Etelä-Korealla on erittäin laajat asevarastot sekä etenkin täsmäpommeja riittää. Putinin taisi ampua (taas) omaan jalkaansa.
https://www.reuters.com/world/south-korea-says-will-reconsider-providing-weapons-ukraine-yonhap-says-2024-06-20/
Etelä-Korea harkitsee Ukrainan aseistamista
7
163
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvältä kuulostaa.
- Anonyymi
Sieltähän niitä alkaa tulemaan ja kouluttajat myös.
Ihana aika elää kun on nähnyt Neuvostoliiton ja Venäjän tuhoutumisen.
Sitten retki Napoliin niin voi vaikka kuolla. - Anonyymi
Mutta aina arvaamaton pohjoinen naapuri?onko varaa antaa?
- Anonyymi
Sekalaista aseistustahan Ukraina on kironnutkin tässä kaiken aikaa.
- Anonyymi
105mm ja 155mm tykistönammukset kelpaavat oikein hyvin ilman suuria yhteensopivuus ongelmia ja E-Korealla on niitä järjettömän suuret varastot sattuneesta syystä.
- Anonyymi
Kyllä se alkaa siltä näyttää Etelä-Korea ei halua jäädä Pohjois-Koreaa huonommaksi, joten eiköhän Ukrainaan ala pian ilmestyä ainakin 105mm ja 155mm tykistöammuksia ja AT-1K Raybolt panssarintorjuntaohjuksia.
Joku vääräleuka voisi todeta että Ukraina onkin sitten Koreoiden välinen proxy-sota?
Entä seuraisiko Japani Korean esimerkkiä, muuttaisi sekin historiallisesti käytäntöjään ja alkaisi auttaa Ukrainaa aseellisesti? Olkoonkin että muuten Japani on jo auttanut todella paljon. - Anonyymi
Katsoin huvikseni Etelä-Korean maavoimien varusteluotteloa siinä mielessä että mitä he voisivat tykistöammusten ja sinkojen lisäksi luovuttaa Ukrainalle. Etelä-Korealla on nimittäin jonkin verran neuvostoliittolaista ja venäläistä aseistusta jota se on saanut venäjältä velkojen kuittauksena. Luulisi että Soulin hallinto luopuisi niistä mielellään:
9K115 Metis panssarintorjuntaohjuksia
T-80 panssarivaunuja (Koreallahan on nykyisin omaa nykyaikaista panssarivaunutuotantoa, joten tuskin se oikeasti enää T-malleja tarvitsee?)
BMP-3 rynnäkköpanssareita
Igla-ilmatorjuntaa
Toisaalta Korean aseteollisuus varmaan mielellään lahjoittaisi tai kauppaisi aseitaan Ukrainaan ilmaisen mainostilan ja "combat proven" leiman toivossa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3347252Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss744455- 2083185
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243027- 741962
- 1531856
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2151784Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1661587Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201558- 891458