Vaiettu aihe?

Anonyymi-ap

Miksei "Jeesuksen omat" ota kantaa Israelin suorittamiin hirmutekoihin Gazassa? Luulisi olevan ajankohtainen aihe nimenomaan tällaisella palstalla, vai onko se kiusallinen keskustelun aihe uskovaisille?

10

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin kauan kuin Hamasilla on yksikin heidän kaappaama pitämä Juutalainen pankkivanki toimet on oikeutettuja. Eikä siinä auta vaikka terroristit piiloutuu siviilien sekaan ja sairaaloiden alle rakennettuihin luolastoon.

    • Anonyymi

      Tämä on sattumoisin Raamattu-palsta. Ei siis politiikka-, eikä sotapalsta.
      Sen verran sanon, että tappaminen on kauhea asia, tekivät sitä kuka tahansa.

      • Anonyymi

        Niinpä, eikös jumalan valitun kansan tekemisiä kuulu käsitellä juurikin raamattu-palstalla.


    • Anonyymi

      Raamatun nuorimatkin asiat ovat jo 2000 v. vanhoja tapahtumia, joista siellä puhutaan.

    • Anonyymi

      Goljat oli Hamasin terroristi. Filistealainen.

    • Ateistit tykkää paljon enemmän olla vauhkona ja nuppijumissa Israel asiasta eli kansasta joka puolustaa itseään rotilta ja rakkikoirilta.
      Ei sen kummempaa.

      • Anonyymi

        Suomen aseveljethän niitä aikanaan kaasutteli, eikä Suomi silloin paheksunut asiaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomen aseveljethän niitä aikanaan kaasutteli, eikä Suomi silloin paheksunut asiaa.

        Niinpä, Suomihan jopa luovutti Juutalaisia Saksaan teloitettavaksi.
        Googlesta löytyy tietoa asiasta.
        " Luovutetut joutuivat keskitysleireille tai Einsatzgruppen-ryhmien tai muiden saksalaisten organisaatioiden teloittamiksi. Suomi luovutti noin kymmenen juutalaista pakolaista ja joitakin kymmeniä juutalaisia sotavankeja. Jälkeenpäin on arvioitu, että syy luovutuksille oli Saksan painostus."


    • Anonyymi

      TARVITSETKO LOMAMATKALLE LUKEMISTA?

      ”Nonni”, -kirja alkaa olla julkaisemista vaille valmis. 500 sivua. Pientä viilausta vielä ja…-avot!
      Mitä mieltä sinä olet? Olen täällä ottanut kirjasta muutamia pieniä kohtia lämmitelyksi.
      Onko niin, että jos julkaisen kirjan, joku olisi kiinnostunut kuulemaan koko jutun pikkutarkasti. Täällä olen ottanut vain muutamia osia. Olen jättänyt mielenkiintoisimmat ainekset kertomatta, jotta luettavakin olisi jännittävää odottaa.

      Kirja perustuu tositapahtumiin ja on luonteeltaan tutkivan free lance -journaismin mukainen tuotos. Voit myös lukea, miten kaikki päättyy. Kirja on kyllä pitkä ja paksu, mutta takaan, että vauhtia ja tutinaa riittää. Esimerkiksi kerron siitä, mitä pappi sanoi Roomassa kahvipöydässä pyhästä hengestä. Tilanteessa kun oli joutunut opillisista asioista puhuteltavaksi.

      Ok, no, joskus totuus on taruakin ihmeellisempää kuultavaa. Päähenkilöllä on ollut aikaa miettiä. Kirjassa tulee esille kiero juristi, jolla vieraili narkomaaneja, ja Puolassa päähenkilön matkoista lainvalmistelutöissä, tietämättä, että poliisit Europolia myöten jahtasivat häntä. Päähenkilö oli kyllä syytön ja vilpitön väitettyihin tekoihin, mutta pappiin luotettiin hänen yhteiskunnallisen asemansa vuoksi. Paljon tapahtumia. Alkaen siitä kun päähenkilö Juhanin kanssa keräsi lapissa sopuleita, laittoi niille valjaat ja Pohjolan Sanomat, lehdestä, silloin kun se ei ollut vielä tabloid -versio, laskuvarjon ja sopulivaelluksen aikana riitti sopuleita laskeutumaan laskuvarjolla omakotitalon harjalta alas. Hyvin toimi. Noissa hiirikokeissa ei hiirille ja sopuleille käynyt pahasti, mutta ehkä jännittävää oli. Olipahan sopulilaumallakin kerrottavaa poikasilleen silleen ”keinustuolissa kun vanhana Jaakko Vaakko vesirotan kanssa vanhana kiikkaa”, kun muistelee hurjaa elämäänsä. Minä ole silloin jo ”autuammilla preerioilla”.

      Onnellista kotimatkaa kaikille. Minne sitten elämänne johtakaan. Aamen. (Tähän kuuluisi hymiö, mutta ;8?)), eiköhän pottunokkakin teitä ratkiriemukkaita ystäviä ja vihollisia hiukan ilahduta. Haukutte te kuitenkin… …-kunnes kirja ilmestyy!

      Jalmar Vehnänjyvä Niukkasana
      Totudenpuhujienkuja 10
      00 007 Kalmarlahti
      Finland

    • Anonyymi

      Korjattu ja parjattu!

      TARVITSETKO LOMAMATKALLE LUKEMISTA?

      ”Nonni”, -kirja alkaa olla julkaisemista vaille valmis. 500 sivua. Pientä viilausta vielä ja…-avot!
      Mitä mieltä sinä olet? Olen täällä ottanut kirjasta muutamia pieniä kohtia lämmittelyksi.
      Onko niin, että jos julkaisen kirjan, joku olisi kiinnostunut kuulemaan koko jutun pikkutarkasti. Täällä olen ottanut vain muutamia osia. Olen jättänyt mielenkiintoisimmat ainekset kertomatta, jotta luettavakin olisi jännittävää odottaa.

      Kirja perustuu tositapahtumiin ja on luonteeltaan tutkivan free lance -journaismin mukainen tuotos. Voit myös lukea, miten kaikki päättyy. Kirja on kyllä pitkä ja paksu, mutta takaan, että vauhtia ja tutinaa riittää. Esimerkiksi kerron siitä, mitä pappi sanoi Roomassa kahvipöydässä pyhästä hengestä. Tilanteessa kun oli joutunut opillisista asioista puhuteltavaksi.

      Ok, no, -joskus totuus on taruakin ihmeellisempää kuultavaa. Päähenkilöllä on ollut aikaa miettiä. Kirjassa tulee esille myös kiero juristi, jolla vieraili narkomaaneja, ja Puolassa päähenkilön matkoista lainvalmistelutöissä, tietämättä, että poliisit Europolia myöten jahtasivat häntä. Päähenkilö oli kyllä syytön ja vilpitön väitettyihin tekoihin, mutta pappiin luotettiin hänen yhteiskunnallisen asemansa vuoksi. Paljon tapahtumia. Alkaen siitä kun päähenkilö Juhanin kanssa keräsi Lapissa sopuleita, laittoi niille valjaat ja laskuvarjon. Pohjolan Sanomat, lehdestä, silloin kun se ei ollut vielä tabloid -versio, ja sopulivaelluksen aikana riitti sopuleita laskeutumaan laskuvarjolla omakotitalon harjalta alas. Hyvin toimi. Noissa hiirikokeissa ei hiirille ja sopuleille käynyt pahasti, mutta ehkä jännittävää oli. Olipahan sopulilaumallakin kerrottavaa poikasilleen silleen ”keinustuolissa kun vanhana ”Jaakko Vaakko vesirotan” kanssa kiikkaa”, kun muistelee hurjaa nuoruutta ja elämäänsä. Minä ole silloin jo ”autuaammilla preerioilla”.

      (Tähän kuuluisi hymiö, mutta ;8?)), eiköhän pottunokkakin teitä ratkiriemukkaita ystäviä ja vihollisia hiukan ilahduta. Haukutte te kuitenkin… …-kunnes kirja ilmestyy! Sitä voi jo etukäteen kauhistella ja sen vuoksi hiukan jopa pelosta täristä!

      Onnea myös feministeille! Ratkiriemukkaille kumppaneille pienellä pallolla kun yhdessä avaruuden halki kierrämme. Mutta emme kierrä kuin ”kissa kuumaa puuroa”. Vaan puolustamme totuutta. Siunatkoot kaikkivaltias tuomari teitä kaikkia oikeamielisiä, jotka ovat oikean oikeuden puolella. Vai onko sellaisia edes olemassa? Tekeekö kukaan hyvää? Vai ovatko kaikki pois poikenneet ja tyynni kelvottomiksi tulleet?
      Onnellista kotimatkaa kaikille. Minne sitten elämänne johtakaan. Aamen.


      Jalmar Vehnänjyvä Niukkasana
      Totudenpuhujienkuja 10
      00 007 Kalmarlahti
      Finland

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      150
      5685
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      76
      3633
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      108
      3517
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      69
      2801
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      41
      2394
    6. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      119
      1772
    7. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      38
      1760
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      371
      1260
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1206
    10. 54
      984
    Aihe