Hitlerin unelma oli tuhat vuotta kestävä valtakunta, jossa ei ole uskontoja. Tiede, arkkitehtuuri ja uskonnoton kulttuuri kukoistavat.
Hitler oli loppua kohti yhä enemmän ateisti.
Hitler oli loppua kohti yhä enemmän ateisti.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Hitler oli kreationisti (Mein Kamph ja lukuisat muut sitaatit) ja päästyään valtaan lakkautti mm. Saksalaisten vapaa-ajattelijoiden liiton. Sinua ei hyväksytty edes SS-komppaniaan jos olit ateisti (ks. SS vala).
Oliko Hitlerillä ateistisia kannattajia?
Goebbels Josef ja Borman Martin. Ensimmäisellä juutalainen nimi, mutta silti holokaustin arkkitehti.
Aloittaja voisi lukea edes yhden kirjan mieluummin kaksi, joista kumpikaan ei ole raamattu.
Säälittää nämä tietämättömät
The Religious Views of Adolph Hitler, Wikipedia.
Rajapinta raili rajapinnat meni tällä kertaa täysin väärin.
"his intentions were to eventually eliminate Christianity in Germany, or at least reform it to suit a Nazi outlook."
Hitlerin isä oli vapaa -ajattelija ja äiti katolinen. Hitler ei harjoittanut uskontoa koskaan konfirmaation jälkeen. Hän vihasi kristinuskoa, mutta vetosi opportunistina sen massoihin.
"Hitler believed neither in "God nor conscience".
Hitler ei ehkä ollut täysi ateisti, mutta vastusti kristinuskoa ja oli korkeintaan hengellinen deisti. Hän uskoi jonkinlaiseen maailman henkeen mutta ei persoonalliseen jumalaan. Hitler oli darvinisti ja uskoi vahvimman selviytymiseen kilpailussa elämästä ja piti kristinuskoa tätä vastaan olevana valheena ja humpuukina.
"Once the war was over, wrote Bullock, Hitler wanted to root out and destroy the influence of the churches, though until then he would be circumspect for political reasons:"
Hitler uskoi että tiede helposti hävittäisi uskonnon ja kristinusko oli jo katoamassa eikä sillä olisi sijaa kolmannessa valtakunnassa.
Hitler puhui myös ateismia vastaan 30-luvun alussa pian valtaan nousun jälkeen, mutta tällöin kohteena oli Neuvostoliiton militantti ateismi, jota pelättiin. Kaksi Hitlerin lähipiiriin kuulunutta sanoi hänen olevan tästä huolimatta itse ateisti.
Hitlerin unelma oli uskonnoista vapaa kansallissosialistinen valtakunta.
"During the war he reflected that in the long run 'National Socialism and religion will no longer be able to exist together'."
"the ultimate aim of Hitler and other Nazis was the total elimination of Catholicism and of the Christian religion."
Koska suurin osa kansasta oli kristittyjä, joutui Hitler sallimaan kirkot ja hillitsemään niiden vainoa. Hän toivoi nykyisten ateistien tavoin kirkolle luonnollista kuolemaa tieteellisen tiedon hävittäessä taikauskoisen humpuukin.
https://elamalehti.fi/motivoiko-kristinusko-hitleria/
Niin oliko Hitler ateisti?
Varma Tieto
Ei sanan täydessä merkityksessä, mutta uskontojen vastainen kuitenkin.
On lisäksi huomattava, että ihmisen uskonnollinen vakaumus ei ole stabiili vaan muuttuu. Hitler oli lopussa lähempänä ateismia kuin alussa.
Osa ateisteista sanoo, että ihmisen ateismi on stabiili. Mutta mitään todisteita asiasta ei tietenkään esitetä, kun asiasta kysytään.
Olen ollut ensin teisti, sitten ateisti, sitten taas teisti ja nyt olen ateisti. Tämä nykyinen ateismini kestää, sillä aiemmin en ollut asioita tarkasti tutkinut ja ajatellut. Annoin tunteiden viedä ja aivopestä itseni, kun olin alkoholisti. Siitä toinen teismin kauteni. Ensimmäinen oli sitten äidin opettama. Ensimmäinen ateismi vieraantumista lapsen uskosta ja seuran tuottamaa. Kaikki kaverini olivat ateisteja.
Minä sanoisin, että Hitlerin uskonto oli natsismi, johon otti mallia kristinuskosta ja sen rakenteista. Loppuvaiheessa Hitler saattoi pitää jopa itseään jumalana, hullut sekoavat usein lopulta kokonaan...
Jos Hitler olisi ollut ateisti, miksi ateisteja (ja kommunisteja) olisi lähetetty "leireille"? Miksi Hitler olisi hyökännyt "ateistiseen" ja kommunistiseen Neuvostoliittoon? Ja mitä luki saksalaisten sotilaiden vyönsoljissa...
Syynä on Neuvostoliiton militantti ateismi.
Bolshevism
Hitler oli taidemaalari ja juuri siksi pääsi niin pitkälle politiikassa. Sillä tiede, TAIDE ja Korkein opetus ovat lain mukaan VAPAAT.
Hänen visionsa tulevaisuudesta ja yhteiskunnasta liittyivät taiteeseen.
Juuri sen tähden ne hyväksyttiin.
Hyvin vaatimattomat Hitlerin taiteelliset kyvyt olivat
millainenhan maailma olisi syntynyt , jos picasso olisi päässyt valtaan 🤣
Picasso oli varakkaan perheen hemmoteltu lapsi. Miljonääri mies naisten mieleen ei olisi menestynyt valtionjohtajana eikä poliitikkona. Yritti olla kommunisti.
Varma Tieto
Adolf Hitlerilla oli kiinnostus taidemaalausta kohtaan jo lapsuudesta saakka. Hän haaveili taidemaalarin urasta ja haki Wienin taideakatemiaan kahdesti, mutta ei päässyt kouluun. Vaikka hänen varhaiset maalauksensa olivat kömpelöitä ja huolimattomasti toteutettuja, myöhemmin hän maalasi jo melko taidokkaita teoksia. Hitlerin värimaailma oli usein vaimea ja pidättyväinen, ja hänellä oli erityinen kiinnostus arkkitehtuuriin. Lisäksi hän suunnitteli puolueelle rekvisiittaa, kuten hakaristitunnuksen. Politiikkaan siirryttyään hän sai mahdollisuuden toteuttaa kykyjään myös arkkitehtuurin parissa. Vaikka Hitlerin taiteellinen ura ei noussut samalle tasolle kuin hänen poliittinen vaikutusvaltansa, hänen taiteensa jää historiaan kiinnostavana osana hänen elämäntarinaansa.
Hitlerin taide vaikutti hänen poliittiseen uraansa monin tavoin. Vaikka hän ei saavuttanut merkittävää menestystä taiteilijana, hänen taiteensa oli osa hänen identiteettiään ja vaikutti hänen maailmankuvaansa. Taide tarjosi hänelle mahdollisuuden ilmaista itseään ja vaikuttaa muihin ihmisiin. Lisäksi hänen kiinnostuksensa arkkitehtuuriin ja suunnitteluun heijastui myös hänen poliittisissa pyrkimyksissään, kuten puolueelle suunnitellussa hakaristitunnuksessa. On tärkeää huomata, että Hitlerin poliittinen vaikutusvalta perustui enemmän hänen puheisiinsa, ideologiaansa ja toimiinsa kuin hänen taiteelliseen lahjakkuuteensa
hitler oli vajakki ja antoi intuition ohjailla päätöksiään 😠
juupas eipäs sanoi tunteenpurkauksissaan ja kaikki aloitettu tarvitsi aloittaa taas alusta
intuitio antoi vastauksen pitkillä kävelyreissuilla
Ilman muuta Hitler oli myös ateisti.Hän piti uskonnollisia instituutioita joutavanpäiväisinä hymistelyinä joilla ei Kolmannen valtakunnan etuja ajettaisi.
Siirtymävaiheen aikana kansalle,käytännössä naisille,sallittaisiin kuitenkin jonkinlainen uskonnollisuus kunhan vastineeksi tuottavat roimasti lapsia Valtakunnan tuleviin tarpeisiin.Lopputulemana olisi kuitenkin vaaleakutrinen tarmokas Brunhilde joka palvoisi Brekerin mallin mukaista soturimiestään halliten suurta lapsilaumaansa Valtion määräämässä hengessä.Alempiarvoiset rodut joutuisivat väistymään,mikä kuitenkin laajemmassa historiallisessa Näkemyksessä olisi pelkästään armeliasta...
saksassa oli liikaa väkeä ja lisää piti saada sodan hampaisiin , hieman ristiriitaista
Muuten se ettei Suomi osallistunut holokaustiin saattoi johtua siitä, että Suomen oikeisto oli vielä kristittyä, toisin kuin saksalaiset. Kristityillä on yleensä edes jotain estoja tehdä hirmutekoja.
Se saksan aktion T4 ohjelma johtui siitä kun eliitti kuolee rintamalla ja näitä hyysätään .
Osallistui Suomi. Lähetti sotavankeja puolan leirille. Muutama rosvo perheineen yhteensä 8 juutalaista joista kuoli 7. Seurakunta on vaatinut näistä anteeksipyyntöä, unohtaen mainita ne 150 nuhteetonta juutalaista, jotka Suomi pelasti omien kansalaisten lisäksi. Suomi siis tarjosi turvapaikan 150 juutalaispakolaiselle. Vakoojat joutui leirille, kuten muuallakin.
Juutalaisia ei pyritty puhdistamaan mitenkään systemaattisesti. Ne jutut on hollywoodia eli herrasväen omia satuja.
Valtavat määrät puolalaisia teloitettiin, sitä voi sanoa systemaattiseksi. Mutta lukuja emme voi tietää, 6 miljoonan natsin uhrista saattaa joutua ottamaan nollan pois perästä.
Murhatun juutalaisen myytistä siis. Saksa itse omin päin teloitti satoja tuhansia.
Jokainen uhri on liikaa ja luku on järkyttävän suuri, mutta ei lähellekään 6 miljoonaa. Se on satua.
"Taisteluni" kirjassa tosin Hitler kirjoitti, että hänellä on tehtävä Jumalalta. Ehkä Hitler kunnon uskovaisen tapaan ajatteli, että hänen uskonsa Jumalaan ei ole mitään uskontoa vaan se on pelkkä totuus?
Todennäköisesti oli tällainen vakaumuksellinen ateisti eli makuasia sanooko uskovainen vai ateisti. Sekä että.
"Hitler oli loppua kohti yhä enemmän ateisti."
Hitler uskoi kaitselmukseen, joka on samanlainen kuin Hessun Korkeampi voima.
Avaaja lisää: No palstan uskovat uskovat keltaiseen ihmenesteeseen ja joka suihkuaa taivaasta kun ensin pissii maatessaan taivasta kohden
Hitler on okkultismi eli käytännössä ei järjen hiventä ihmisen pää häiriöt ovat todella korkealla tasolla. Siihen aikaan ei ollut mitään yhteyksiä toisiin. Ainoastaan sanomalehdet ja tori.
Avaaja lisää: Unohdetaan että Hitler meni kirkkohäissä naimisiin ennen kuolemaansa.
Hitler oli loppua kohti yhä enemmän palstan hihhuli
sekaisin