Vaiettu aihe?

Anonyymi-ap

Miksei "Jeesuksen omat" ota kantaa Israelin suorittamiin hirmutekoihin Gazassa? Luulisi olevan ajankohtainen aihe nimenomaan tällaisella palstalla, vai onko se kiusallinen keskustelun aihe uskovaisille?

10

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin kauan kuin Hamasilla on yksikin heidän kaappaama pitämä Juutalainen pankkivanki toimet on oikeutettuja. Eikä siinä auta vaikka terroristit piiloutuu siviilien sekaan ja sairaaloiden alle rakennettuihin luolastoon.

    • Anonyymi

      Tämä on sattumoisin Raamattu-palsta. Ei siis politiikka-, eikä sotapalsta.
      Sen verran sanon, että tappaminen on kauhea asia, tekivät sitä kuka tahansa.

      • Anonyymi

        Niinpä, eikös jumalan valitun kansan tekemisiä kuulu käsitellä juurikin raamattu-palstalla.


    • Anonyymi

      Raamatun nuorimatkin asiat ovat jo 2000 v. vanhoja tapahtumia, joista siellä puhutaan.

    • Anonyymi

      Goljat oli Hamasin terroristi. Filistealainen.

    • Ateistit tykkää paljon enemmän olla vauhkona ja nuppijumissa Israel asiasta eli kansasta joka puolustaa itseään rotilta ja rakkikoirilta.
      Ei sen kummempaa.

      • Anonyymi

        Suomen aseveljethän niitä aikanaan kaasutteli, eikä Suomi silloin paheksunut asiaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomen aseveljethän niitä aikanaan kaasutteli, eikä Suomi silloin paheksunut asiaa.

        Niinpä, Suomihan jopa luovutti Juutalaisia Saksaan teloitettavaksi.
        Googlesta löytyy tietoa asiasta.
        " Luovutetut joutuivat keskitysleireille tai Einsatzgruppen-ryhmien tai muiden saksalaisten organisaatioiden teloittamiksi. Suomi luovutti noin kymmenen juutalaista pakolaista ja joitakin kymmeniä juutalaisia sotavankeja. Jälkeenpäin on arvioitu, että syy luovutuksille oli Saksan painostus."


    • Anonyymi

      TARVITSETKO LOMAMATKALLE LUKEMISTA?

      ”Nonni”, -kirja alkaa olla julkaisemista vaille valmis. 500 sivua. Pientä viilausta vielä ja…-avot!
      Mitä mieltä sinä olet? Olen täällä ottanut kirjasta muutamia pieniä kohtia lämmitelyksi.
      Onko niin, että jos julkaisen kirjan, joku olisi kiinnostunut kuulemaan koko jutun pikkutarkasti. Täällä olen ottanut vain muutamia osia. Olen jättänyt mielenkiintoisimmat ainekset kertomatta, jotta luettavakin olisi jännittävää odottaa.

      Kirja perustuu tositapahtumiin ja on luonteeltaan tutkivan free lance -journaismin mukainen tuotos. Voit myös lukea, miten kaikki päättyy. Kirja on kyllä pitkä ja paksu, mutta takaan, että vauhtia ja tutinaa riittää. Esimerkiksi kerron siitä, mitä pappi sanoi Roomassa kahvipöydässä pyhästä hengestä. Tilanteessa kun oli joutunut opillisista asioista puhuteltavaksi.

      Ok, no, joskus totuus on taruakin ihmeellisempää kuultavaa. Päähenkilöllä on ollut aikaa miettiä. Kirjassa tulee esille kiero juristi, jolla vieraili narkomaaneja, ja Puolassa päähenkilön matkoista lainvalmistelutöissä, tietämättä, että poliisit Europolia myöten jahtasivat häntä. Päähenkilö oli kyllä syytön ja vilpitön väitettyihin tekoihin, mutta pappiin luotettiin hänen yhteiskunnallisen asemansa vuoksi. Paljon tapahtumia. Alkaen siitä kun päähenkilö Juhanin kanssa keräsi lapissa sopuleita, laittoi niille valjaat ja Pohjolan Sanomat, lehdestä, silloin kun se ei ollut vielä tabloid -versio, laskuvarjon ja sopulivaelluksen aikana riitti sopuleita laskeutumaan laskuvarjolla omakotitalon harjalta alas. Hyvin toimi. Noissa hiirikokeissa ei hiirille ja sopuleille käynyt pahasti, mutta ehkä jännittävää oli. Olipahan sopulilaumallakin kerrottavaa poikasilleen silleen ”keinustuolissa kun vanhana Jaakko Vaakko vesirotan kanssa vanhana kiikkaa”, kun muistelee hurjaa elämäänsä. Minä ole silloin jo ”autuammilla preerioilla”.

      Onnellista kotimatkaa kaikille. Minne sitten elämänne johtakaan. Aamen. (Tähän kuuluisi hymiö, mutta ;8?)), eiköhän pottunokkakin teitä ratkiriemukkaita ystäviä ja vihollisia hiukan ilahduta. Haukutte te kuitenkin… …-kunnes kirja ilmestyy!

      Jalmar Vehnänjyvä Niukkasana
      Totudenpuhujienkuja 10
      00 007 Kalmarlahti
      Finland

    • Anonyymi

      Korjattu ja parjattu!

      TARVITSETKO LOMAMATKALLE LUKEMISTA?

      ”Nonni”, -kirja alkaa olla julkaisemista vaille valmis. 500 sivua. Pientä viilausta vielä ja…-avot!
      Mitä mieltä sinä olet? Olen täällä ottanut kirjasta muutamia pieniä kohtia lämmittelyksi.
      Onko niin, että jos julkaisen kirjan, joku olisi kiinnostunut kuulemaan koko jutun pikkutarkasti. Täällä olen ottanut vain muutamia osia. Olen jättänyt mielenkiintoisimmat ainekset kertomatta, jotta luettavakin olisi jännittävää odottaa.

      Kirja perustuu tositapahtumiin ja on luonteeltaan tutkivan free lance -journaismin mukainen tuotos. Voit myös lukea, miten kaikki päättyy. Kirja on kyllä pitkä ja paksu, mutta takaan, että vauhtia ja tutinaa riittää. Esimerkiksi kerron siitä, mitä pappi sanoi Roomassa kahvipöydässä pyhästä hengestä. Tilanteessa kun oli joutunut opillisista asioista puhuteltavaksi.

      Ok, no, -joskus totuus on taruakin ihmeellisempää kuultavaa. Päähenkilöllä on ollut aikaa miettiä. Kirjassa tulee esille myös kiero juristi, jolla vieraili narkomaaneja, ja Puolassa päähenkilön matkoista lainvalmistelutöissä, tietämättä, että poliisit Europolia myöten jahtasivat häntä. Päähenkilö oli kyllä syytön ja vilpitön väitettyihin tekoihin, mutta pappiin luotettiin hänen yhteiskunnallisen asemansa vuoksi. Paljon tapahtumia. Alkaen siitä kun päähenkilö Juhanin kanssa keräsi Lapissa sopuleita, laittoi niille valjaat ja laskuvarjon. Pohjolan Sanomat, lehdestä, silloin kun se ei ollut vielä tabloid -versio, ja sopulivaelluksen aikana riitti sopuleita laskeutumaan laskuvarjolla omakotitalon harjalta alas. Hyvin toimi. Noissa hiirikokeissa ei hiirille ja sopuleille käynyt pahasti, mutta ehkä jännittävää oli. Olipahan sopulilaumallakin kerrottavaa poikasilleen silleen ”keinustuolissa kun vanhana ”Jaakko Vaakko vesirotan” kanssa kiikkaa”, kun muistelee hurjaa nuoruutta ja elämäänsä. Minä ole silloin jo ”autuaammilla preerioilla”.

      (Tähän kuuluisi hymiö, mutta ;8?)), eiköhän pottunokkakin teitä ratkiriemukkaita ystäviä ja vihollisia hiukan ilahduta. Haukutte te kuitenkin… …-kunnes kirja ilmestyy! Sitä voi jo etukäteen kauhistella ja sen vuoksi hiukan jopa pelosta täristä!

      Onnea myös feministeille! Ratkiriemukkaille kumppaneille pienellä pallolla kun yhdessä avaruuden halki kierrämme. Mutta emme kierrä kuin ”kissa kuumaa puuroa”. Vaan puolustamme totuutta. Siunatkoot kaikkivaltias tuomari teitä kaikkia oikeamielisiä, jotka ovat oikean oikeuden puolella. Vai onko sellaisia edes olemassa? Tekeekö kukaan hyvää? Vai ovatko kaikki pois poikenneet ja tyynni kelvottomiksi tulleet?
      Onnellista kotimatkaa kaikille. Minne sitten elämänne johtakaan. Aamen.


      Jalmar Vehnänjyvä Niukkasana
      Totudenpuhujienkuja 10
      00 007 Kalmarlahti
      Finland

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      143
      7217
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      126
      5025
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      69
      4452
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3523
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2331
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      321
      1866
    7. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      24
      1756
    8. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      9
      1629
    9. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      68
      1507
    10. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1458
    Aihe