Kun suomen köyhiltä viedään kohta kaikki käsistä. Minkälaista politiikkaa tuo on?
Samaan aikaan ollaan kahdella eri puolella. Kyllä on mennyt usko työhönkin puolueeseen ihan täysin.
Samaan aikaan ollaan kahdella eri puolella. Kyllä on mennyt usko työhönkin puolueeseen ihan täysin.
Vastaukset 63
Vanhimmat
Kyllä on mennyt usko tuohonkin puolueeseen ihan täysin.
Ette te Putinin trollit Suomesta mitään rahaa muutenkaan saa, joten kypsykää siihen että se menee Ukrainalle jossa teidän sotilaita tapetaan kasoittain.
Kuinkahan isoja ongelmia sinulla onkaan.
Liki 600 000 kuollut. Putin itse piilottelee punkkereissaan, mutta mitään väliä ei ole niillä, jotka Putinin mielipuolisen hyökkäyksen takia ovat menettäneensä henkensä. Lisää sitten mobilisoidaan maaseudun syrjäkyliltä
Ilman köyhiltä leikkaamista ei rahaa Ukrainan sodalle olisi varaa jakaa.
SDP ei ole hallituksessa. Leikkaus- ja velkaantumispolitiikasta vastaavat Kokoomus ja PS. Suomella tai millään muullakaan EU-maalla ei ole sellaisia taloudellisia ongelmia, jotka estävät Ukrainan auttamisen. Köyhien kurjistaminen on Kokoomuksen ja Perussuomalaisten agenda.
Käytännössä Suomi vie materiaalista apua, kuten vanhenevaa kalustoa, ammuksia ja humanitaarista apua. Vaikka Koskela syö rautaa ja paskantaa kettinkiä, useimmat suomalaiset eivät vieläkään syö panssariajoneuvoja.
Ukrainan avun yhteydessä Suomi voi päivittää kalustoaan uudempaan ja parempaan. Lisäksi ammustuotannon kasvattamisella on työllistäviä vaikutuksia - etenkin, kun koko EU tarvitsee lisää rautaa rajoille.
Kyllä se tuokin raha on oman maan köyhiltä pois, kun kerran sanotaan, ettei meillä enää ole varaa "tällaiseen yhteiskuntaan".
Ukrainan tukeminen tulee lopettaa. Miten monta sataa miljardia nuo ovat jo saaneet? Mihin ne rahat oikein menevät? Eivät ainakaan sodan lopettamiseen. Zelenskyin luksuselämää varten ne rahat menevät ja kokoajan tuo kehtaa pyytää lisää rahaa, samalla kun Suomessa ei anneta tukea köyhille ihmisille ja jopa sairaaloita suljetaan, kun on muka "rahat loppu". Kyllä tämä on sairasta touhua.
Ryzzänkätyrit räksyttää mutta ei kukaan usko teidän typeriä valheitanne.
Kaikki tervejärkiset tietävät että teidän Kremlin kätyreiden kierrättämät väitteet Zelen luksuselämästä on pelkkiä Kremlin valheita. Ei kukaan täysjärkinen usko teidän typeriä valheitanne.
Mukana tietysti sairaat joita ei hoideta lainkaan kun sairaalat on täynnä ukrainalaishaavoittuneita sorasankareita.
Tiedämme asiat perinpohjin,toisinkuin teikäläiset huijarit.
Venäjällä sairaalat ovat niin täynnä haavoittuneita, että tavallisille kansalaisille ei enää riitä mitään hoitoa, koska kaikki paikat ovat täynnä haavoittuneita sotilaita. Venäjä onkin alkanut kuskaamaan haavoittuneta ja vammautuneita ja jopa syöpäpotilaite rintamallle, jotta näistä päästäisiin eroon. Hyötykäyttöä nääs.
Älä valehtele. Minua hoidetaan joka viikko!!
Nykyään ei voi tehdä politiikkaa ellei tue rahan jakamista Zelenskyin luksuselämää varten, näin lukee "mustassa politiikan rahanjako Raamatussa".
Zelen "luksuselämä" on yksi niistä tyypillisimmistä valheista joita Kremlin asiamiehet jatkuvasti kierrättävät. Pelkästään tuollaisilla valheilla menettää jo heti kaiken uskottavuutensa.
Ensin haetaan ääniä kansalle valehtemalla kuten Purra teki ja sitten tehdäänkin täysin toista mitä luvattiin.
Tämä on "politiikkaa" raha puhuu ja köyhät kyykkyyn.
Ei ole mitä jakaa.
Sanna ja sannan enkelit lähettivät rahnat kauas, kauas pois Italiaan ja Saksaan.
Helmutille ja Luigille.
Voi helvetti mitä UUNOJA !
Vankilaan nämä kuuluisivat !
Mitä tämä aloittaja höpöttää? SDP ei leikkaa köyhiltä. Tämä hallitus leikkaa. Samalla se siirtää rahaa rikkaille!
Perkeleen Persu!
Kun ei tämä hallitus saa Suomea kuntoon! Ei leikkauksilla tule muuta kuin lisää leikkauksia. Raha ei kierrä ja yrityksille ei tule kassaan rahaa!
Onko tämä perkele vaikea tajuta!!?
Häh!?
Sinä se Persu olet, etkä osaa lukea.
No on vaikeatacpaikata ku Sannan aikana oli piikki auki ja jätti kauheat velat jälkeensä. Ne pitää maxaa pois vai mitä??
No ei niitä sinun rahoilla makseta. Toimeentulotuki pitää sinutkin hengissä.
Kaikki Suomen eduskuntapuolueet tukevat yksimielisesti Ukrainan auttamista.
Mutta demarit eivät ole nyt edes hallituksessa eivätkä päättämässä rahanjaosta, vaan siellä ovat päsmäröimässä kokoomus ja persut.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18283167/eduskuntaryhmat-yksituumaisia-ukrainan-avustamisesta
Mitä se hyödyttää tukea rahan jakamista Ukrainan sodalle kun se tarkoittaa rahojen leikkaamista tämän maan köyhiltä?
Olette te noin Toopeja ettette ymmärrä, mitä tässä maassa tapahtuu?
Voitasko sut lähettää Venäjälle, oikopäätä rintamalle sotimaan, niin saat alta aika yksikön kuulan tyhmään kalloosi!
Niistä asioista päätetään Suomen eduskunnassa. Montakos kansanedustajaa te Putinin palvojat saittekaan lävitse viime vaaleissa? Kuinka monta kansanedustaa teillä on?
Meidän maa ja teidän lätti näin se vaan menee trolli Pietarissa lätissäsi
Kysy Puten se Putelta. Katos ku tässä maassa niitä ole. Kaikki teitä ja Puttea halvexii...venäläinen on vaan venäläinen ja haisee
Puolueitahan yhdistää samat edut. Yritysten voitot jotka saadaan eduskunnan päätöksillä.Kieroa peliä joka toteutetaan kansaa petkuttamalla kuten mm sähkön hinta moninkertaistamalla .Tuo tuulimyllyprojekti osoitti lopullisesti ettei kansa pysty ajamaan etujaan laikaan eduskunnan ja pörssin pelin takia. Siinä meni yhtenä talvena 10 miljardia rahojamme kankkulan kaivoon täysin turhaan kun kansa luotti demokratiaan sokeasti.Nyt huijarit nebevät mepeiksi jatkamaan kujeitaan kansan menoksi.
Te rääpäleet käytitte itse putinia apuna huijauksessanne. Sen muistamme aina.
Se on aivan se ja sama mitä te ryzzänkätyrit muistatte. Sillä ei ole mitään merkitystä mihinkään, aivan kuten ei millään muullakaan mölinällänne ja valheillanne. Suomen kansa halveksii syvästi teitä maanpettureita ja Putinin nuoleskelijoita.
Kyllä täällä on tyhmää porukkaa kommenttia laittamassa.
Suomessakin valitettavasti säästöjä haetaan vanhustenhuollon palvelut yms jotta zelen pummin elämä turvataan
Juuri näin, siksi tuon on loputtava.
Koska se tehdään tämän maan köyhien oloja kurjistamalla.
No uritä rikastua, sillä siitä selviät.
Kirjoitusasusta jo näkee että kirjoittaja on Kremlin kätyri, koska ketkään muut eivät puhu Zelen pummista tai valehtele Zelen muka luksuselämästä.
Mutta nämä asiat päättää Suomessa eduskunta eikä netin roskapalstalla öyhöttävä Kremlin kätyri. Kuinkas monta kansaedustaaja te Kremlin asiamiehet saittekaan lävitse viime vaaleissa? Aivan niin, ei teillä ole Suomessa mitään kannatusta. Netissä mölisette, mutta ei sillä ole mitään merkitystä, eikä teillä ole yhtään edustajaa siellä missä päätöksiä tehdään.
Hehe luulex et toi niinku Suomessa Suomalaisiin tehoaa trolli Pietarissa??
Selitä se Putelle joka teidän maan oloja kurjistuttaa. Olet oikeassa...venäläinen on menossa kivikaudelle röhkimään lätissänne
Joo nehän koittaa ola niin Suomalaisia. Mutku se niiden jutut ei mee Suomessa Suomalaisiin. Venäläinen on venäläinen ja haisee
Rikkaathan maksavat eniten tästä korruptiosta.Pinnistä nyt edes vähän jotta ymmär rät tämän demokratian periaatteen.
Se on voittaja tässä pelissä joka omistaa oikean energian joka tuottaa tuohta myydessä. EUn utopiat tuottavat pelkästään velkaa ja tappiota kansalle. Tämän näet tilastoista.
Sano tuo sama 80-vuotiaalle sairaalle, joka kuolee kohta. Kyllä olet tyhmä ihminen.
Osaavat kusettaa
Yrittävät mutku ei onnistu.venäläinen on vaan venäläinen
Mutta miksi ylipäänsä olla köyhä.
Ei oo pakko hei.
Laiskuuden takia köyhdytään yhdessä. Varastamalla rikastuu vain rosvot.
Sikäli aloittajsn ongelman asettelu on oikea, että ilman fasistista venäjää Eurooppa, Suomi ja koko maailma olisivat selvästi vauraampia. Ei tarvitsisi satsata demokratian turvaamiseen niin paljoa. Voitaisiin keskittyä seuraavaksi suurempien ongelmien ratkaisemiseen.
Niinkuin Hitlerkin olisi pitänyt pysäyttää ajoissa, ennen suuria tuhoja.
Köyhtyminen alkoi 1995.Silloin työstä alettiin maksaa kymmenesosa entisestä ja nostettin kinottelun tuet pilviin.Seuraavaksi EU alkoi ottaa säästäjien pankkitileiltä rahaa tuhlauksiinsa biljoonan vuosittain.Näin ntehtiin inflaatio jolla tuhottiin kaikki.Vain mafia hyötyi nostaessaan ilman työtä rahat.
Ilotalo preerialla elämää maksetaan rajusti nyt säästöjä haetaan luottokorttilaskut ovat tulleet maksuun
No, nyt on persu taas noussut perunakuopasta. Et sitten tyhmyydestäsi ole vieläkään yhtään viisastunut. Tautofonia on kuin tauti, kirjoituksissasi.
Jakovaraa 5mrd menoja lisättiin
Demujen juhlia maksetaan
Nyt huudetaan oppositiosta ei ei ei ei ei ei ei
Vai niinkö taas persu keksii, ettei vaan tarvis olla porvarihallituksen vastuussa. Persuilla on tapana vierittää vastuu muille. Kyvyttömiä kutaleita. Ei nyt kukaan teistä saksia lyö selkään, tai vasaralla päähän, tahi ammuskelemaan holtittomasti.
Kusseet murot pitkälle tulevaisuuteen
No, mutta, mutta. Hallituksessa on kokoomus, perussuomalaiset, kristillisdemokraatit ja ruotsalainen kansanpuolue. Persujen Riikka Purra leikkasi köyhiltä, lapsiperheiltä vähävaraisilta, opiskelijoilta ja eläkeläisiltä.
Nyt vois mm. persut miettiä, miksi persuköyhiltä leikataan toimeentulosta ja annetaan rahat sitten verohelpotuksina rikkaille.
Itselleen Riikka antoi 3000 €/v verohelpotukset. Aivan käsittämätöntä.
Nyt terveyskeskukseenkaan ei pääse lääkäriin kuin vasta 3 kk:n päästä, lääkkeiden alvi nousi 4 %. Lisäksi vanhukset saa kuolla hoitolaitoksissa, kun hoitajamitoitusta laskettiin. Huonoin hallitus ikinä.
Älä viitsi valehdella. Minulta estettiin kokonaan sairaanhoito 30 vuodeksi valehtelemalla totuus asioista .Kalliit laitteet näyttivät jatkuvasti vääriä kuvia pumpusta kunnes lopulta menin oikean lääkärin puheille.Seuraavana päivänä minut kiidätettiin ambulanssilla toiselle puolelle suomea hoitoon. Tietysti liian myöhään olihan kulunut 30 vuotta odotellessa.Muutama elinvuosi lisää huutoon kahden tunnin työn takia.Osaakohan kukaan edes hävetä?Syypää ongelmaan oli Fortumin koelaitos joka tuprutti ilmaan myrkkyjä joita lopuksi kunta käytti kaukolämpöön tukemaan asukkaiden asumista valtion tukiaisilla. Näin siis puolueet saivat nostaa Fortumin miljardiosinkoja eduskunnan kautta.Muistuttaa hölmöläisten satua,mutta on tosi.
sdp tausta, se sos. international , on osas globalisti systeemiä,,
jota tukee vihreät ja keinottelu kokoomus...
Ikävä kyllä nämä eivät ole Suomen ja suomalaisten asialla....
Demarit eivät ole nyt hallituksessa päättämässä mistään. Siellä ovat Ukrainalle jakamassa rahaa kokoomus, persut, kristilliset ja rkp. Tätä näyttää olevan mahdotonta ymmärtää.
SDP kannattaa rahanjakoa Ukrainan sodalle.
On täällä tyhmää ja lukutaidotonta porukkaa kommenttia laittamassa.
Hienoja laukkuja kun niitä monia omistaa https://www.iltalehti.fi/rahavinkit/a/b447f3ed-3a11-46bf-b111-0ea4efd74e93
Jakaa olematonta rahaa niin paljoko sitä velkaa tarvitaan
Hyökkää kansaa vastaan
Suomen ja Euroopan turvallisuudesta huolehtivaa politiikkaa.