Gallupit ovat nyt Keskustan osalta loistavia. Kaikkosen astuttua remmiin saatiin leveämmät hartiat kuten myös Soteen saimme aikaan yhdessä Vasemmistoliiton ja Sos.Demin kanssa.
Kaikkonen punnersi Kepun 0,1 prosenttiyksikön nousuun
1
96
Vastaukset
Gallupin tutkimusaineisto kerättiin näköjään 20.5.–14.6.2024. Keskustan puoluekokous oli 14.-16.6.2024.
Oli toki ennakkoon melko varmaa, että Kaikkosesta tulee puheenjohtaja. Onko asia vaikuttanut kannatukseen jo ennakkoon; vaikea sanoa. Tammikuussa HS:n gallupissa Keskustan kannatus oli 10,1 %, helmikuussa 11,1 % (tutkimusaikana ei ollut vielä tiedossa, että Saarikko ei jatka) ja maaliskuussa 11,7 %. Huhtikuussa oli 11,3 %., nyt siis 12,2 %. Voi olla, että hienoinen nousu johtuu tiedossa olleesta puheenjohtajan vaihtumisesta.
Saarikko ei ollut mielestäni ollenkaan huono puheenjohtaja. Hänen epäonnensa oli mielestäni siinä, että hallitusta johti herkästi muiden yli kävelevä Marin. Kohtelias ja ystävällinen Saarikko ei ollut ehkä tottunut sellaiseen, vaikka on itsekin vahva tahtonainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841719Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721595Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881363Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701299- 57905
- 48881
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40851Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838