Jehovan todistajia hävetään

Ruotsissakin hävetään Jehovan todistajia. Vaimo ei saa käydä asuinalueellaan kentällä. Minä en saa sanoa pojan naisystävälle, että olen Jehovan todistaja.
14385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Niin, tyhmästä päästä kärsii koko ruumis. Jos satuihin välttämättä haluaa uskoa, niin onhan niitä ei-vahingollisia satuja vaikka millä mitalla. Vaikkapa tasen ja ruttenvordtin seikkailut Kärsämäellä sekä hulvaton Melkein Ylöstempaus Jerusalemin Öljymäellä 1910

1Äänestä
  • Turhuutta

    Äänestä

Monet JT:t häpeävät uskontoaan eivätkä kerro siitä tuttavilleen. Kentälläkin oppikysymyksiä kaunistellaan, kun ei kehdata sanoa niin kuin oikeasti järjestö opettaa.

Äänestä
  • Minua hävettäisi kysyä ovenavaajalta: "haluatko totella meidän järjestöämme vai kuolla?"

    Todennäköisesti esittäisin asiani jollain eri tavalla, vaikka tuostahan periaatteessa on kysymys.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Minua hävettäisi kysyä ovenavaajalta: "haluatko totella meidän järjestöämme vai kuolla?"

    Todennäköisesti esittäisin asiani jollain eri tavalla, vaikka tuostahan periaatteessa on kysymys.

    Kun todistajat kertovat ovella, kuinka kaikki pahat ihmiset hävitetään harmageddonissa, pitää muistaa pyytää heitä määrittelemään paha ihminen. Ainut oikea vastaus on tietenkin se, että kaikki jotka eivät ole Jehovan todistajia, Jumala tappaa. Täten olet "paha", jos et kuulu järjestöön. Kaikki löpinät siitä, että Jumala katsoo kaikkien sydämeen ja arvioi siltä pohjalta, on valhetta tai sitten yksittäisten todistajien omia uskomuksia, koska he eivät kykene sovittelemaan päässään ajatusta, että rakastava Jumala surmaisi 99% väestöstä vain siksi, etteivät he kuuluneet johonkin järjestöön.

    Äänestä

  • JT opit ovat niin ääriajattelua, että niitä ei voi sanoa ovenavaajalle. Siksi niitä kaunistellaan..

    Äänestä

No eihän tuo mikään salaisuus ole, että kenttäily- ja kärryvahtitunnit suoritetaan mieluummin naapurikaupungin kujilla ja kaduilla.

Tuttuja ne on ostosvahtien kurkkivat ja kuikuilevat naamatkin jo oman kylän marketin hyllyjen välissä.

Mutta heille voi olla ystävällinen ja kysyä heiltä heille kotoisan ja tervetulleen tunnelman saamiseksi.

Oonkos siitä maailmanlopusta kuulunut mittään ?

Äänestä
  • Noinko paljon ahdistaa, että pitää valehdella?

    Äänestä

  • Onkos Huittisissa jehovakärryjä lainkaan? Kuulis samalla kuulumisia sieltä päin!

    Äänestä

Soopaa jauhat

Äänestä
  • Ja soopamieskin on vielä valveilla.
    Meneppäs nyt nukkumaan.
    " joka ilta kun lamppu sammuu. . ."
    JT:lla on aina lamput sammuneena.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Ja soopamieskin on vielä valveilla.
    Meneppäs nyt nukkumaan.
    " joka ilta kun lamppu sammuu. . ."
    JT:lla on aina lamput sammuneena.

    Aika ihana kommentti :D :D :D :D

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Aika ihana kommentti :D :D :D :D

    Onko tuo D kuppikoko?

    Äänestä

Kiusallinenhan tuo on asiaksensa

Jos toimittaa jehovantodistajan postiluukkuun scannattuja näytteitä tai valokopioita vanhoista vartiotorneista maailmanloppuvuoden kohdalta taikka sellaisista vanhoista opeista jotka nykyisin kiistetään koskaan ollenkaan, niin todistaja saa periaatteessa rauhassa funtsia missä on mukana.

Toisaaltahan siellä on mielenhallinta, mutta on myös salaista epäilyä ja epäuskoa, mitä osoittaa jäsenkunnan jatkuva supistuminen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ruotsissakin hävetään Jehovan todistajia. Vaimo ei saa käydä asuinalueellaan kentällä. Minä en saa sanoa pojan naisystävälle, että olen Jehovan todistaja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu