Suomen Keskusta ohitti heittämällä persut eurovaaleissa. Yllätys oli, että se tapahtui näin pian eduskuntavaalien jälkeen.
Persujen jatkuva hyökkäily Keskustan kimppuun osoittautui nyt täysin vääräksi politiikaksi.
Todella vakavaksi vetää vihervasemmiston jättimäinen menestys vaaleissa. Suomalainen maaseutu on helisemässä metsiemme rauhoituspaineissa. Mistä leipä otetaan?
Persujen jatkuva hyökkäily Keskustan kimppuun osoittautui nyt täysin vääräksi politiikaksi.
Todella vakavaksi vetää vihervasemmiston jättimäinen menestys vaaleissa. Suomalainen maaseutu on helisemässä metsiemme rauhoituspaineissa. Mistä leipä otetaan?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oliko tuo jollekulle todella yllätys.
Vassarit pelasi ainoan valttikorttinsa ja nyt on jäljellä pelkkiä hanttikortteja. Kyseessä oli henkilövaali ilman yleistä vasemmiston nostetta. Kohtalaisen älykkäänä Li pystyy parhaimmillaan toimimaan myös Suomen eduksi.
Vihreät hävisivät yli 4 prosenttia, joten aikamoinen rökäletappio tuli sinnekin. Keskusta ihan heittämällä ohi! Mikäs se kepun kannatus olikaan. Miksi verrata eri vaaleihin, kun eduskuntavaalit ovat aivan eri asia kuin EU-vaalit. Tuo 42% on surkuhupaisa tulos, kun 60 % on täysin eri mieltä.
Kepulaiset menetti rajusti kannatustaan. Kokoomukselle upea vaalivoitto, 4 paikkaa!😃 Paljon onnea!🏆🌹
Saksipurrale rätti lörviin!
Miksi te kepukat halveksitte sisarpuolelaisianne?
Sipilä pudotti Keskustan kannatusta nejässä vuodessa -7,3 %-yksikköä. Purra sai vain vuodessa ja kahdessa kuukaudessa Perussuomalaisten kannatuksen sukeltamaan -12,5 %-yksikköä eli yli 1,5-kertaisesti Sipilään verrattuna.
On se Purra hyvä?
Tehokkaasti ainakin leikkaa johtamansa puolueen kannatuksen.
Maaseutusuomen äänestetyin puolue oli Keskusta.