Mutta mikäpä on bussi esim. Turun murteella? Tai savoksi tai karjalaksi? Entä muissa murteissa?
BUSSI=dösä, nysse
murresanat
66483
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Muistinkohan oikein? Olen kuullut myös sanan LINJURI mutta enpä tiedä mistä ilmansuunnasta...
Karjalas noit on sanottu millo linjuriks, linkka,
linkkariks,pussi(tulee venäjän sanasta avtobus)
jne. rakkaal lapsel ol ain mont nimmee.
Turussa käytetyin ilmaus nykypäivänä on bussi, mutta Liikennelaitoksen keltaisia busseja sanotaan tai on sanottu myös keltsuiksi ja keltaisiksi vaaroiksi. Vanhempi murteellinen ilmaus on linjapiili. Sitä käyttävät vanhan polven turkulaiset.
Nysse on kuin Manse ja Nääsville. Ei kukaan tamperelainen tuollaisia sanoja käytä. Alkunsa ovat saaneet huonoista vitseistä. Tampereella on onnikoita, tulee sanasta omnibus.
Jotkut nuoremmat tamperelaiset ja juuri paikkakunnalle muuttaneet saattavat erehtyä käyttämään noita em. sanoja, mutta juurruttuaan osaavat toivottavasti hävetä käytöstään.
"nysse" on kyllä aika laajalle levinnyt termi. On jopa Nyssefoorumikin olemassa netissä. Olkoonkin että ko juttu on saanut alkunsa siitä kun joku odotteli bussia ja tokaisi lopulta "no nysse tulee". :)
Mutta olkoon siis sitten Onnikka.
Linkki kiertää pikkupikin kautta.näin joku paikallinen sanoin joskus 90 jotain,ruisrokista kun piti käydä täydennystä hakeen.