Vaiettu aihe?

Anonyymi-ap

Miksei "Jeesuksen omat" ota kantaa Israelin suorittamiin hirmutekoihin Gazassa? Luulisi olevan ajankohtainen aihe nimenomaan tällaisella palstalla, vai onko se kiusallinen keskustelun aihe uskovaisille?

10

269

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin kauan kuin Hamasilla on yksikin heidän kaappaama pitämä Juutalainen pankkivanki toimet on oikeutettuja. Eikä siinä auta vaikka terroristit piiloutuu siviilien sekaan ja sairaaloiden alle rakennettuihin luolastoon.

    • Anonyymi

      Tämä on sattumoisin Raamattu-palsta. Ei siis politiikka-, eikä sotapalsta.
      Sen verran sanon, että tappaminen on kauhea asia, tekivät sitä kuka tahansa.

      • Anonyymi

        Niinpä, eikös jumalan valitun kansan tekemisiä kuulu käsitellä juurikin raamattu-palstalla.


    • Anonyymi

      Raamatun nuorimatkin asiat ovat jo 2000 v. vanhoja tapahtumia, joista siellä puhutaan.

    • Anonyymi

      Goljat oli Hamasin terroristi. Filistealainen.

    • Ateistit tykkää paljon enemmän olla vauhkona ja nuppijumissa Israel asiasta eli kansasta joka puolustaa itseään rotilta ja rakkikoirilta.
      Ei sen kummempaa.

      • Anonyymi

        Suomen aseveljethän niitä aikanaan kaasutteli, eikä Suomi silloin paheksunut asiaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomen aseveljethän niitä aikanaan kaasutteli, eikä Suomi silloin paheksunut asiaa.

        Niinpä, Suomihan jopa luovutti Juutalaisia Saksaan teloitettavaksi.
        Googlesta löytyy tietoa asiasta.
        " Luovutetut joutuivat keskitysleireille tai Einsatzgruppen-ryhmien tai muiden saksalaisten organisaatioiden teloittamiksi. Suomi luovutti noin kymmenen juutalaista pakolaista ja joitakin kymmeniä juutalaisia sotavankeja. Jälkeenpäin on arvioitu, että syy luovutuksille oli Saksan painostus."


    • Anonyymi

      TARVITSETKO LOMAMATKALLE LUKEMISTA?

      ”Nonni”, -kirja alkaa olla julkaisemista vaille valmis. 500 sivua. Pientä viilausta vielä ja…-avot!
      Mitä mieltä sinä olet? Olen täällä ottanut kirjasta muutamia pieniä kohtia lämmitelyksi.
      Onko niin, että jos julkaisen kirjan, joku olisi kiinnostunut kuulemaan koko jutun pikkutarkasti. Täällä olen ottanut vain muutamia osia. Olen jättänyt mielenkiintoisimmat ainekset kertomatta, jotta luettavakin olisi jännittävää odottaa.

      Kirja perustuu tositapahtumiin ja on luonteeltaan tutkivan free lance -journaismin mukainen tuotos. Voit myös lukea, miten kaikki päättyy. Kirja on kyllä pitkä ja paksu, mutta takaan, että vauhtia ja tutinaa riittää. Esimerkiksi kerron siitä, mitä pappi sanoi Roomassa kahvipöydässä pyhästä hengestä. Tilanteessa kun oli joutunut opillisista asioista puhuteltavaksi.

      Ok, no, joskus totuus on taruakin ihmeellisempää kuultavaa. Päähenkilöllä on ollut aikaa miettiä. Kirjassa tulee esille kiero juristi, jolla vieraili narkomaaneja, ja Puolassa päähenkilön matkoista lainvalmistelutöissä, tietämättä, että poliisit Europolia myöten jahtasivat häntä. Päähenkilö oli kyllä syytön ja vilpitön väitettyihin tekoihin, mutta pappiin luotettiin hänen yhteiskunnallisen asemansa vuoksi. Paljon tapahtumia. Alkaen siitä kun päähenkilö Juhanin kanssa keräsi lapissa sopuleita, laittoi niille valjaat ja Pohjolan Sanomat, lehdestä, silloin kun se ei ollut vielä tabloid -versio, laskuvarjon ja sopulivaelluksen aikana riitti sopuleita laskeutumaan laskuvarjolla omakotitalon harjalta alas. Hyvin toimi. Noissa hiirikokeissa ei hiirille ja sopuleille käynyt pahasti, mutta ehkä jännittävää oli. Olipahan sopulilaumallakin kerrottavaa poikasilleen silleen ”keinustuolissa kun vanhana Jaakko Vaakko vesirotan kanssa vanhana kiikkaa”, kun muistelee hurjaa elämäänsä. Minä ole silloin jo ”autuammilla preerioilla”.

      Onnellista kotimatkaa kaikille. Minne sitten elämänne johtakaan. Aamen. (Tähän kuuluisi hymiö, mutta ;8?)), eiköhän pottunokkakin teitä ratkiriemukkaita ystäviä ja vihollisia hiukan ilahduta. Haukutte te kuitenkin… …-kunnes kirja ilmestyy!

      Jalmar Vehnänjyvä Niukkasana
      Totudenpuhujienkuja 10
      00 007 Kalmarlahti
      Finland

    • Anonyymi

      Korjattu ja parjattu!

      TARVITSETKO LOMAMATKALLE LUKEMISTA?

      ”Nonni”, -kirja alkaa olla julkaisemista vaille valmis. 500 sivua. Pientä viilausta vielä ja…-avot!
      Mitä mieltä sinä olet? Olen täällä ottanut kirjasta muutamia pieniä kohtia lämmittelyksi.
      Onko niin, että jos julkaisen kirjan, joku olisi kiinnostunut kuulemaan koko jutun pikkutarkasti. Täällä olen ottanut vain muutamia osia. Olen jättänyt mielenkiintoisimmat ainekset kertomatta, jotta luettavakin olisi jännittävää odottaa.

      Kirja perustuu tositapahtumiin ja on luonteeltaan tutkivan free lance -journaismin mukainen tuotos. Voit myös lukea, miten kaikki päättyy. Kirja on kyllä pitkä ja paksu, mutta takaan, että vauhtia ja tutinaa riittää. Esimerkiksi kerron siitä, mitä pappi sanoi Roomassa kahvipöydässä pyhästä hengestä. Tilanteessa kun oli joutunut opillisista asioista puhuteltavaksi.

      Ok, no, -joskus totuus on taruakin ihmeellisempää kuultavaa. Päähenkilöllä on ollut aikaa miettiä. Kirjassa tulee esille myös kiero juristi, jolla vieraili narkomaaneja, ja Puolassa päähenkilön matkoista lainvalmistelutöissä, tietämättä, että poliisit Europolia myöten jahtasivat häntä. Päähenkilö oli kyllä syytön ja vilpitön väitettyihin tekoihin, mutta pappiin luotettiin hänen yhteiskunnallisen asemansa vuoksi. Paljon tapahtumia. Alkaen siitä kun päähenkilö Juhanin kanssa keräsi Lapissa sopuleita, laittoi niille valjaat ja laskuvarjon. Pohjolan Sanomat, lehdestä, silloin kun se ei ollut vielä tabloid -versio, ja sopulivaelluksen aikana riitti sopuleita laskeutumaan laskuvarjolla omakotitalon harjalta alas. Hyvin toimi. Noissa hiirikokeissa ei hiirille ja sopuleille käynyt pahasti, mutta ehkä jännittävää oli. Olipahan sopulilaumallakin kerrottavaa poikasilleen silleen ”keinustuolissa kun vanhana ”Jaakko Vaakko vesirotan” kanssa kiikkaa”, kun muistelee hurjaa nuoruutta ja elämäänsä. Minä ole silloin jo ”autuaammilla preerioilla”.

      (Tähän kuuluisi hymiö, mutta ;8?)), eiköhän pottunokkakin teitä ratkiriemukkaita ystäviä ja vihollisia hiukan ilahduta. Haukutte te kuitenkin… …-kunnes kirja ilmestyy! Sitä voi jo etukäteen kauhistella ja sen vuoksi hiukan jopa pelosta täristä!

      Onnea myös feministeille! Ratkiriemukkaille kumppaneille pienellä pallolla kun yhdessä avaruuden halki kierrämme. Mutta emme kierrä kuin ”kissa kuumaa puuroa”. Vaan puolustamme totuutta. Siunatkoot kaikkivaltias tuomari teitä kaikkia oikeamielisiä, jotka ovat oikean oikeuden puolella. Vai onko sellaisia edes olemassa? Tekeekö kukaan hyvää? Vai ovatko kaikki pois poikenneet ja tyynni kelvottomiksi tulleet?
      Onnellista kotimatkaa kaikille. Minne sitten elämänne johtakaan. Aamen.


      Jalmar Vehnänjyvä Niukkasana
      Totudenpuhujienkuja 10
      00 007 Kalmarlahti
      Finland

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1492
    2. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      59
      860
    3. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      647
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      87
      627
    5. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      595
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      573
    7. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      564
    8. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      7
      532
    9. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      521
    10. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      70
      510
    11. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      23
      507
    12. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      61
      505
    13. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      46
      492
    14. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      37
      476
    15. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      14
      471
    16. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      462
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      132
      429
    18. 42
      408
    19. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      45
      399
    20. Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?

      Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla
      Lappajärvi
      97
      386
    Aihe