mitä ovat tulevaisuuden klassikot?

dsh-rey

jos pitäisi sanoa tämän vuosituhannen puolella tehty ENINTÄÄN kaks leffaa, jotka ihan kaikki ihmiset tietää/omistaa/vuokraa/tulee joka toinen vuosi telkkarista vielä parinkymmenenki vuoden päästä?

11

869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfgdf

      sormusten herrat ainakin. sit kans varmaan tämä ridley scottin gladiaattori, aloitti uudestaan tämän historiallisten spektaakkelien buumin ja televisiostakin on nyt ehtinyt jo tulla kahteen kertaan.

    • isay

      Jäänyt monta uutta huipuiksi väitettyä näkemättä, mutta veikkaisin, että Amelie voisi pysyä suurena pitkänkin aikaa. Siinä on niin paljon lähes jokaiselle sopivaa ihannemaailmaa, että ihmiset palaavat sen onnelliseen tunteeseen vielä kauan. Lisäksi se on tarpeeksi hyvännäköinen kestääkseen tulevaisuuden paineet.

      Toinen? City of God tulee mieleen.

    • Jönssi_90

      Eiköhän ainaki Tarantinon leffat olis tulevaisuuden klassikoita (vaikka vaan Kill Billit on tältä vuosituhannelta)

      • E.H.

        Kill Billien juttu on aika pitkälti viittaukset aiempaan pop-kultuuriin. Vaikka elokuvat hienoja ovatkin, tällainen retrosikermätyyli tuskin kestää aikaa. Toivottavasti olen väärässä.
        Mitkä elokuvat ovat todella kestäneet vuosikymmenten kulumisen, eli nauttivat esim. yli 30 vuoden jälkeen muutakin kuin pienen piirin kulttisuosiota?


      • rooppi

        Ovat jo nyt aikansa eläneitä. Tarantino nuoleskelee katsojia.


      • blackmagictiger

        VEIKKAAN ETT UUS BATMAN BEGINS KAATAA YLEISÖENNÄTYKSIÄ NIIN LOHJA-MÄNTYHARJU AKSELIVÄLLILLÄ KUIN TURKU-MIKKELI.


    • taskulaskin

      kaikesta huolimatta

    • pelimies_87

      Sin City, vaikken usko että sitä esitetään joka toinen vuosi telkkarista, mutta aina välillä kuitenkin.

      • ...kulttisuosiota Sin City tulee saamaan.


    • Star Warsit ja Sormusten herrat.

      • jhgfk

        jos noi on huomisen klassikoita,niin mä en halua nähdä huomista


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      247
      10772
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      127
      6893
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      95
      5553
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4830
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      40
      4104
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3559
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3434
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3362
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      19
      2794
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      54
      2559
    Aihe