Koska he eivät ymmärrä lukemaansa. Ensin pitää uskoa, jotta Pyhä Henki avaa ymmärryksen käsittämään Jumalan sanan. Vasta sitten kannattaa lukea Raamattua.
Raamatut voitaisiin varustaa sellaisilla lukoilla, jotka aukevat vasta sitten, kun anturi on tunnistanut lukijan Pyhän Hengen. Sellainen olisi helppo asentaa.
Lukijan täytyy lausua ääneen "Jeesus Kristus on Herra." Ateisti ei pysty tähän, sillä sen sanominen vaatii Pyhää Henkeä.
Näin Raamatussa.
Ateisteilta pitää kieltää Raamatun luku
11
404
Vastaukset
Tuollaisen lukon avaaminen on varsin helppoa parilla pyhän hengen aineosalla, nimittäin dimetyylisulfidilla ja metyylimerkaptaanilla.
Nämä ainekset nimittäin muodostuvat paksusuolessa ja hajustavat pyhän hengen sen päästessä ilmoille sokeasta silmästä.- Anonyymi
Mikä siinä Raamatussa niin kovasti kiinnostaa että internettiin siitä pitää kirjoittaa. Synnyin ateisti perheeseen, Raamattua ei luettu. En vielä kouluun mennessä oikein tiennyt mikä Jumala on. En aktiivielämässä Raamattua tarvinnut nyt 79 vuotiaana eläkeläisenä olen yrittänyt lukea ja ymmärtää Raamattua. Eivät vielä ole auenneet nuo Raamatun tarinat mutta eihän sitä koskaan tiedä. Pidän toki arvossa uskovaisen vakaumusta.
Varma Tieto
Toisen polven ateisti - Anonyymi
Muttaku eihän sellaista voi kieltää tekemästä
joka ei kansalliseepos -aamattua lue. - Anonyymi
"Lue Raamattua, jotta tulet uskoon!"
"Ensin pitää uskoa, että Raamatun voi ymmärtää!"
Usko syntyy siis vain sellaiseen, joka ei ymmärrä Raamattua? - Anonyymi
Ateistina totean tästä(kin) aloituksesta että EVVK!
- Anonyymi
Harhaisia nuo uskovaiset. Tekö sen päätätte kuka saa lukea Raamattua ja kuka ei. Ja mistä tiedätte, että itse luette oikein raamattuanne.
- Anonyymi
Kuka ateisti tätä romaania lukisi , oletko kahjo
- Anonyymi
Avaaja lisää: Kahjot teistit lukevat - ja kuluttavat puolen hulluutensa sen evakeJUOMIseen tai hikensä nuuskimiseen
valitettavasti hihhulit eivät lue mitä ymmärtävät ja päinvastoin
- Anonyymi
Ei kukaan ateisti Raamattua lue, oletko ääliö
- Anonyymi
Kerskaavat tuntevansa Raamatun paremmin kuin hihhulit.
- Anonyymi
Ateisti lukee raamatun kannesta kanteen ja siinä se oli en ole sen jälkeen avannut 🙂
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2146125- 1691698
Vihjeitä kaivatusta
Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)661517- 691058
- 105990
Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?6907Lieksa missä syy?
Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte124867Martina Jeopardyssa
Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy197841- 100806
En olisi uskonut et
Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.66779