Vieraslajeista kaunein on

Ehdottomasti lupiini. Ihania asetemia saa juhannuksena just noista ja koivunoksista. Meillä saa lupiinit rehottaa ihan vapaasti,en hävitä !
17194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ei niitä hävitä kukaan muukaan. Oikeastaan itse kuulin kyseessä olevan vieraslajin vasta jokunen vuosi sitten, olin ollut täysin tietämätön asiasta 50 vuotta, ja vain ihaillut sen kukintaa.
Kurtturuusustakin oli aika lailla sama käsitys, ja niin näytti olevan koko suomella, kun tietosanakirjassakin kohdassa ruusu, mainittiin kurtturuusun olevan yksi kolmesta yleisimmästä ruususta suomen luonnossa...ei sanaakaan vieraslajisuudesta tässä 1985 painoksessa.

Äänestä
  • Vieraslaji alkoi lisääntymään vasta 1990 luvulla holtittomasti…

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Vieraslaji alkoi lisääntymään vasta 1990 luvulla holtittomasti…

    Eli just siinä vaiheessa kun vihreät astuivat kuvioon?

    Jännä yhteensattuma, eikö?

    Äänestä

Ei ne puutarhasta mihinkään leviä.

Äänestä

Lupiini on ihana kesämaiseman kaunistaja. Nyt se sitten onkin haitallinen vieraslaji. Enpä tiennyt, kun siemeniä aitani ja asfaltin väliin ripottelin.

Oikea ja väärä, hyvä ja paha, ovat prosesseja, jotka jatkuvat, emmekä aina tiedä missä mennään

Äänestä

Kyllä lupiini pitää säilyttää Suomessa ja antaa kansallinen status

Äänestä
  • Mitä?? Laitoin J. Karjalaisen - villejä lupiineja videolinkin ja sä sekosit?
    Onko sulla kaikki hyvin?

    Äänestä

Kurttulehtiruusu on hyvänhajuinen, kukkii läpi kesän, houkuttelee valtavasti kaikenlaisia pörriäisiä.

Itse ainakin kerään niiden marjoja ohikulkiessa ja heittelen sinne tänne, että ruusut leviäisi.

Äänestä
  • Samoin heittelen, eihän sitä olisi sanontaakaan, että "antaa kaikkien kukkien kukkia". Olen saanut hyvin istutettua ympäri maata näitä joidenkin vieraslajeiksi sanomia.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Samoin heittelen, eihän sitä olisi sanontaakaan, että "antaa kaikkien kukkien kukkia". Olen saanut hyvin istutettua ympäri maata näitä joidenkin vieraslajeiksi sanomia.

    ja heitin myös veteni kukkien päälle. Söin näet parsaa, tuli paljon pissii

    Äänestä

Pitää varoa joutumasta ihmislupiiniksi, jostain syystä hävitettäväksi ihmisten joukosta.

Äänestä

Niin sen nimihän on ihan virallisestikin komealupiini. Ja komeahan ja kaunishan se on.

Äänestä

Suomessa kun kesällä ajaa on oikein ilo katsoa kun motareiden ja joiden teiden reunustoilla kasvaa komeita lupiinirykelmiä.

Miksi ihmeessä ne äärivihreät inhoavat aina kaikkea tavallisten ihmisten mielestä kaunista niin että haluavat tuhota kaiken kauniin ja värikkään Suomesta?

Äänestä
  • Pyhälmesta etelään päin oli komeita lupiineja tienvarsilla. Kaunista kun on kukkia risukoiden tilalla

    Äänestä

Voin kertoa sellaisen faktan että komealupiinin hävittäminen Suomesta on onneksi käytännössä mahdoton tehtävä. Niin laajalle se on levinnyt, niin rakastettu kukka se on suomalaisten keskuudessa ja niin tehokas leviäjä se on.

Äänestä

Lupiini on kaunis, siksi se on tuhottava. Suomalaisten elämän kuuluu olla rumaa ja kurjaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ehdottomasti lupiini. Ihania asetemia saa juhannuksena just noista ja koivunoksista. Meillä saa lupiinit rehottaa ihan vapaasti,en hävitä !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu