Alokkaiden katsomusvapauden abc 2024

Anonyymi-ap

Puolustusvoimien varusmiespalveluksen alussa alokkaat pannaan höykytykseen, jonka aikana ei välttämättä ehdi paneutua perusoikeuksien teoriaan. Sen vuoksi erityisesti uskonnottomien on hyvä jo ennen palvelukseen astumista perehtyä ja perehdyttää uskonnon ja katsomuksen vapauden pelisääntöihin armeijassa. Ohjeesta on apua myös alokaskauden alkuviikkoina. Palvelus alkaa yleensä heinä- tai tammikuussa.

Iltahartaudet

Iltahartaudet eivät ole ns. palvelusta, vaan ne rinnastetaan harrastustoimintaan, eikä niihin tietenkään ole pakko osallistua. Niiden aikana varusmiehet voivat viettää aikaansa vapaasti. Toisin sanoen mitään järjestettyä vaihtoehtoista ohjelmaa, johon pitäisi osallistua, ei ole, ja hyvä niin.

Kirkkojumalanpalvelukset ja hartaudet

Kirkon jäseninäkään olevien varusmiesten ei ole pakko osallistua uskonnollisiin tilaisuuksiin, kuten jumalanpalvelus kirkossa tai sotilaspapin pitämä kenttä- tai maastohartaus. Jumalanpalveluksen vaihtoehtona on ns. henkistä toimintakykyä kehittävää ei-uskonnollista ohjelmaa, joka voi ohjeiden mukaan olla rentoa ja rentouttavaa. Kumpikin vaihtoehto on palvelusta, joten jompaankumpaan pitää osallistua.

Kenttä- tai maastohartaushetken osalta varsinaista vaihtoehto-ohjelmaa ei ole, vaan hartaudesta voi vain olla pois. Mikäli hartaus on pian muun ohjelman jälkeen, ennen sitä pitää ollut ainakin lyhyt tauko, jolloin voi luontevasti poistua hartauspaikalta.

Ei-uskonnollisen vaihtoehdon valintaa ei tarvitse perustella millään lailla, ei tarvitse kertoa mistään omantunnon syistä, puhumattakaan ”omantunnon ongelmista”, eikä henkilökunta saa sellaisia kysellä. Uskonnollisesta tilaisuudesta voi vain olla pois, niin kuin useimmat ihmiset ovat pois kirkkojumalanpalveluksista sunnuntaisin.

Valinta sotilasvakuutuksen tai sotilasvalan väliltä

Alokaskauden lopussa pitää valita, antaako uskonnollisesti neutraalin sotilasvakuutuksen ”kunniani ja omantuntoni kautta” vai uskonnollista julistusta sisältävän sotilasvalan, joka annetaan ”kaikkivaltiaan ja kaikkitietävän Jumalan silmien edessä”.
Sotilasvakuutus, aiemmalta nimeltään juhlallinen vakuutus, on äärimmäisen perinteinen, nimittäin se otettiin käyttöön jo vuonna 1919, samaan aikaan kuin sotilasvala. Siitä huolimatta sotilasvalaa saatetaan perinnesyihin vedoten edelleen markkinoida ja nostaa ikään kuin ”normaaliksi” vaihtoehdoksi alokkaiden sekä heidän vanhempiensa ja isovanhempien mieliin. Kantahenkilökunta ja sotilaspappi saattavat kertoa vaihtoehdoista ja niiden aiemmista osallistujamääristä tavalla, joka suosii sotilasvalaa. Monet nuoret on kouluaikana totutettu uskonnollisiin tapahtumiin.

Näistä syistä uskonnottomaan alokkaaseen kohdistuu sosiaalista painetta valita oletetun enemmistön valitsema sotilasvala. Jos nuori ei kuitenkaan ole uskonnollinen, on luonnollista valita uskontoneutraali vaihtoehto, eikä uskonnollisesti julistavaa vaihtoehtoa. Tämä voi kuitenkin tosipaikan tullen vaatia rohkeutta, pienen pelon voittamista. Varusmiespalvelukseen menevien kannattaa etukäteen pohtia, löytyisikö alokkaasta sotilaaksi siirtymisen rituaaliin tällaista rohkeutta. Onhan niitä pahempiakin tosipaikkoja.


Vapaa-ajattelijain liitto on esittänyt, että joukkoa uskonnon perusteella kahteen ryhmään jakavasta menettelystä luovutaan niin, että jatkossa kaikkien juhlallinen velvoittauminen hoidetaan uskonnollisesti neutraalilla tavalla. Silloin seremonian nimi voi olla sotilasvakuutus tai sotilasvala. Puolustusvoimain ylipäällikköhän antaa virkaan astuessaan juhlallisen vakuutuksen. On kuitenkin myös uskonnottomia valoja. Esimerkiksi kaikki poliisit antavat yhteisen eettisen valan. Kaikille yhteistä seremoniaa puoltaa myös arkaluontoisen tiedon yksityisyyden suoja, jolla on perusteltu oikeuden todistajan yhteiseen vakuutukseen siirtymistä.

Sodan ja rauhan etiikan oppitunnit

Varusmieskoulutukseen erityisesti alokasaikana sisältyy myös tietopuolista opetusta muun muassa sodan ja rauhan etiikasta, kuoleman mahdollisuuteen ja kaatuneiden huoltoon liittyvistä asioista sekä uskonnon ja vakaumuksen vapaudesta. Tähän opetukseen ei sisälly enää uskonnollisesti tunnustuksellisista osuutta ja sisältöä. Pääesikunnan määräyksestä kuitenkin tätä opetusta toistaiseksi hoitavat lähinnä sotilaspapit. Erinäisistä muista aiheista oppitunteja voivat pitää myös upseerit ja toimiupseerit, sosiaalikuraattorit ja terveydenhuoltohenkilöstö.

Koska sotilaspappien pitämien oppituntien pitää olla uskonnollisesti tunnustuksettomia ja sitouttamattomia, varusmiesten on jo alokkaana hyvää tietää tämä linjaus. Jos kuitenkin alkaa tuntua siltä, että opetus on jotenkin uskonnollista, siitä voi ilmoittaa esimerkiksi yksikön päällikölle.

Jos haluaa puuttua ongelmiin luottamuksellisesti nimen paljastumatta joukko-osastossa, kyseenalaisesta sisällöstä voi kertoa, opetuksen sisältöä kuvailla lähettämällä viestiä Vapaa-ajattelijain liitolle.

60

731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kylläpä on vanhentunutta tuubaa. Toimiupseereita ei ole jne. Nämä eläkeläisvaparit ovat ihan pihalla.

      • Anonyymi

        Mitä jne.? Kyllä tuossa on hyvin ajantasaisia ja tarpeellisia neuvoja.


      • Anonyymi

        Noh, pitäisi mainita termi aliupseerit, mutta ei se siltä ja tarkoitusta muuta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noh, pitäisi mainita termi aliupseerit, mutta ei se siltä ja tarkoitusta muuta.

        Parasta on, jos yksikön päällikkö esittelee uskonnon ja katsomusvapauden perusasiat.


    • Anonyymi

      Hyvä vertaus: Esimerkiksi kaikki poliisit antavat yhteisen eettisen valan.

    • Anonyymi

      Viikonloppuna evästykset. Ensi viikolla se alkaa.

    • Anonyymi

      Ei jätetä tulevaa alokasta yksin.

    • Anonyymi

      Totinen paikka.

    • Anonyymi

      Heinäkuun eka viikolla. Tsemppiä.

    • Anonyymi

      Se on pian TJ täynnä.

    • Anonyymi

      No nyt! Nyt.

    • Anonyymi

      Pidetään yhteyttä.

    • Anonyymi

      No niin. Non ni.

    • Anonyymi

      Juurikin näin. Aliupseerien keralla.

    • Anonyymi

      Asento! Lepo.

    • Anonyymi

      Nyt se alkaa. Mukana.

    • Anonyymi

      No niiiinnn!!

    • Anonyymi

      Palvelukseenastumispäivä onkin vasta ensi maanantaina, 8.7.2024.

      • Anonyymi

        Joten nyt enää pari päivää aikaa evästyksille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joten nyt enää pari päivää aikaa evästyksille.

        Rohkaisua olla oma itsensä eikä laumalammas.


    • Anonyymi

      Maanantai 8.7.

      • Anonyymi

        Huom! 8.7. klo 00.02. Joten jo sunnuntaina..


    • Anonyymi

      Sunnuntaina reissuun.

    • Anonyymi

      Tänään menoa, huomenna meininkiä.

    • Anonyymi

      Nysse meni.

    • Anonyymi

      Varusmiespalveluksessa ja naisten vapaaehtoisessa asepalveluksessa..

      • Anonyymi

        Hyvä täsmennys.


    • Sotilasvakuutus ja -vala ovat kaikille valittavissa. Olisi hyvä tietää miten vaihtoehdot esitetään.

      (Ja kiintoisaa olisi käänteinen tilanne, jossa vakuutus olisi oletusarvo mutta voisi erikseen ilmoittaa jos haluaa jumalisen version.)

      • Anonyymi

        Molemmat säädettiin jo vuonna 1919 eli ovat yhtä perinteisiä ja historiallisia.


    • Anonyymi

      Viikonloppuvqpailla voi kysellä ja keskustella.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Emme "unohda".


    • Anonyymi

      Totta, viikonloppulomat!

      • Anonyymi

        Joko ne pyörii?


    • Anonyymi

      Lomille tänään.

    • Anonyymi

      Vklv. Viikonloppuvapaa. Vai miten lyh?

    • Anonyymi

      Viikonloppu on tärkeää.

    • Anonyymi

      Soitellaan.

    • Anonyymi

      Kerro kokemuksista.

    • Anonyymi

      Tästä isänmaallinen kiitos.

    • Anonyymi

      Vlv tulossa?

    • Anonyymi

      Tammikuun alokkaista 16 % keskeyttänyt. Henkinen tuki. Pappeihin ei voi luottaa.

    • Anonyymi

      Henkistä tukea voi olla hyvä olla monella tasolla, mutta uskontolähtöinen puoskarointia ei hyvä. Perhe ja kaveritkin.

    • Anonyymi

      Elokuun puolivälissä vakuutus/vala.

      • Anonyymi

        Uskontoneutaali sotilasvakuutus "kunniani ja omantuntoni kautta" riittää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskontoneutaali sotilasvakuutus "kunniani ja omantuntoni kautta" riittää.

        Ei mitään syytä arastella valintaa.


    • Anonyymi

      Soitellaan soltuilke.

      • Anonyymi

        Soltuille soitellen, vai mitä.


    • Anonyymi

      Tukichattii myös viikolla.

    • Anonyymi

      Tämä on nyt tapetilla varusmiehillä ja naisten vapaaehtoista asepalvelusta suorittavilla.

    • Anonyymi

      Voihan sitä vaan illalla soitellakin.

    • Anonyymi

      Ketään ei jätetä?

    • Anonyymi

      Alokaskausi päättyy viikon päästä.

    • Anonyymi

      Viikonloppuna tsempoausta. Ensi perjantaina sotilasvakuutus/-vala.

    • Anonyymi

      Sotatilassa tosin Raamatusta olisi parempi olla jotain sisäistettynä.

    • Anonyymi

      Perjantaina 16.8. SE päivä.

      • Anonyymi

        Rohkeasti sotilasvakuutuksesta ilmoitus vääpelille.


    • Anonyymi

      Tästä oli paljon hyötyä jo heinäkuussa.

    • Anonyymi

      Taas 16.8.2024 tapahtuu.

    • Anonyymi

      Sotilasvala ei sido ketään juridisesti, se on siten täysin yhdentekevä tekeekö vai jättääkö tekemäti.

    • Anonyymi

      Kannattaa jättää kirkkojumalanpalvelus väliin ja katsoa, millaista vaihtoehtoista rentoa ohjelmaan on sen sijaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe