Miksei "Jeesuksen omat" ota kantaa Israelin suorittamiin hirmutekoihin Gazassa? Luulisi olevan ajankohtainen aihe nimenomaan tällaisella palstalla, vai onko se kiusallinen keskustelun aihe uskovaisille?
Vastaukset 10
- Anonyymi
Niin kauan kuin Hamasilla on yksikin heidän kaappaama pitämä Juutalainen pankkivanki toimet on oikeutettuja. Eikä siinä auta vaikka terroristit piiloutuu siviilien sekaan ja sairaaloiden alle rakennettuihin luolastoon.
- Anonyymi
Tämä on sattumoisin Raamattu-palsta. Ei siis politiikka-, eikä sotapalsta.
Sen verran sanon, että tappaminen on kauhea asia, tekivät sitä kuka tahansa.- Anonyymi
Niinpä, eikös jumalan valitun kansan tekemisiä kuulu käsitellä juurikin raamattu-palstalla.
- Anonyymi
Raamatun nuorimatkin asiat ovat jo 2000 v. vanhoja tapahtumia, joista siellä puhutaan.
- Anonyymi
Goljat oli Hamasin terroristi. Filistealainen.
Ateistit tykkää paljon enemmän olla vauhkona ja nuppijumissa Israel asiasta eli kansasta joka puolustaa itseään rotilta ja rakkikoirilta.
Ei sen kummempaa.- Anonyymi
Suomen aseveljethän niitä aikanaan kaasutteli, eikä Suomi silloin paheksunut asiaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomen aseveljethän niitä aikanaan kaasutteli, eikä Suomi silloin paheksunut asiaa.
Niinpä, Suomihan jopa luovutti Juutalaisia Saksaan teloitettavaksi.
Googlesta löytyy tietoa asiasta.
" Luovutetut joutuivat keskitysleireille tai Einsatzgruppen-ryhmien tai muiden saksalaisten organisaatioiden teloittamiksi. Suomi luovutti noin kymmenen juutalaista pakolaista ja joitakin kymmeniä juutalaisia sotavankeja. Jälkeenpäin on arvioitu, että syy luovutuksille oli Saksan painostus."
- Anonyymi
TARVITSETKO LOMAMATKALLE LUKEMISTA?
”Nonni”, -kirja alkaa olla julkaisemista vaille valmis. 500 sivua. Pientä viilausta vielä ja…-avot!
Mitä mieltä sinä olet? Olen täällä ottanut kirjasta muutamia pieniä kohtia lämmitelyksi.
Onko niin, että jos julkaisen kirjan, joku olisi kiinnostunut kuulemaan koko jutun pikkutarkasti. Täällä olen ottanut vain muutamia osia. Olen jättänyt mielenkiintoisimmat ainekset kertomatta, jotta luettavakin olisi jännittävää odottaa.
Kirja perustuu tositapahtumiin ja on luonteeltaan tutkivan free lance -journaismin mukainen tuotos. Voit myös lukea, miten kaikki päättyy. Kirja on kyllä pitkä ja paksu, mutta takaan, että vauhtia ja tutinaa riittää. Esimerkiksi kerron siitä, mitä pappi sanoi Roomassa kahvipöydässä pyhästä hengestä. Tilanteessa kun oli joutunut opillisista asioista puhuteltavaksi.
Ok, no, joskus totuus on taruakin ihmeellisempää kuultavaa. Päähenkilöllä on ollut aikaa miettiä. Kirjassa tulee esille kiero juristi, jolla vieraili narkomaaneja, ja Puolassa päähenkilön matkoista lainvalmistelutöissä, tietämättä, että poliisit Europolia myöten jahtasivat häntä. Päähenkilö oli kyllä syytön ja vilpitön väitettyihin tekoihin, mutta pappiin luotettiin hänen yhteiskunnallisen asemansa vuoksi. Paljon tapahtumia. Alkaen siitä kun päähenkilö Juhanin kanssa keräsi lapissa sopuleita, laittoi niille valjaat ja Pohjolan Sanomat, lehdestä, silloin kun se ei ollut vielä tabloid -versio, laskuvarjon ja sopulivaelluksen aikana riitti sopuleita laskeutumaan laskuvarjolla omakotitalon harjalta alas. Hyvin toimi. Noissa hiirikokeissa ei hiirille ja sopuleille käynyt pahasti, mutta ehkä jännittävää oli. Olipahan sopulilaumallakin kerrottavaa poikasilleen silleen ”keinustuolissa kun vanhana Jaakko Vaakko vesirotan kanssa vanhana kiikkaa”, kun muistelee hurjaa elämäänsä. Minä ole silloin jo ”autuammilla preerioilla”.
Onnellista kotimatkaa kaikille. Minne sitten elämänne johtakaan. Aamen. (Tähän kuuluisi hymiö, mutta ;8?)), eiköhän pottunokkakin teitä ratkiriemukkaita ystäviä ja vihollisia hiukan ilahduta. Haukutte te kuitenkin… …-kunnes kirja ilmestyy!
Jalmar Vehnänjyvä Niukkasana
Totudenpuhujienkuja 10
00 007 Kalmarlahti
Finland - Anonyymi
Korjattu ja parjattu!
TARVITSETKO LOMAMATKALLE LUKEMISTA?
”Nonni”, -kirja alkaa olla julkaisemista vaille valmis. 500 sivua. Pientä viilausta vielä ja…-avot!
Mitä mieltä sinä olet? Olen täällä ottanut kirjasta muutamia pieniä kohtia lämmittelyksi.
Onko niin, että jos julkaisen kirjan, joku olisi kiinnostunut kuulemaan koko jutun pikkutarkasti. Täällä olen ottanut vain muutamia osia. Olen jättänyt mielenkiintoisimmat ainekset kertomatta, jotta luettavakin olisi jännittävää odottaa.
Kirja perustuu tositapahtumiin ja on luonteeltaan tutkivan free lance -journaismin mukainen tuotos. Voit myös lukea, miten kaikki päättyy. Kirja on kyllä pitkä ja paksu, mutta takaan, että vauhtia ja tutinaa riittää. Esimerkiksi kerron siitä, mitä pappi sanoi Roomassa kahvipöydässä pyhästä hengestä. Tilanteessa kun oli joutunut opillisista asioista puhuteltavaksi.
Ok, no, -joskus totuus on taruakin ihmeellisempää kuultavaa. Päähenkilöllä on ollut aikaa miettiä. Kirjassa tulee esille myös kiero juristi, jolla vieraili narkomaaneja, ja Puolassa päähenkilön matkoista lainvalmistelutöissä, tietämättä, että poliisit Europolia myöten jahtasivat häntä. Päähenkilö oli kyllä syytön ja vilpitön väitettyihin tekoihin, mutta pappiin luotettiin hänen yhteiskunnallisen asemansa vuoksi. Paljon tapahtumia. Alkaen siitä kun päähenkilö Juhanin kanssa keräsi Lapissa sopuleita, laittoi niille valjaat ja laskuvarjon. Pohjolan Sanomat, lehdestä, silloin kun se ei ollut vielä tabloid -versio, ja sopulivaelluksen aikana riitti sopuleita laskeutumaan laskuvarjolla omakotitalon harjalta alas. Hyvin toimi. Noissa hiirikokeissa ei hiirille ja sopuleille käynyt pahasti, mutta ehkä jännittävää oli. Olipahan sopulilaumallakin kerrottavaa poikasilleen silleen ”keinustuolissa kun vanhana ”Jaakko Vaakko vesirotan” kanssa kiikkaa”, kun muistelee hurjaa nuoruutta ja elämäänsä. Minä ole silloin jo ”autuaammilla preerioilla”.
(Tähän kuuluisi hymiö, mutta ;8?)), eiköhän pottunokkakin teitä ratkiriemukkaita ystäviä ja vihollisia hiukan ilahduta. Haukutte te kuitenkin… …-kunnes kirja ilmestyy! Sitä voi jo etukäteen kauhistella ja sen vuoksi hiukan jopa pelosta täristä!
Onnea myös feministeille! Ratkiriemukkaille kumppaneille pienellä pallolla kun yhdessä avaruuden halki kierrämme. Mutta emme kierrä kuin ”kissa kuumaa puuroa”. Vaan puolustamme totuutta. Siunatkoot kaikkivaltias tuomari teitä kaikkia oikeamielisiä, jotka ovat oikean oikeuden puolella. Vai onko sellaisia edes olemassa? Tekeekö kukaan hyvää? Vai ovatko kaikki pois poikenneet ja tyynni kelvottomiksi tulleet?
Onnellista kotimatkaa kaikille. Minne sitten elämänne johtakaan. Aamen.
Jalmar Vehnänjyvä Niukkasana
Totudenpuhujienkuja 10
00 007 Kalmarlahti
Finland
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom701103- 64882
- 53858
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66856- 190851
Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70725Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72712- 42706
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal206690Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki28644Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26578Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S54569- 42548
Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen169474Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47474- 18468
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12427Makeinen, asiaa sinulle
Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il28403Huumekauppaako
”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”9394J-mies!
Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin32382