaiset kaatamiset, kielilläpuhumiset ja muut touhut saattavat olla todellisuutta sinällään, mutta eivät mitään opillisuuden ydintä minulle. Jos joku noita tekee jonkun tempun, mitäs sitä vastaan tappelemaan, että onko se todellisuutta, vai eikö ole. Mutta opit voidaan arvostella. Mielestäni Raamatussa puhuttu henkien erottelu onkin juuri oppien erottelemista.
5.Mooseksen kirja:
13:1 "Jos teidän keskuuteenne ilmestyy profeetta tai unennäkijä ja lupaa sinulle jonkun tunnusteon tai ihmeen,
13:2 ja jos sitten todellakin tapahtuu se tunnusteko tai ihme, josta hän puhui sinulle sanoen: 'Lähtekäämme seuraamaan muita jumalia, joita te ette tunne, ja palvelkaamme niitä',
13:3 niin älä kuuntele sen profeetan puhetta tai sitä unennäkijää, sillä Herra, teidän Jumalanne, ainoastaan koettelee teitä tietääksensä, rakastatteko Herraa, teidän Jumalaanne, kaikesta sydämestänne ja kaikesta sielustanne.
Sinulla ne kaakattajat ovat vuodesta toiseen. Siellä luterilaisuudessa on kirkkoherrakin kaakattaja, kaatuu- oikein bussilasteittain ja puhutaan kielillä.
Jopa ruumishuoneessa käydään herättämässä kuolleita. Onko se sinun mielestäsi millaista kristillisyyttä.
Pitäisikö sinun mielesi mukaan olla kirkossa rautankanki selässä ja paskat housussa, kuten sinä olet, että on oekeen näköönen paskiainen, kuten puheistasi aina olet.`?`
Kun seuraavan kerran menen luterilaiseen kaatajapapin luo.- kerron terveiset, että teitin luona on kakkihoususia uskovia, että heidän mielestään haisoo vain heidän näköinen kakki, muut ovat väärässä, myös kansanlähetys- kielilläpuhujillekin puhun sinun kakkihajauistasi. että he eivät ymmärrä teitä, kun haju puuttuu..
Tuskin siellä helleuntaissa on kaatajia ollut, ties kuinka monen vuoden takaa..
Taitaa olla sinulla ehkä dementia- kun ainaa kaataa---- yritä vaihtaa jo levyä, olet jäljessä tiedoissasi.....
"Kielilläpuhuminen on hengellä täyttymistä ?"
Ei-helluntailainen kommentti:
Raamatun mukaan kielilläpuhuva rakentaa itseään, mutta olkoon hiljaa seurakunnan kokouksessa, jos ei ole selittäjää. Ulkokullatut ja valheveljet saattavat käyttää siansaksaa tehdäkseen jonkinlaisen vaikutuksen toinen toisiinsa, omassa lahkoteatterissaan, vaikka ei olisi selittäjää.
1. Kor 14:4 Kielillä puhuva rakentaa itseään, mutta profetoiva rakentaa seurakuntaa.
Olen huomannut kielitaitoisena ihmisenä esim. helluntailaisten rukouskokouksessa, että "veli" jäi toistelemaan espanjankielistä lauseenpätkää, jossa ei ollut mitään järkeä sinällään, mutta kuulosti kuin rikkinäisen äänilevyn jankuttavalta toistolta, espanjankielinen keskeneräinen lauseen pätkä. Hän asui espanjankielisessä maassa.
Toisessa helluntailaisten kokouksessa eräs mies huusi väkevästi englanniksi moneen kertaan GLORY TO GOD, eli suomeksi kunnia Jumalalle, tai ylistystä Jumalalle, lausuttuna erikoisella aksentilla, niin ettei sitä moni huomaisi heti englanniksi, vaan pidettiin ehkä kielilläpuhumisena, tai sekä että.
En itse ole ollut koskaan helluntailainen, eikä minusta tule sellaista. En usko helluntailaisten hengellätäyttymisoppiin. Se on mielestäni väärä tulkinta Ef 5 -luvusta jota voitaisiin ymmärtää toisin: älkää juopuko viinistä, vaan pysykää hengellä täyttyneinä (niin kuin olettekin). Joh 3, Jumala ei anna henkeä mitalla.
Pyhästä hengestä rehvasteleminen on inhottavimpia piirteitä helluntailaisuudessa minun mielestäni. Raamatun mukaan uudestisyntynyt ei tiedä, missä Pyhä henki menee.
Joh 3:8 Tuuli puhaltaa, missä tahtoo, ja sinä kuulet sen huminan, mutta et tiedä, mistä se tulee ja minne se menee; niin on jokaisen, joka on Hengestä syntynyt."
Ei se ole - luulosi mukaan kielilläpuhumista jos joku ylistää Herraa.
Mitäs ne urheilukisoissa riehuu. kun eivät pysy penkissä. Ovatko he mielesi mukaan kaheleita?
Vai - onko ihmisen tapa- tuoda esiin- ilonsa ja surunsa - eri muodoin.
Teattereissakin on monenkarvaista puhujaa. Eli , luterilainen - koulukaveri. läksi teatterista pois, kun siellä niin kielilläpuhjat kiroilivat lavalla. Sekin on hengestä syntynyt - -- eikös vain.
Mutta, jos hengellisellä puolen on ilmaisumuotoja, niin avot, jopa pattipäillä on tarve tulla selittelemään, mitä saa tehdä tai ei.
Naapurin pihalla on viikonloppuisin sellaista kielilläpuhmista- että. Kaljatökit on pihaa kiertämässä. Pitäsisikö mennä puhumaan, et voi voi voi voi. Pitää paskahousut olla ojennuksessa, ääntä ei saa pitää ja otsaluu on pidettävä punaisena.
Se on adventistien oppi -ja henki on jo haudassa. se on oikiaa menoa se.
Näinhän se on, mutta onneksi Elleni vei armolahjat hautaan ja adventistit ovat hyvin äänessä ja totuudessa tälläkin palstalla.
Ei muutakuin sapattina adventistien kirkkoon, niin avot. ei tarvita pelätä armolahjojen toimintaa. Riittää sapattiläksyt, samalla tavalla, kuin päänkästelijoiden katkerakismuksenkin päivittäiset selaamiset ja perheen pään sieltä lukemiset.
Raamattua ei tarvita, vaan kirkkokäsikirjoilla pärjää, totesi Kouvolan sanomissa eräs kirkkoherra- aikoinaan.
Eli suomalainen mies, ja lapsikastettu, se pitää suomalaisten tilastot toivollisen hyvässä vireessä- väkivallan suhteen.
Siellä se kielilläpuhuminen on poikoo.
Akka hiljaa.
https://www.iltalehti.fi/suhteet/a/3c4cfa01-49c6-423f-af7d-d23ac244cc3d