Suomalaiset ovat kyselyn mukaan kääntyneet kommunisteiksi,kun ylivoimainen EU- vaalivoittaja Andersson vastustaa jyrkästi käännytyslakia,ja hänen tilalleen tullut edusta avoimesti kannattaa venäjää. Kyselyn mukaan suurin puolue SDP vastustaa myös. Kannatus on näillä puolueilla niin suuri,että voidaan päätellä kommunismin saapuneen jälleen Suomen politiikan ykköseksi.
KOMMUNISTINEN SUOMI
Anonyymi-ap
23395
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Uuden kansanedustajan puheet hirvittävät – ”vaarallista puhetta”
KONSTA TARNANEN
JULKAISTU 26.06.2024 | 14:37
PÄIVITETTY 26.06.2024 | 16:03
POLITIIKKA
Kokoomuksen Sofia Vikman kysyy, hyväksyykö vasemmistoliitto Johannes Yrttiahon puheet Venäjästä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)
Kansanedustaja Sofia Vikman (kok.) ihmettelee eduskuntaan nousevan Johannes Yrttiahon (vas.) Venäjään liittyviä puheita.
Helsingin Sanomien haastattelussa Yrttiaho sanoo, että Venäjälle asetettuja pakotteita tulisi tarkastella kriittisesti. Lisäksi hänen mukaansa Suomen turvallisuustilanne olisi parempi, jos Suomi ei olisi Naton jäsen.
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
– Suomen turvallisuuden kannalta vaarallista puhetta, Sofia Vikman kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.
– Hyväksyykö vasemmistoliitto ja Li Andersson tällaiset irtiotot Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikassa? Emmehän suinkaan halua lähettää tällaista viestiä maailmalle, Vikman jatkaa.
Yrttiaho nousee kansanedustajaksi Li Anderssonin tultua valituksi Euroopan parlamentin jäseneksi.
Johannes Yrttiaho toimi kansanedustajana vuosina 2019-2023, mutta jäi 2023 vaaleissa varasijalle.
Suomen turvallisuuden kannalta vaarallista puhetta. Hyväksyykö vasemmistoliitto ja @liandersson tällaiset irtiotot Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikassa? Emmehän suinkaan halua lähettää tällaista viestiä maailmalle.https://t.co/Q1ZIEha8oN pic.twitter.com/0Wrc9FTFST
Ekoterroristi! Äärivasemmisto!
Elokapina pysäytti liikenteen Mannerheimintiellä.
– Kadunvaltauksista ei tietenkään ollut sovittu. Ne olivat kiellettyjä, mutta näin vain kävi, sanoo ylikomisario Heikki Porola.
Elokapina puolestaan sanoo tiedotteessaan, että Mannerheimintie oli paikkana näkyvä, mutta haitta liikenteelle vähäinen. Kevyt liikenne, raitiovaunut ja hälytysajoneuvot päästettiin Elokapinan mukaan läpi koko mielenosoituksen ajan.
Elokapina on myös aiemmin tukkinut teitä ennakkoilmoituksista poiketen.
– Epäluotettava yhteistyökumppanihan meillä taitaa tässä olla, Porola sanoo.
Kiellettävä vaarallinen äärivasemmisto koko EU:ssa!
Valtiovalta määrää ja kansalaiset tottelee on tämän hallituksen tyyli, eikös tuo ole puhdasta kommunismia.
Tarja Halonen SDP vastustaa lakia. Tarja vanha miinojen poistaja saa Putinilta joulukortin joka vuosi,voisin kutsua Putinia jopa ystäväkseni kertoi Tarja aikoinaan. Tarja sai myös kissan lahjaksi silloiselta Venäjän pääministeri Dimitri Medvedeviltä,joka nykyään uhkailee ydinaseillaan,että tällainen puolue..
doctor evil putin
Viime vuosina venäjää on lipoteet vain persut.
Tuliko äänestysohjeet suoraan Moskovasta ??
https://www.verkkouutiset.fi/a/psn-mepit-aanestivat-venajan-propagandan-tuomitsemista-vastaan/#c71953d6
Länsinaapurissakin hämmästeltiin....
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006099122.html
Sulla on vähän väärät linkit PS on ECR-ryhmässä joka on kaikkien yllätykseksi noussut kolmanneksi suurimmaksi ryhmäksi. Puolan äärioikeistoa ei huolittu mukaan. Media ei näistä kertoile,vaikka ennen vaaleja oli hyvinkin kiinnostunut. Kommunistipuolue nousi Suomessa toiseksi suurimmaksi,joka kertoo avaajan olevan oikeassa...
Voi, voi...taas on janarit eksyneet ihan väärälle palstalle.
Mitä ne janarit on ?
Kommunistejako vai vastustajia kommunismille ?
Elikkä, mitä ???
Kommareita!
Selvä. Hyvä tietää.
Demareiden ja vasemmiston toverit tulevat venäjältä. Meppi Heinäluomakin äänesti venäjäpakotteita vastaan. Heinäluoma suuttui Halla-aholle kun tämä varoitti venäjästä,ja syytti hallaa pelottelusta.
Ensin lähtee tukka ja sitten järki....
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006641851.html
Ei ole muumimamma vaan Punanoita
Tiitisen lista julki!
Kommunistinen Suomi on järkyttävä,mutta uskoa se täytyy kun kyselyt ja vaalitulos sen osoittavat. Ei olisi kyllä uskonut,että venäjämyöteisyydellä on näin kova kannatus.
Rkp:ssa on yksi ja demareissa peräti 10 käännytyslakia vastustavaa . Tuskin kommunisteja mutta se venäläinen raha koukuttaa kummasti ?
Täyttä kommunismia,jos antaa venäjälle kortit käteen. Näillä asioilla ei pitäisi pelleillä Uskon demareiden puoltavan lakia, kun muuten olisi edessä kannatuksen romahdus..
Paha vain, että Venäjä ei ole kommunistinen. Venäjä on äärioikeistolainen kapitalistivaltio.
Eli täysi vastakohta kommunismille.
Vasemmistoliitto muuten ei ole kommunistinen ja kannattaa markkinataloutta.
Mutta ainahan teillä siellä omassa kuplassanne on käsitteet sekaisin.
sdp vain esittää,mutta se on tullut selväsi että puolue on pahasti jakautunut kahtia.
Kommunismi on ihmiskunnan vastainen rikos.
MV-lehdestäkö tulee maahan uusi valtamedia ? Tarja Erkki, Nasima, Veronika .... lista on pitkä