Vuonna 2023 Venäjän kautta n. 1000 matua ja muuta kautta 72 000.

Anonyymi-ap

Ja Venäjän kautta tulleet ovat se valtaisa pakolaisongelma ja hybridivaikuttamista, mistä joka päivä medioissa jauhetaan. Muualta tulleet noin 70-kertainen määrä ei ole edes vähäinenkään ongelma.

Tulee mieleen se kuinka Stubb hallintarekisterin selvitysmiehenä ei tiennyt mikä ero oli sillä, että 90 % asiantuntijoista vastusti lakia, kuin että 90 % olisi kannattanut sitä. Niinpä hän pokkana väitti, että 90 % kannattaa sitä, vaikka n. 10 % kannatti, eli Kokoomuksen omat talousrikolliset.

6

140

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan, tekevät näitä tökeryyksiä suoraan ihmisten silmien alla ja pissaavat ns. linssiin.

      • Anonyymi

        Iso osa kansasta suorastaan janoaa aivot narikassa pissaa linssiin.


    • Anonyymi

      Mitä sinä haluat sanoa, en ymmärrä?

      Meillä on hallitus, joka päättää, hallitus joka tekee laki aloitteet Eduskunnan käsittelyyn. Oppositiolla on tässä hyvin vähän tekemistä.

      Miksi rajaa ei saada kiinni, ei ole oppisition vika. Se on huonosti valmistellun laki esityksen syy.

      Kukaan ei vastusta rajan sulkemista Venäjälle. Kyse ei ole siitä.

      Mutta vaikka saisimme rajan kiinni sinne, pitää raja olla auki muualle. Koko maata emme voi sulkea.

      Pakolaisongelmaa ei ratkaise yksikään maa yksin. Se johtaa maasta toiseen pompotteluun. Mutta jos EU tekee yhteisen maahantulo päätöksen. Vain siten asia voidaan ratkaista

      Kun viimeksi Eurooppa pohti pakolaisongelmaa ja ryhtyi ihmisiä rajoittamaan liikkumasta, pääsimme kunnon sotaan. Sitä tuskin kukaan haluaa.

      Kiusallista on, että Suomi on maa, jossa harva haluaa saada lapsia. Tämä johtaa siihen, että suomalainen ei enää asuta tätä maata 150 vuoden kuluttua.

      On aivan sama, ketä tänne silloin tulee!

      • Anonyymi

        Jos et ymmärrä, ei sille mitään voi. Minä ymmärrän, että n. 72 000 pakolaista muuta kautta tulleina on paljon enemmän kuin n. 1000 Venäjän kautta tullutta. Ymmärrän, että 72 000 pakolaista on paljon enemmän kuin n. 1 000 pakolaista.


    • Anonyymi

      Rajajutussa( sulussa ja rajalaissa) ei ole kyse pakolaisista, kai sen tyhmempikin tajuaa.

      Mutta ei.

      On kolmenlaisia ihmisiä
      -Ne jotka ymmärtävät
      -Ne jotka ymmärtävät kun asian selittää
      - Ne jotka ei ymmärrä.

      Leonardo Da Vinci

      • Anonyymi

        Kyse on samanlaisen valhepropagandan jatkumisesta kuin;

        - "Venäjä teki terrori-iskun EU:n infrastruktuuria vastaan räjäyttämällä North Stream kaasuputket."

        - "Venäjä järjesti Baltic Konnor kaasuputken sabotaasin."

        - "Venäjä rikkoi törkeästi Suomen ilmatilaa ja vakoili", kun yksityinen venäläinen lentoyhtiö saatuaan luvan, lensi rahtikoneensa Suomen kautta Keski-Eurooppaan huoltoon, jne.

        Aivottomat valhepropagandaan uskovat nielivät nuokin valheet ilman epäilyäkään totuutena.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2598
    2. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      66
      2487
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      70
      2291
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      22
      1808
    5. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      213
      1779
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1670
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      92
      1479
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1460
    9. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1434
    10. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      12
      1430
    Aihe