Tyttö Tokkurainen (https://images.app.goo.gl/wXurAWLFDSa6BBuq7) sanoo sen suoraan:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010525701.html
”Näin on. Tässä vaiheessa voi jo sanoa, että tämä on nyt jo taputeltu, Tuppurainen sanoi rajalaista A-studiossa.”
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010525701.html
”Näin on. Tässä vaiheessa voi jo sanoa, että tämä on nyt jo taputeltu, Tuppurainen sanoi rajalaista A-studiossa.”
Vastaukset 36
Vanhimmat
Sössöpuolue viivyttää ja mahdollisesti estää koko lain. "Turvapaikan hakijoita" voidaan lähettää meille rajan yli massoittain vaikka raja-asemat nyt onkin kiinni, ja tapahtuuhan niin muuallakin. Tuppuraisen mukaan jokaista yli tulijaa pitää erikseen käsitellä pitkän kaavan mukaan, ja sen mahdottomaksi tehtäväksi tietävä Tuppurainenkin kuittasi olevan "taitolaji", siis, ok.
Puppurainen voikin vaan perustella taitolajeiksi kaikki muutkin sössipuolueen ajamat hölmöydet ja nekin on sitten sillä kuitattu.
Hallitus yrittää avata rajan suhrattuaan toimimattoman lakinsa voimaan. Pitää siellä joku järjen ääni olla.
Miksi tämä hallitus sotkee kaiken? Joka ikinen asia pitää tehdä päinvastoin kuin asiantuntijat suosittelevat.
Se rajalaki tarvitaan joka tapauksessa, oli raja kokonaan kiinni tai rajoitetusti auki, ja rajan yli voidaan tunkea massoja eri paikoista, ihan riippumatta siitä onko ne raja-asemat auki tai kiinni.
Mihin sä sitä tarvit? Rajavartijat ei ainakaan tuota tarvi. Ei yksittäiset rajavartijat ottais riskiä että joutuvat Haagiin selvittämään ihmisoikeus rikkomuksia kun ovat liian kovakouraisesti kohdelleet kultamunia.
Tuolla mitä eduskunta suomessa kirjaa ei paljoa ole arvoa. Jo pelkästään EU lait kävelee kirkkaasti suomen lakien yli.
Huonoa ja toimimatonta ei tarvita. Työ pitää tehdä kunnolla.
se lakiko estää porukan tunkemisen, onko se kuin miina? Älä unta näe.
Se laki antaa rajavartijoille valtuudet torjua ne rajan yli tunkeutujat.
Demarit olleet kautta historian kansan vihollisia ja desantteja.
Vaikka niin, mutta jonkun pitää pelastaa meidät katastrofilta johon hallituksen toimimaton laki on maan ajamassa.
1918 demarit armahdettiin, se oli iso virhe. Nyt pitäisi viimeistellä homma uudessa sisällissodassa. Petturit pitäisi nyt lahdata kaikki, ihan kaikki.
No nyt osuit just asian ytimeen hyvä !
Ei armahdettu kaikkia. Eikä varsinkaan niitä, jotka oli ehditty tappaa oman käden oikeudella. Mutta nämä oikeuden käyttäjät armahdettiin.
Näin asiantuntijana päättelen että Bemarit on sekaisin kuin käkikellot,oletteko huomanneet että siellä on valtataistelu puheenjohtajan paikasta?Nasima huohottaa Lintmanin niskaan ja Tytti tekee kenties mitä?Kaiken huippuna nämä Haloset/Tuomiojat/Rinteet ovat Nasiman takana..huh..siis kärkkäimmät hylkäämisen puolella,ja Lintmanni on täysin lapanen,tulee hy äksymään lain hylkäämisestä,ja sitten alkoi tämä kilpailu puheenjohtajasta,Nasima tulee voittamaan sen,ja mitäs sen jälkeen bemarit tekee?..heh..voitte vaan kuvitella mikä on tahti Suomen puoluehistoriassa😊ekana Nasiman poppoo ajaa lain että hunnut naisille ja rasistit karkotetaan maasta,kuten Saksa sanol tekevänsä ensi töineen YLE:n txt-tv:n uutisten mukaan.hmm..siitä se lähtee Suomen nousu😄
Sleepy Girl (tyttö tokkurainen) on hyvä esimerkki siitä tyhmydestä, joka äänestäjiä riivaa. Minua hävettäis myöntää, että juuri minun valtuuttamana tokkurainen tuolla säätää.
Noh, lain läpimenon vihtoehtona on jatkaa rajan pitämistä kiinn, haluaisitko sen siis auki. Eiköhän ole parempi tehdä ne tarvittavat muutokset lakiin ja lopettaa vänkääminen, vai mitä?
Demarit yrittää vihervasujen äänestäjiltä irtopisteitä. Lakia on käsitelty eduskunnassa jo pitkään eikä siihen tytti-ihmisoikeus-puumerkkiä enää saa.
Enemmän kuin ton lain väsäämiseen pitäs suomessa keskittyä noihin rangaistuksiin mitä on suunniteltu. Tuo kun aika varmaa että venäläiset ja mamut vaan naureskelee meitin hienoille rajalaille.
Tällä hetkellä näyttää siltä että jos joku rikkoo meidän hienoa rajalakia niin siittä ei voida edes sakkoa kirjoittaa.
Joo, puppuahan tuo on, Puolassa ei ole "rajalakina" muuta kuin aita armeija ja rajavartijat, kohtuu hyvin näyttää toimivan. perspaskahallitus olettaa että venäläiset noudattavat Suomen lakia. Stubbikin höpöttää jostain venäläisten lennättämisestä itärajan taakse, yhtä hyvin ne voi lennättää Suomen puolelle kentille, ei täällä siviilikoneita alas ammuta.
"ei täällä siviilikoneita alas ammuta"
Ei ammuta mutta puten koneet jäävät tänne takavarikkoon eikä venäjällä ole varaa menettää niitä.
Aika vaikee keksiä mitään rangaistuksia noille mamuille jotka yli tulee. Niille kun sopii ilmeisesti ihan hyvin tuo että ne joutuu suomessa vankilaan jos eivät lakia noudata.
Vankeudella pelottelu siis ei tule kyseeseen? Ja ilmeisesti noita ei voi hakata?
Joten mitään rangaistuksia ei noille mamuille voida antaa?
Nooh..eiköhän nuo sais miettimään 2 kertaa että kannataisiko sittenkään?!Eduskunnan kesälomat pitää peruuttaa ja kiirellä uusi laki Saudi-Arabian lain mukaan,se laki olisi silmä silmästä,hammas hampaasta tai 2 laki tilalle kuten Irlannissa oli voimassa,luoti polveen,silleen merkittiin rikollinen jotta ihmiset syljeksi päälle,toinen luoti polveen,niin ei juossut ainaskaan karkuun,jos uudelleen yritti jotain tehdä,jos siitäkin jäi kiinni,mitäs se kolmas kerta sitten yleensä sanoo..titityy..onhan meilläkin ollut tuon tapaiset tilanteet lähimenneisyydestä,kuten 1918 aika ja 1930 luvun ajanjakso,eiköhän noilla jotain pystyttäis tämäkin probleema hoitamaan kertapierasulla(ko)?
Kuulit kyllä väärin.
Käytin vihavasemmiston lainaustyyliä. Siinä on sallittua ja jopa suotavaa lisätä lainaukseen omia tulkintoja ja mielipiteitä. 🤷♂️
Miten käännytys tapahtuisi käytännössä? Hyvät keinot tarpeen.
demarit haluaa siirtolaisia, kun saavat työtä sosiaali rahastosta työllistämiseen,
Ei..ne haluu äännestäjiä. Bidenin politiikkaa.!
Nyt sitten vastavuoroisesti STASI listat julki!
Olemme sentään oikeusvaltio.eu mallioppilas,
Ja ytimessä.
Siitä tulee vain pettymyksiä.
Tuuppuraisen vuoksi olen palauttanut SDP jäsenkirjan... En halua olla tollaisessa PUOLUEESSA JOSSA ON RAKKIKOIRIA JOTKA EIVÄT AJA SUOMALAISTEN ETUJA
Tussurainen saman veroinen kommunisti tuholainen Kuin Hälläväli Halonen j S.Marin . Nyt vain kieliä tavisten opittava tästä kusipäisten helvetistä pois muuttoo n !
Tytti on sellainen peruskoulun opettajatar -tyylinen peruspano.
Moni murrosikäinen poika näkis kosteita unia, kun päivällä oppitunnin verran katselis Tytin kampausta, kurottelua ja siistejä saumasukkia.
Olen melkomoisen varma, että Tuppurainen on lopulta reaalipoliitikko. Hän painaa JAA-nappia Käännytyslaista äänestettäessä.
Itärajan koko tilanne ja vastuu siitä voi siirtyä SDP:n kannettavaksi jo 2027 vaalien jälkeen. Silloin on hyvä asia, että riittävä lainsäädäntö on olemassa ja säädettynä.
Rajalaki, rajalaki, rajalaki, rajalaki, rajalaki,...
Rajalaki on pakko saada!
No onko se hyvä?
En tiiä, en oo lukenu, mutta rajalaki on ihan pakko saada!
Toimiiko se edes käytännössä?
En tiiä siitä mitään , mutta rajalaki on pakko saada!
Rajalaki, rajalaki, rajalaki, rajalaki, rajalaki,...
Rajalaki on pakko saada!
1918 sota ois pitänyt ihan loppuun asti viedä ?
Nasims Razima taas totesi, että koska suomi pystyy jo elättämään 30 tuhatta pakolaista, niin tounen mokoma hoituu helposti.
Tommonen ihmisestä tulee kun pääsee vapaasti pelaamaan toisten rahoilla. Matematiikka oli varmaan täys kymppi ja silti ei osaa laskea isoja lukuja!
Ei noihin luihuihin voi luottaa yhtään, enemmän ksnsanäänestyksiä tarvitaan!
Yrittikö tyttö nuoruudessa aatella että tahtoi mieheksi hormoneja ? Ja rahapulako esti tuon puolitiehen jäämisen muunnoksen / Vai heräsikö ulkoinen ajatus oudosta päästään , jotta ravistelu kaunistaa jopa ehkä nais puolista esittämään ?.