Evoluutio on totta

Sori siitä, teille, ketkä luulitte jonkun "jumalan" kyhänneen kaiken 7 päivässä.
16194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Villeimmät hihhulit ovat jo myöntäneet että maailma saattaa olla jopa 10000 vuotta vanha, eikä vain 6000 vuotta vanha.

Äänestä
  • Jos maailma oli vuonna 2000 sen 10000 vuotta vanha, niin nyt on jo 10024-vuotias.

    Äänestä

  • Jotenkin naurattaa tuo villi hihhuli. :D :D

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Jotenkin naurattaa tuo villi hihhuli. :D :D

    Evoluutio on totta niille jotka korvien välisssä kuvittelevat sen toimivan - valitettavasti reaalimaailma ei tue evoluutiouskoa.
    Evouutio-oppi on mielikuvatiedettä. Pseudoa.

    Äänestä

  • Tiedeyhteisö on jo kauan sitten todistanut maapallon ikää 4,5 miljardia vuotta, joten väite 10000 vuodesta on täysin perusteeton ja pseudotiedettä. On tärkeää luottaa tieteelliseen tutkimukseen ja todistettuihin faktoihin, eikä antaa perusteettomille uskomuksille valtaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Tiedeyhteisö on jo kauan sitten todistanut maapallon ikää 4,5 miljardia vuotta, joten väite 10000 vuodesta on täysin perusteeton ja pseudotiedettä. On tärkeää luottaa tieteelliseen tutkimukseen ja todistettuihin faktoihin, eikä antaa perusteettomille uskomuksille valtaa.

    Evoluutio-uskomukselle ei ole mitään pohjaa , koska sokea luonto ei tuota mitään organismeja - siihen vaaditaan hienoa suunnittelua.
    Evoluutio-oppi on pseudotiede.

    Äänestä

Jumalan näkökulmasta lajien syntyyn saattoi mennä 7 päivää. Meille se on miljardien vuosien evoluutio.
Ehkä se oli liian pitkä juttu hakata kiviin? Jumala loi myös jännetupentulehduksen.

Äänestä
  • Se on sinun uskontunnustuksesi, joka sinulle on syötetty..

    Äänestä

Evoluutio on todellakin todistettu tieteellinen fakta, joka perustuu moniin eri tutkimuksiin ja havaintoihin. Se selittää eliölajien monimuotoisuuden ja niiden sopeutumisen ympäristöönsä.

Vaikka evoluutioteoria ja uskonnolliset käsitykset voivat tuntua ristiriitaisilta monille, on tärkeää ymmärtää, että ne voivat rinnakkain ilman ristiriitaa. Uskonto ja tiede voivat täydentää toisiaan ja tarjota erilaisia näkökulmia maailman ja elämän monimutkaisuuteen.

On aina hyvä pitää mielessä, että tiede pyrkii selittämään luonnonilmiöitä tieteellisin menetelmin, kun taas uskonto tarjoaa henkilökohtaisia ja kulttuurisia selityksiä elämän tarkoituksesta ja alkuperästä.

Äänestä
  • Evoluutiota tapahtuu ihan meidän silmiemme edessä joka päivä. Etelä amerikan sademetsissä syntyy uusia puulajeja jatkuvalla syötöllä. Muissakin sademetsissä toki.

    Tietyissä kalalajeissa on valtava evoluutio pöhinä käynnissä. Muutamat niistä ovat muuttaneet ulkonäköään ja käyttäytymistään ihan parin vuosikymmenen aikana.

    Valtamerien pohjakasvillisuudessa tapahtuu nopeaa muutosta.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Evoluutiota tapahtuu ihan meidän silmiemme edessä joka päivä. Etelä amerikan sademetsissä syntyy uusia puulajeja jatkuvalla syötöllä. Muissakin sademetsissä toki.

    Tietyissä kalalajeissa on valtava evoluutio pöhinä käynnissä. Muutamat niistä ovat muuttaneet ulkonäköään ja käyttäytymistään ihan parin vuosikymmenen aikana.

    Valtamerien pohjakasvillisuudessa tapahtuu nopeaa muutosta.

    Noilla jutuilla ei ole mitään evoluutioharhaa puoltavaa todistusarvoa. Olet käsittänyt asiat väärin-

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Evoluutiota tapahtuu ihan meidän silmiemme edessä joka päivä. Etelä amerikan sademetsissä syntyy uusia puulajeja jatkuvalla syötöllä. Muissakin sademetsissä toki.

    Tietyissä kalalajeissa on valtava evoluutio pöhinä käynnissä. Muutamat niistä ovat muuttaneet ulkonäköään ja käyttäytymistään ihan parin vuosikymmenen aikana.

    Valtamerien pohjakasvillisuudessa tapahtuu nopeaa muutosta.

    >>Tietyissä kalalajeissa on valtava evoluutio pöhinä käynnissä. Muutamat niistä ovat muuttaneet ulkonäköään ja käyttäytymistään ihan parin vuosikymmenen aikana.<<

    Juuri tuollaisia hörhöilyjä näkee evouskovaisten toistavan...meinaa aina purskahtaaa nauruun noista sekoiluista.

    Äänestä

Monelle se on osattu syöttää totuutena, mutta faktat eivät tue mitenkään itsestään syntyviä eliöitä , akenteita tai organismeja.
Evoluutiomyytti ei selitä eliölajien monimuotoisuutta.

Takana on valtavan hieno suunnittelu, jota emme pysty edes käsittämään järjellämme.

Evoluutiomyytti on jyrkässä ristiriidassa tosiasioiden ja kristinuskon luomiskäsityksen kanssa.
Mutta ateisteille se on elintärkeä kainalosauva , jota ilman heudän maailmankuvansa romahtaisi.

Tosin herkkäuskoinen ja arvostelukyvytön ihminen nielaisee evoluutiotarun aika herkästi.

Ihminen ei pysty elämää eikä eliöitä tuottamaan.

Äänestä
  • "Ihminen ei pysty elämää eikä eliöitä tuottamaan."

    Tosiaankin, hihhulit on toimittanut haikara.

    Äänestä

Yhteiskunnassa ateistinen sosialismi on kaikkein jaloimmaksi kehittynyt yhteiskuntajärjestelmä, joka puhdistaa itse itseänsä, kuten esim. Sosialistisessa federatiivisessa Neuvostoliitossa generalissimus J.Stalinin johdolla tapahtui.

Suomessa Vasemmistoliiton edeltäjä perusti Suomen ja Neuvostoliiton rauhan ja ystävyyden seuran v:na 1940 edistämään rauhaa ja ystävyyttä, mikä olisi ollut onnistuessaan yhteiskuntajärjestelmän edistyksellistä evoluutiota.

Vasta nyt SDP:n feministien luomassa hyvinvoinnin sote-järjestelmässä ollaan päästy maistamaan yhteiskunnallista evulootiota eli kaikki palvelut tarjotaan yhdestä luukusta hyvinvointialueella eikä näin hallintoa lukuun ottamatta kukaan muu pääse rikastumaan sairauksien kustannuksella.

Äänestä

Ihminen on laitettu terraarioon ja elukat sekä kasvit sekaan. Aikansa joku sivilisaatio tätä pellesakkia kattelee kunnes laittaa uusiksi koko planeetan, näin kävi dinosauruksille ja niin käy myös ihmiskunnalekin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sori siitä, teille, ketkä luulitte jonkun "jumalan" kyhänneen kaiken 7 päivässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu