MTV:n vaalitentissä se tuli selväksi. Tämä tarkoittaisi kuolleita ja haavoittuneita suomalaisia.
Vihreät ja kokoomus: Joukkoja Ukrainaan
Anonyymi-ap
25177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ukraina ei ole Natossa eikä edes EU:ssa, tietenkään joukkoja ei pidä lähettää. Vihreät ja kokkarit voivat vapaaehtoisesti Ukrainaan lähteä sotimaan.
Kaikki sotaintoilijat lähtekööt itse mutaisille rintamilleen rätyttäämään.
Muita sinne ei pidä yrittää lähettää.
Väestönvaihto käyntiin. Sinne vaan suomalaiset.
saadaan samalla sotatila-lait ja suomi mukaan sotaan Venäjää vastaan eli pommeja venäjältä suomeenkin-
Venäjän saatana-2 yliääniohjukset olisikin paikallaan eduskuntaan ja hallitukseen...
Sotahullut menkööt itse etulinjaan mutta eihän nämä pelkurit mene vaan ovat muita sinne lähettämässä.
Aivan totta!
Oli se vaan hienoa päästä ryssiä ampumaan.
Te kaksi urhoa voitte vapaasti mennä Ukrainaan sotimaan. Miksi ette mene pelottaako?
Sotaveteraaniliittoja ollaan pikkuhiljaa lakkauttamassa joten uutta verta kaivataan näihin järjestöihin.
Moni veteraanien kuntoutuspaikka on jo lakkautettu ja tuhannet menettäneet työnsä joten Ukrainaan sotimaan meno on perusteltua monestakin syystä.
Purra lähettää hornetteja miehistöineen partioimaan Punaiselle ja Mustalle merelle. Ei mitään halpaa touhua tuo.
Saadaan Suomessa arkkitehtuurin muutoksia aikaan
Päästään suomessakin laskemaan kukkaseppeleet
Vihreä mielipide oli aikoinaan, että puolustusmäärärahoja minimoidaan. Koska mitään sotaa ei tule!
Lisäksi jäsenistöllä ja kannattajilla vähemmän löytyy kansalaisvelvollisuuden aseellisesti suorittaneita.
Vai sivareitako ne sinne aikoo toimittaa.
Sisävuori takista näkyy olevan nyt säätä vasten.
Eikä sittemmin tullutkaan. Nyt tietysti olemme Nato-maa ja ennen liittymistä piti liittyä, jotta sotaa ei tule, ja nyt Nato-maana sotaan pitää valmistautua koko ajan jostakin syystä, joka ei ole ainakaan se, että Nato-maahan kukaan hyökkäisi tai Nato hyökkäisi.
Vihreät ovat sivareita tai asepalveluksesta kokonaan vapautettuja, eivät he joudu Ukrainaan lähtemään. Silti ovat muita sinne lähettämässä, uskomatonta röyhkeyttä!
Lisäksi puolueen naisvoittoisuus syynä.
Vihreät kuittaavat jälkeenpäin "mitäs läksitte?"
Voihan niitä joukkoja lähettää mutaa takaisin emme halua rikkiammuttuja ihmisraunioita. Sellaiset tulee lopettaa jsp:llä vasaralla tai muulla halvalla menetelmällä.
Kaikki vihreet voi lähettää taisteluihin, heillä on kesällä hyvä suojavärikin...ai niin ne on sivareita kaikki
Suomalaisia vihaava Ohisalo on ensimmäisenä suomalaisia lähettämässä rintamalle.
Osuit naulaan.
Ja mahdollinen taistelijahävikki korvataan "työperäisellä" maahanmuutolla.
Parhaassa työiässä ovat myös parhaassa taistelijaiässä.
nyt kaikki vihreät siviili palvelu setät, hopi hopi sotimaan ukrainaan !
ja kokoomus pappa betalar mammona väki, aivan itse nyt miinoja omin jaloin polkemaan ukrainaan !!
--- On se niin mahtavaa !!!
Samalla Kiovan lennolla hoituu rotaatio.
Siviilipalvelushenkilöt sinne ja ukrainalaiset sotakarkurit tänne!
No ei tietenkään Ukrainaan.
Jostain Nuijamaan kohdalta vaan joukot yli ja kohti Pietaria !
Ai sivarit vai?
Etkä sitten taaskaan ymmärtänyt. "Joukot", joista Euroopassa puhutaan, eivät ole taistelutehtävissä olevia sotilaita, vaan kouluttajia.