Voisivatko hihhulit kertoa, miltä se tuntuu, kun huomasitte tulleenne huijatuksi ja uskoneenne valheita?
Tunsitteko itsenne älykkääksi?
Kai te tiedätte sen, että älykkyys ei lisäänny, vaikka lakkaatte uskomasta. Olette yhtä vähän älykkäitä ateisteina kuin olitte uskovina. Ei siis kannata tulla pätemään tänne ateistien palstalle, missä syntymästä asti ateistit pitävät teitä edelleen pilkkanaan.
Oma vika, mitäs uskoitte! Ääliöt! :)
Miltä se tuntuu, kun paljastuu tulleensa huijatuksi?
24
436
Vastaukset
- Anonyymi
Voit itse luoda olkiukon jolle luot nuo haluamasi tunteet. Näin saat haluamasi vastaukset kysymyksiisi.
Varma Tieto- Anonyymi
Sinähän se olkiukko olet: Varma Ukko olki suorana
- Anonyymi
Raamattu on o.k.
Mutta Jeesus antoi opetuslapsille käskyn olla ovelat kuin käärmeet eli johdattaa väki pois oikeasta totuudesta ja oikeasta uskosta.
Ja niin kirkot tekeekin. Estää uskomasta pelastaviin ja hyviin uskontoihin ja kirjoihin ja oppeihin. On nimittäin Raamattua paljon parempia teoksia ja uskoja.
Niin tekee myös monet luopio kristityt. Antaa ohjeita suoraan helvettiin vieviä. Ja estää uskomasta totuuteen.
Omaa sinisilmäisyyttä on jos uskoo kakkakasojen väitteitä uskosta eikä omaa sydäntään. Vaatii pitkämielisyyttä olla vetämättä turpaan noita loisia ja hyväksikäyttäjiä. Pitkämielisyys kasvaa, mutta myös vihastus.
Raamattu on o.k. Mutta ei varoita tarpeeksi uskolla ketkuttelevista hyväksikäyttäjistä.
Jaloja uskovia on todella vähän. - Anonyymi
Tunsin itseni todella tolloksi, kun tajusin, ettei lohikäärmeitä ole oikeasti. Pyhä Yrjö sentään kun minua oksetti!
- Anonyymi
Lapsena minulle opetettiin Jumalaa ei ole olemassa. Harmittaa kun uskossa olevat menestyvät hyvin elämässä. Minulle on valehdeltu. Ateismi on vale..
- Anonyymi
Ensiksi uskovilla on hyvä elämä mutta se ei heille riitä saavat vielä uuden elämän paratiisissa. On se niin väärin.
- Anonyymi
En ole koskaan tuntenut tulleeni huijatuksi, koska en ole koskaan ollut pölkkypääateisti, enkä ole uskonut kommunismiin.
- Anonyymi
Olet siis täys tollo ihan muuten vaan
- Anonyymi
Kommunismi on kuten uskonto.
Varma Tieto
- Anonyymi
ihmisen ylpeys ei helposti myönnä sitä , että on tullut huijatuksi , onhan se karvas pala myöntää .
valhe houkuttaa ihmisiä enempi kuin totuus , niinhän se oli jo "alkuihmisillä" , kuuntelivat sitä "valheen isää". - Anonyymi
Olin aika nuori "myöhäisteini", enkä minä tuntenut varsinaisesti, että minua olisi huijattu. Se oli kuin mikä tapansa oppimisprosessi. Rippikuoulun jälkeen luin Raamatun kannesta kanteen ja kokonaisuutena se vaikutti "liian hapokkaalta" ollakseen jotain "ylimaallista viisautta". Mutta edelleen uskoin, että ehkä siinä tapailtiin, jotain "syvempää totuutta" vaikka kaikki jutut ei ihan maaliin osuneetkaan.
Luin myös muiden uskontojen kirjoituksia: hindulaisuutta, budhalaisuutta, vähän Koraaniakin. Siinä prosessi pikku hiljaa "valaistuin" ja ymmärsin, että uskonnot kuvaavat kulttuuria, jossa ne ovat syntyneet eikä mitään ihmisen ulkopuolista "perimmäistä totuutta". Ymmärstin, että kaikki uskonnot ovat yhtä totta eli eivät totta ollenkaan. Minusta tuli ateisti.- Anonyymi
Absoluuttista totuutta ei ole olemassa. Uskonnot väittävät heidän totuuden olevan absoluuttista. Ei se ole.
Varma Tieto - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Absoluuttista totuutta ei ole olemassa. Uskonnot väittävät heidän totuuden olevan absoluuttista. Ei se ole.
Varma TietoMutta on olemassa absoluuttisia valheita.
Kuten uskonnot. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta on olemassa absoluuttisia valheita.
Kuten uskonnot.Puuttuu ainoastaan tieteellinen todistus ettei jumalia ole olemassa. Tiede tutkii vain olemassaolevia ilmiöitä joista löytyy joku evidenssi, jumalista ei löydy siksi tiede ei ota jumalia tutkittaviksi.
Varma Tieto - Anonyymi
Olet ajatuksinesi selvästi yli uskontojen. Ei nekään kuitenkaan ole totta. Pyhät kirjat valaisevat totuutta 7-9 eri tasolla eikä kaikki uskonnot samaa totuuden voimaa omaa. Gnostilaiset jaotteli jotenkin seuraavasti:
1. Platina eli Filosofia ja nykytiede
2. Timantti eli Intian uskonnot
3. Kulta eli juutalaisuus
4. Hopea eli Islam
5. Pronssi eli Kristinusko
6. Rauta eli Avesta ja Kiina, meren rannat
7. Savi eli 10 jokikulttuuria Egypti
8. Kivi eli ?????
9. Biosfääri eli ??????
Oon vähän itse muokannut ja lisännyt tuota luetteloa. Kukaan ei omaa täyttä totuutta ei edes kaunopuheiset ja totuudelliset ateistit.
Totuuden nimityksiä:
Totuus
Iankaikkinen Totuus
Korkein Totuus
Hengellinen Totuus
Uskon Totuus
Rationaalinen Totuus
Empiirinen Totuus
Absoluuttinen Totuus
Hare Krishna on jo melko korkeaa totuutta mutta saattaa kertoa asiansa simulaation ja keinotodellisuuden suhteen. Kolme hienojakoista elementtiä eivät ole luonnollisia vaan Viisauden lahjoittamia ja ihmiskehoon asettamia. Jne.
Me ollaan taistelukentällä jossa on paljon propagandaa menossa. Ateistit ovat selväjärkisiä mutta todellisuus on Isän muokkaama joka tapauksessa myös tulevaisuudessa.
Selväjärkisyys on lahja sekin. Mutta täyteen totuuteen se ei ehkä vie. Kristuksen olemassaolon kieltäminen on naurettavaa.....
- Anonyymi
Huijatuksi voi tulla jos kokeilee meditaatiota:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18516144/meditaatio-madannaista-touhua - Anonyymi
Uskoin vuosikausia siihen, että ihminen on kehittynyt bakteerista. Sitten tulin uskoon ja tajusin Jumalan luoneen kanoja ja kukkoja, jotka yhtyvät ja kana munii munia, joista kuoriutuu kanan- ja kukonpoikia.
Ajatella, että en näin yksinkertaista asiaa ateistina tajunnut!- Anonyymi
Otan osaa.
- Anonyymi
Tunsin itseni hölmöksi. Kun vain osaisi kuitata hihhuliajan naurulla, mutta ei. Hävettää kovin paljon.
- Anonyymi
Kuka muka niistä on huomannut tulla huijatuksi😂
- Anonyymi
Varmaan kirpaisee hihhulia kun meni rahat ja oma ainut elämä.
- Anonyymi
Aloittaja antoi ilmi oman älyttömyytensä. Lisäksi hänelle kaikki, jotka eivät ole hänen kaltaisiaan, ovat hihhuleita yms.
- Anonyymi
Miten täällä voi vakuuttua siitä, että täällä puhuu moni, ei esim. edes vain kahta?
- Anonyymi
Kyllä tästä toipuu, mutta nolottaa se niin vietävästi, kun muistelee Jeesuksesta todistamista perheelle, sukulaisille, ystäville, tutuille ja tuntemattomille.
Onneksi läheiset ovat ymmärtäväisiä ja pitkämielisiä ja tietävät mielisairauden olevan sairaus siinä kuin mikä tahansa muukin tauti. Ei sille mitään mahda. Tärkeintä on se että on parantunut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251979
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1281510En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931366- 631234
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1331141The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121101Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall223912- 151859
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57803Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20768