Jos Rydman ei saa luottamusta, perussuomalaiset lähtee hallituksesta.
Perussuomalaiset kiristävät hallitusta
Anonyymi-ap
42362
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Sen taisi Benkkukin tunnustaa
Vasuhallitus joi ja joi, ulkoministeri toi laittomasti suomeen terroristeja.
https://yle.fi/a/3-12583574
Ihmeen pitkä pinna Orpolla ja Kokoomuksella.
Purra nosti ex-kokoomuslaisen lastenahdistelijan ministeriksi puhtaasti kettuillakseen ja näyttääkseen keskaria Orpolle ja Kokoomukselle.
Nyt Orpo joutuu puolustamaan tätä lastenahdistelijaa ja äänestämään hänen luottamuksesta.
Vaatii aika paljon pokkaa alkaa lastenahdistelun puolestapuhujaksi, varsinkin kun tekijä ei osoita mitään katumuksen merkkiä. Orpo ottaa myös ison riskin, sillä jos luottamusäänestyksen jälkeen paljastuisikin uusia tapauksia, niin Orpo menettäisi kasvonsa lopullisesti.
Onko R ahdistellut?
Onko asiaa mielestänne puolueettomasti tutkittu ja todettu että ahdustelua tapahtui?
En nimittäin ole pätkääkään kiinnostunut joidenkin tyttöjen tuntemuksista. Ne ei ohjaa yhteiskunnassa asioita. Tytöt voi potea mielenterveyttään, ahdisteluitaan sun muita korvienvälin ongelmiaan ihan itsekseen.
Asiat ratkaisee.
Eli onko Rydman ahdistellut vai ei?
Ja jos TUTKITUSTI ei ole, niin hallitus saa luvan lopettaa tällaisen somekohuilun, myös RKP! Persut tekee ihan oikein kippaamalla hallituksen, jos sieltä löytyy tämän tadon pellejä jotka tällaisesta alkaa sekoilla. Se on se luottamusongelma, eikä joku Rydman.
Rydman on ahdistellut useita nuoria tyttöjä ja lapsia. Ei tällaiset jutut tyhjästä tule.
Juuri tämän vuoksi Rydman sai lähteä Kokoomuksesta, kun asiat tulivat julki. Toki olihan ne Kokoomuksen piireissä tiedetty jo aiemmin.
Jätti onneksi lapset rauhaan.
Useita tapauksia, mutta jotenkin vaan ei yhtään tuomiota?
Pnko se silloin sinusta seksuaalista ahdistea? Miksi?
Uskotkos nut tuohon poliittiseen narratiiviisi edes itsekään? 😮
Niin, aika ikävä juttu jos olisi lapsia paiskonut nuotioon...
Ja Orpo selittelee, ei kelpaa mutta kelpaa kuitenkin. Voiko enää säälittävämmäksi mennä....
Ei tule ikävä sen enempää persuja kuin hallitusta. Turha puolue vielä turhemmassa hallituksessa.
Mutta hallituksessa.
Enempi jallituksessa.
Persut osaa kiristämisen taidon.
Kiristäminen on eri asia, kuin pitäytyminen puolueettomassa Suomen oikeuskäytännän mukaisessa asioiden selvittelyprosessissa.
Hallituksen kaato on hyvin vastuullinen teko, jos sieltä tosiaan löytyy näitä suhteellisuudentajunsa menettäneitä some-oikeuden sotureita.
Sellaiset pellet ei kuulu tätä maata johtamaan!
Mitä muuta natsipersuilta olisi muka voinut odottaa? Kiristys on äärioikeistolaisten vakiotyökalu. Kokoomus saa nyt opetuksen omasta tyhmyydestään lähteä äärioikeiston kanssa yhteiseen häävalssiin. Orpo lokaa oikein huolella Kokoomuksen mainetta. Oli joskus vielä sivistyspuolue, vaan eipä enää. Seuraavaksi alkaa Kokoomuksen alamäki, kun kannattajat antavat mielipiteensä kuulua Orpolle namusedän hallituskelpoisuuden hyväksymisestä.
Taas näitä vasuri-fantasioita jossa paheksutaan kaikkea muuta kuvitteellista, paitsi cancelöintiä, rasistikortteja ja kansalaistottelemattomuutta.
Sitten puhutaan suu vashdosda jostain mystisestä maineesta, jolla ei tee mitään, mutta jonka takia jostain syystä ainoa oikea poliittinen linja on vasen.
Mistä vitusta sinä kuvittelet tietäväsi, kenelle kommentoit? Sinä luulet, niinkuin kaikki muutkin persunatsit. Mielentilatutkimukseen saisi kuskata joka nokan!
Jahhas, vassari-vässykkä triggeröityi.
Odotellaanpa sitten taas natsi- ja rasistikortteja, vai tuleekohsn ihan koko värisuora.
Eikä lähde. Tosipaikan tullen persut uhraisivat Rydmanin, jotta saisivat pitää hillotolppansa.
Ja tosi-tosi paikan tullen niiden ei tarvi kun kokkarit ja jopa rkp äänestää luottamuksesta omien hillotolppiensa takia. 😂
Omasn etuun voi luottaa aina. Siksi kapitalismi toimii!
Tällästä politiikka! Ei hallitus ole punakaarti mihin oppositio huutamalla vaihtaa minisrereitä!
On meillä nolo hallitus!Se taas johtuu siitä,että osa kansasta äänestää vielä itseäänkin tyhmempiä ihmisiä eduskuntaan ja sitä kautta jopa hallitukseen!
Ja sitten on kaltaisesi tapaukset, jotka ei kyllä taatusti äänestä itseään tyhmempiä - ikinä. 😂
Epäsuosittu hallitus.
https://yle.fi/a/74-20095400
"Edellisen pääministerin Sanna Marinin (sd.) hallitukseen luotti heikoimmillaankin yli 60 prosenttia suomalaisista."
Onpa hyvä ja tarkka barometri. Yli 60% kannatuksella oppositioon... 😂
Orpon hallituksen on ihan turha kuvitellakaan saavuttavan edes tuota lukemaa. Kannatus kun pikemminkin haihtuu kuin kusi lumeen.
Tähän on Suomi mennyt. Mutta jos ajatellaan kertaluokkia, vähättelemättä nyt keskusteltua ongelmaa, vasemmisto otti oman politiikkansa keinoksi SAKn ja AKTn ja pysäytti Suomen. Ei kaatunut hallitus, haittaa tuli Suomen taloudella valtavasti.
Kai kaikki oletti, että Rydman asia on päätetty jo vuosi sitten. Mutta ei, loppuvat vasemmistolta keinot ja kaivettiin tämä uudelleen esiin. Ei tällainen tavallinen sukankuluttaja oikein tajua demareita enää. Missä ovat kovat substanssiasiat?
On ikävää että Rydman on uraansa ajatellen tai ajattelematta ollut varomaton.
Mutta vielä ikävämpää on ettei oppositiolla ole mitään muuta poliittista linjaa kuin käydä ja kuluttaa aikaa kuitenkin varsin merkityksettömiin asioihin, kun vertaa missä tilanteessa Suomi on.
Tuppurainen on kyllä lahjakas riidan kylväjä.
Demarit ihmettelevät, kun Rydman on käyttänyt ministerin aikaa tähän. Sopii myös ihmetellä, eikö demarit voisi myös käyttää aikaansa kunnon oppositio politiikan tekemiseen. Nyt se on henkilötason virheiden etsimistä ja muutaman hallituksen jäsenen maalittamista.
Tuppuraisen kasvoilta voi nähdä valtavan tyytyväisyyden kun hän saa päätettyä keuhkoamisen eduskunnassa. Ilman mitään järkevää tavoitetta.
Ei tällä touhulla Demarista tule enää kunnon valtio hoitaja puoluetta. Kuka haluaa olla mukana tuollaisessa ilkkumisessa mitä Tuppurainen ja Lindtman harrastavat.
Persuissa ei muita olekaan kuin riidan kylväjiä. Nyt persut ovat varmaan tyytyväisiä, kun päivittäin tapahtuu heidän yllytyksestään väkivaltaisuuksia. Purra itsekin haaveillut ampuvansa ihmisiä. Hullu akka.
Kun ministerinä on lastenahdistelija on kyseessä sen verran sairas ilmiö ja moraalikato, että opposition on pakko reagoida, kun hallitus ei itse pysty asiaa ratkaisemaan vaan päätyy lapsenahdistelijan suojelijaksi.
Persut on riidan kylväjiä vain vassareista, joille kaikki on pelkkää riitaa mikä ei ole omalla agendalla.
Luojan kiitos siis, että persut on pelkkää riitaa!
Ei ministeriössä taida olla mitään ahdistelijaa, kun sellaista ei ole poliisit eikä syyttäjä sieltä löytänyt.
Onkohan vassareilla pää tosiaan jo pehmentynyt sen verran paljon, että huutelevat olemattomia harhojaan täällä ääneen jonain totuuksina. 😂
Olisiko kuulkaa viisaampaa väittää vaikka hallituksessa olevan liskoja?
Siitä sentään viranomaisilla ei olisi tuoretta kantaa ja eri johtopäätöstä. Olisi katsos tuo lajityypillenne tyypillinen valehtelu helpompaa. Tarkoitan siis oikeastaan uskottavampaa, sillä helppoa se valehtelu tuntuu vassareille aina olevan...
Niin ihan tuulesta temmattuja juttuja tällaiset kymmenet kertomukset Rydmanin ahdistavasta käytösestä lapsia ja nuoria kohtaan. Kokoomuksesta lensi pihalle niiden vuoksi.
Jos niissä ei olisi perää, näin ei olisi tapahtunut.
Ei syytön mies lennä puolueesta pihalle. Kokoomuksessa tiedettiin hyvin Rydiksen harrastelut lasten parissa.
Ahdistelu on ahdistelua ilman että sitä poliisi tutkii.
Ajatelkaa jos vaikka syyllistyy lasten kosketteluun edustusreissullaan?
Orpo vaikka antaisi Tynkkysellä, että saa pällistellä "pääministerinä".
Jos joskus tulee Orpoa nolompi pääministeri niin silloin muutan saatana vaikka Somaliaan!
Persujen irvokas teatteri: "jos emme saa pitää pedaria ministerinä, niin hajoitamme hallituksen".
Voi olla, että persut haluaa lähteä hallituksesta, koska kannatus on niin paljon sulanut. Käyttävät tätä Rydmanin juttua hyväkseen.
Jos ministeri Rydman ei saa eduskunnan luottamusta, lähtee koko hallitus.
Ei huono, ei ollenkaan :))
Ja Orporassu hikoilee naama punaisena kun ei voi lunastaa lupauksiaan ek:lle.
Hyvä! Persujen olisi pitänyt tajuta se jo ajat sitten
Ärkkopeekin kiristää hallitusta :(