Työttömät voisi kerätä koirankakkoja tukien eteen

Anonyymi-ap

Ei voi olla niin että rahaa saa tekemättä mitään vaan siksi että hybätuloiset veroillaan maksaa tämän oleskelun,

Koirankakkojen keräily tai risujen keräily olisi hyvää työtä jota 8 tuntia päivässä olisi tehtävä. Sitten saisi tukia.

21

284

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö olisi järkevämpää vahtia niitä sotkijoita, ja laittaa ne itse keräämään sotkunsa. Risusavotta on kyllä hyödyllinen toimi, mutta nykyisin pidetään hyvänä, että on paljon ryteikköjä joka puolella. Mitään ei saisi siistiä, vaan antaa olla luonnontilassa, että kaikki höttiäiset saisi piilopaikkoja.

    • Anonyymi

      Ennen oli puistotöitä työttömille,kaverini oli niiden pomonakin.
      Mutta enemmän niiden työllistäminen maksaa kuin pitää pelkästään työttöminä.
      Ajoneuvot ja työkalut ,millä työttömiä rahdataan paikasta toiseen ja että työtä voi tehdä maksaa jo maltaita valtiolle ,koska ei yhdessä kohdassa riitä siivottavaa ja korjattavaa kovin moneksi tunniksi suurelle porukalle,kymmenille tai jopa sadoille suurilla paikkakunnilla eli joudut entistä enemmän maksamaan vaan pussistasi veroja taas ,kiinnostaako se sitten enempi kuin nykytilanne?
      Luulempa, että nykytaantuma tilanteessa, ei ja valtionvelkaakaan ei voi lisätä kyseiseen asiaan, joten ei voi teettää halvalla työttömilläkään mitään eli mitään ei voi tehdä tai muuttaa nykyisestä.

      • Eikö voisi sopia, että kavele 2km eteenpäin ja sitten 2km takaisin. Voisi hakea siitä paikasta johon hänet jätti?


    • Anonyymi

      Sitä sanotaan palkaksi jos tuollaista hommaa tekee.

      Rikkaat voi siis palkata ihmisiä työläisiksi jos sontaa haluavat kerättävän.

      • Anonyymi

        Nimenomaan. Mutta kitupiikeille pitää tehdä ilmaiseksi tai edes jonkun toisen kustannuksella. Yleensä veronmaksajien.


      • Anonyymi

        Tuo raha olisi sitä mitä me kunnalle ja valtiolle veroissamme maksamme.


    • Jokaisella tienvierestä koirankakkoja keräävällä pitää vissiin olla joku tietyökortti.
      Kokeilimme tätä laittamalla vastaanottokeskuksessa köllötteleviä pakolaisia keräämään roskia tien vierestä.
      Kohta sinne kurvasi joku liiton työläistärkastaja vai mikä lie ja rupesi kyselemään tietyökortteja.
      Niitä ei tietysti ollut ja kortin koulutus olisi vaatinut erittäin hyvän suomenkielen taidot.
      Maahanmuuttajat pääsivät takaisin sohvilleen nintendon pariin ja roskat jäivät tien varteen.
      Veikkaan, ettö sama juttu olisi edessä myös työttömien kanssa.

    • Anonyymi

      Tuostahan voisi maksaa kunnon palkkaakin, se on yhtä arvokasta työtä kuin jätekuskeillakin.
      t.demari

    • Anonyymi

      Nehän tekee sitä jo. Pitäs ilmeisesti palkata helvetisti verovaroilla ihmisiä valvomaan tuota. Nythän osa ihmisistä luulee että työttömät makoilee kotisohfilla eikä keräile koirankakkoja.

    • Anonyymi

      Otsasi hiessä pitää sinun ja niin edelleen...

    • Anonyymi

      Mene töihin, heti.

    • Anonyymi

      Vois ja vois mutta mieluummin sitä lähtee rannalle näillä keleillä juomaan kylmää kaljaa ja narraaamaan naaraita.

      • Anonyymi

        Rannalle makoilemaan ynnä muuta! Se on sitä loiseläjän auvoa se!!!
        Varmaan kovinkin ylpeä itsestään!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rannalle makoilemaan ynnä muuta! Se on sitä loiseläjän auvoa se!!!
        Varmaan kovinkin ylpeä itsestään!

        No en minä tätä nyt häpeä ja sitäpaitsi sovin naisen kanssa treffit viikonlopuksi jonka tänään rannalla tapasin.

        Mutta hei jaksamista vaan sinne töihin muista kun hikoilet että täällä minä vain makoilen ,sovin treffejä,juon kaljaa ja sinä maksat sen.

        Nyt menen syömään pizzan terassille kalliossa hyvää päivänjatkoa.


    • Anonyymi

      Persut voisivat syödä sitä paskaa, mitä heidän suustaan tulee

    • Anonyymi

      Entäs ukrit ja muut matut, elelevät tukien avulla jo toista vuotta. Tuhansia kuukaudessa menne per pää eikä yhtään kuriteta vaan tulee toimeentulotuki, maksetaan vuokrat, vesi ja sähkölaskut, vaatteet, vaunut, kengät, lapsilisät, elatustuet, tulkit, matkustukset. Koulutukset, päiväkodit, henkilökuntien menot sossuun, kelaan, vadtaanottopisteissä.
      Ei yhtään ole ongelma matu joka oleilee suomalaisten kustantamana vuodesta toiseen. Sanotaan vaan että pelastavat Suomen työtä tekemällä vaikka 70% työttöminä kielitaidottomia, kouluttamattomia. Miehiä varsinkin työttöminä ja lisää tulee konkurssien myötä. Bankrotti Suomessa ja eu huolissaan Suomen tilasta. Lapsemme maksavat velkaa ja veroja näistä poliittisista päätöksistä. Tällä hetkellä kukaan ei kuluta mitään kun tavis suomalaiselta viedään tuhkatkin pesästä. Terveyskeskusten ja ikäihmisten laitoshoidon lopettamiset kuolinisku eläkeläisille kun vaan matut voivat paksusti.

    • Anonyymi

      Viherpuna on ohjannut kansaiaisia hällä väliä- tyyliin. Ei vastuuta eikä velvollisuuksia, mutta paljon oikeuksia. Ihmiset, vastuuton porukka, eivät viitsi siivota edes omien lemmikkiensä ulosteita, saati sitten muiden jätöksiä.

      Viherpuna politiikka on ohjannut kansalaisia vastuuttomuuteen, passiivisuuteen ja avuttomuuteen. Millään ei ole mitään väliä, miten elää, kunhan vain ei harrasta vihapuhetta ja tärkeään on vain, että nostaa moninaisen sukupuolisuuden ykkösasiaksi, pössytellä ja rikostella saa, vähän vain siitä saa nuhteita, vaikka ottaa nirrin toiselta pois, viherpuna haluaa ulkoistaa rikoksen tekijän vastuun tekemästään rikoksesta, työntää sen vaikka rikoksen uhrin syyksi.

      Mitä jälkeen jättää, se edestä löytyy. Punavihrän politiikan tulos, miltä yhteiskunta ja kansalaiset näyttäytyvät. Kun hyvää kylvää, se hyvää kasvattaa. Punavihreä kylvää huonoa ja tulos on näkyvissä.

    • Anonyymi

      Minä en ala maksamaan kakkojen keräilystä. Räkyttäjien omistajat kerää joko itse tai maksaa sitten sen lystin.

    • Anonyymi

      Tunkeutujat poistamaan haitallisia vieraslajeja tienvarsilla ylläpidon vastineeksi. Vähintään kilometri päivässä. Ei ole tietenkään pakko mutta sitten on lähdettävä omaan maahan. Parempi vetelehtimään siellä.

    • Anonyymi

      Tyhmäpoika ei ole oikein sisäistänyt työttömyyttä ja siihen liittyviä velvotteita ja kysynkin, kuinka paljon tuo tukisi työtöntä työllistymään?

    • Anonyymi

      Etkö siis kerää itse koirasi kakkoja kadulta, odotat että joku muu ne kerää?
      Mikä paskiainen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      68
      2980
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      95
      1196
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      315
      1181
    4. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      361
      1114
    5. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      63
      1037
    6. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      77
      883
    7. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      77
      852
    8. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      91
      760
    9. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      64
      752
    10. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      719
    Aihe