Kun aviomiestä täytyy totella, vaikka hän olisi maailmallinen, ja mentävä äänestämään, niin miksi ei muutkin JT voi äänestää? Tuntuu tosi kauhealta, että ei itse voi vaikuttaa oniin asioihinsa äänestämällä.
Vaaleissa äänestämisestä
Anonyymi-ap
24346
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Äänestämässä käyminen on todistajille hyväksyttävää vain silloin, kun se on lakisääteinen vaatimus. Tällöinkin todistajan odotetaan jättävän tyhjän äänestyslipun, eli käydään nimellisesti äänestämässä, mutta ei oikeasti äänestetä.
Suomen kaltaisessa maassa, missä äänestämistä ei vaadita sakon tms. rangaistuksen uhalla, tulisi taatusti seurakunnassa sanomista jos todistajan tiedettäisiin käyneen äänestämässä.
Kun ei saa sanallakaan vaikuttaa omiin asioihin, se on kauheaa. Siinä antaa muiden tehdä itselleen, mitä huvittaa.
Ainahan voi vinkua, miten huonosti asiat ovat
Kuten todistajat. "Maailma menee koko ajan huonompaan suuntaan"
Vartiotornissa sanottiin kerran, että jos aviomies ei ole Jehovan todistaja, ja hän vaatii, vettä vaimon on äänedtettävä, niin silloin täytyy äänestää. Kuinka se silloin on luvallista?
Sitten varmaan vaimo saa jättää tyhjän äänestyslipun, jos perheenpää vaatii.
Täytyyhän heidän avioparina olla yhtä mieltä, ketä äänestävät. Vaimon täytyy totella sviomiestä VT mukaan. Eli tyhjää äänestämällä ei osoita alamaisuutta miehelle.
Voiko vaimo sanoa miehelle, että äänesti tyhjää? Ei varmasti voi sanoa, eikä mies sellaista halua. Joten on luvallista VT mukaan äänestää, jos maailmallinen aviomies sitä haluaa..
Kukaan ei ole näkemässä, mitä äänestyslippuun kirjoittaa, joten tyhjän lipun voi aivan hyvin jättää. Ja niin tuleekin jättää, jos järjestön ohjeita uskollisesti noudattaa.
Vartiotornilla on "teokraattisen sodankäynnin" periaate, jonka mukaan totuuden voi kätkeä sellaiselta, jolla ei ole oikeutta sitä tietää. Vaimo voi siten kätkeä mieheltään totuuden siitä, että jätti tyhjän lipun, koska miehellä ei ole oikeutta tietää sitä.
Mies voi kysyä, että ketä äänestit??
Jehovan todistajien tiedottajat näyttävät tässä mallia: kysyjälle voi vastata mitä sylki suuhun tuo. Mitäpä kyselee.
Karta jehovia.
Raamatun pariin, niin kuin JT!
Eikö se ole parempi että jos tuntuu siltä, että haluaa äänestää, niin äänestää. Miksi siihen pitää vielä saada joku hyväksyntä seurakunnalta.
Jos taas tuntuu että ei halua äänestää, niin silloin ei äänestä. Ei ole pakko äänestää.
Kuulostaa oudolta että haluaa äänestää, mutta ei vaan uskalla, koska johtoporukka on antanut ymmärtää että se ei ole ok. Mitä omatuntosi sanoo? Entä jos muutaman vuoden päästä sanotaan, että äänestäminen on jokaisen omantunnon asia. Ja että jotkut ovat vain itse päätelleet ettei saa äänestää.
Jos nyt tuntuu että tämä äänestys asia ei ole ihan oikeudenmukainen käytäntö seuralta, niin kannattaa rohkeasti selvittää muitakin outoja sääntöjä ja käytäntöjä. Voitko oikeasti seisoa niiden takana? Vai noudatatko seuran ohjeita vain koska et muuta uskalla?
Muistan, kuinka Vt-seuran mielenhallinnan läpikin äänestyskielto oli yksi asia, joka ei oikein käynyt järkeen. Mitä niin pahaa siinä voisi olla, että äänestää mielestään vähiten huonoa ehdokasta?
Muutos voi hyvinkin olla tulossa, ja juuri noin se varmasti esitettäisiin, että kuuluisat jotkut ovat olleet asialla ja vähän liian innokkaita.
Äänestyskiellon perustelu on huono ja hölmö.
Kun Jeesus sanoo että keisarille pitää antaa mikä keisarille kuuluu (kysymys veronmaksusta ja tarkasteltiin hopearahaa jossa keisarin kuva) niin valtiovallalle kuuluu sen edustajat, ja ne antaa kansalaiset äänestämisellään. Demokratiassa.
Mutta vartiotornihan on jännä.
Se kirjoittaa että lottoaminen on kielletty. Laittaa Raamatunjakeita perusteeksi.
Sitten se kirjoittaa että saatte lotota. Ja saapi lukea että vartiotorni pitää itseään jehovakanavana.
JT sanovat, että jos äänestää, äänestää Saatanaa.
Kokouksessa lavalta sanottiin, että olemme antaneet äänemme Jumalan valtakunnalle, joten emme äänestä vaaleissa. Jehovan todistajissa kerrotaan sekin, miten tulee toimia ja ajatella. Tosin Jumalan valtakunta ei ole vaaleissa ehdolla, joten kovin pätevä perustelu tuo ei ole.
Paavali nimittää esivaltaa Jumalan palvelijaksi. Politiikka on yhteisten asioiden hoitoa ja sen kautta on tarkoitus hoitaa ne asiat, jotka esivallan toimialueeseen kuuluvat. Äänestäminen on osa tätä. Jumalan valtakunnalla on oma toimialueensa, eikä poliittisissa vaaleissa äänestäminen ulotu sinne.
Raamatun pariin, urpot!
On varmaan aika ahdistavaa, kun ei voi koskaan tietää mitä vartiotorniuskonto seuraavaksi määrää. Aika erikoista, että joillekin ihmisille annetaan sellainen valta. Jumalan valta on ehdoton, mutta että ihmisjärjestölle tuollainen valta.
Eikö se ole epäjumalanpalvelua?
Jumala tuntee vain JT ja juutalaiset!
Kun järjestö puhuu Jumalan tahdosta, se tarkoittaa järjestön tahtoa. Siis järjestö on Jumala.