Ihmiset olisivatkin panostaneet hyvinvoinintiin nyt kaikki varat käytetään aseisiin ja toisten tuhoamiseen muutamassa maassa kansa kituuttaa kun johtajat kylpee mammonassa esim P Korea jonne matkannut toinen samanlainen vierailulle mikä saa näiden diktaattoreiden kasan alistumaan tuohon
Millainen maailma olisi ollut jos
Anonyymi-ap
11167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Otetaan esimerkkitapauksena vaikka Eurooppa. Jos Euroopassa olisi nolla asetta eikä yhtää euroa olisi laitettu aseisiin eikä niiden tutkimiseen Euroopassa, niin lyhyessä ajassa täällä on muiden diktatuurivaltioiden armeijan aseet. Eurooppalaiset olisi laitettu joko venäläisten tai kiinalaisten toimesta polville ja Eurooppa olisi yksi iso pakkotyövoimavankileiri diktatuurivaltioille.
Esimerkkitapauksessa jos Yhdysvallat ja Eurooppa ei olisi laittaneet yhtään euroa aseisiin eikä niiden tutkimiseen niin koko länsimainen demokratia, ihmisoikeudet ja sanavapaus olisi kuollut. iran, kiina, venäjä ja pohjois-korea olisi täyttäneet aseellisen tyhjiön ilman vastarintaa ja mahdollisesti joka ikinen länsimaalainen tumma, valkoihoinen olisi joko kuollut tai pakkotyöleirillä. Afrikasta tulisi näille diktaattoreille vapaa temmellyskenttä, jossa jokainen afrikkalainen kokisi saman kohtalon kuin Eurooppalaiset ja Yhdysvaltalaiset.
..jos kaikki ihmiset ottaisivat vastuun omasta elämästään.
KUKAAN ihminen ei voi käytännössä ottaa täyttä vastuuta omasta elämästään. Olemme kaikki yhteisöstämme riippuvaisia.
Usein lait ja säännöt ei mahdollista sitä. Esimerkiksi Suomessa on lapsille oppipakkovelvollisuus, miehille asepakkovelvollisuus, verot..
Ihmiskunnalla pitäisi olla sellainen järjestelmä joka estää mielipuolien valtaannousun. Mutta kun ei ole niin pahuus rehottaa maailmassa.
Aikanaan nyt jo edesmennyt Paavo Haavikko sanoi, että jos kylmän sodan aikana kaikki se raha, joka laitettiin ohjussiiloihin ja ohjuksiin olisi käytetty tuottavasti, niin maailmasta olisi hakattu jo kaikki sademetsät.
Näkemys tuokin.
Vähäiset määrät Pohjois-Koreassa tai Venäjällä aseisiin on sijoitettu verrattuna vaikkapa Eurooppaan tai Yhdysvaltoihin. Tai verrattuna esimerkiksi NATO:n jäsenmaihin.
Näillä itäisellä valtioilla ei ole sellaista kansantuloa, joka antaisi siihen edes mahdollisuutta. Puhutaan aivan suuruusluokkaeroista.
Ei oikein voi verrata miljardeja idässä ja lännessä samalla mittarilla.
Ilman sotia ihmisiä olisi moninkertainen määrä joten päästöjä myös.
Ilman sotia aseteollisuuden, armeijoiden ja jatkuvien sotaharjoitusten valtavat päästöt olisivat poissa.
Putte aatteli, että kun myö köyhytään, ja taannutaan, niin pannaan kurjuus kiertämään, ja aloitti sodan, jossa vain harva voittaa.
Voittajia ovat ne jotka härskisti kuppaavat puoli-ilmaiseksi Venäjän energiaa, välittämättä sodan kauheuksista ja inhimillisestä hädästä.
Ihmisiä olisi monta kertaa enemmän.