Ja taas se näkyy siinä, kun eräät demarit vastustavat rajalakia.
"SDP on ollut Pro Kreml - puolue vuodesta 1972", sanoo Alpo Rusi
10
213
Vastaukset
- Anonyymi
Valtiotieteiden tohtori ja entinen suurlähettiläs Alpo Rusi antaa viestipalvelu X:ssä tylyn arvion SDP:stä.
– SDP on ollut vuodesta 1972 Pro Kreml -puolue. Tauko siinä 24.2.2022, mutta nyt etsinnässä politiikka-alueita, ”että erottuis” parempana kestävän kehityksen ja rauhan puolustajana. This is politics, my friends, Rusi kirjoittaa.
Rusin mainitsema 1972 on vuosi, jolloin SDP siirtyi puoluekokouksessaan vasemmalle neuvostosuhteiden vaalimiseksi ja puolueen johdosta poistettiin viimeiset oikeistodemarit. 24.2.2022 Venäjä hyökkäsi Ukrainaan.
Hyvää settiä.CIA:ssa oli siis pelkkiä tolloja, kun se rahoitti SDP:tä kommunismin patoamiseksi. Olisi varmaan pitänyt kysyä Alpolta.
- Anonyymi
No ei sitä oikeistodemaria sentään ole vielä odotettu niin kauaa Jeesusta. Haapalalla ja Ristamäellä on vielä toivoa nähdä sellainen elinaikanaan.
Lippostahan herrat ylistivät, että oli enemmän oikeistodemari kuin kaverinsa Sauli Niinistö, ja lainaavat usein oikeistodemaria Lasse Lehtistä, joka kylläkään ei tullut ainakaan syrjäytetyksi 1972.
Arvostan kyllä Rusin mielipiteitä monessa asiassa, vaikka onkin asioita, joissa en ihan samaa mieltä aina ole.
Lakien mukaan meneminen ja ihmisoikeudet ovat kyllä aivan varmasti sosiaalidemokratian ydintä, eivät jotain erikoisuuden tavoittelua. Juuri se erotti heidät aikoinaan kommunisteista, eivät mitkään "oikeistodemarit", varsinkaan Saksassa. Se on erottanut heidät myös oikeistosta, jolle tuollaiset pikkujutut merkitsevät mitään vain, jos on kyse omasta edusta... - Anonyymi
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
CIA:ssa oli siis pelkkiä tolloja, kun se rahoitti SDP:tä kommunismin patoamiseksi. Olisi varmaan pitänyt kysyä Alpolta.
Eikö CIA rahoittanut SDP:tä nimenomaan ennen vuotta 1972? Käsittääkseni niitä rahasalkkuja sieltä tuotiin 1950-luvulla, jolloin puolueessa olivat vallassa Tanner ja asevelisosialistit.
Halonen, Tuomioja, Lipponen yms ovat uudempaa sukupolvea, joista osa juuri ja juuri näki sodan lapsena (Lipponen syntynyt 1941). He alkoivat nousta asemiin puolueessa 1970-luvulla, samalla kun alkoi kova valtataistelu Keskustan kanssa. Se valtataistelu huipentui 1990-luvulla kun Lipponen nousi valtansa huipulle pääministeriksi.
Kannattaa lukea Rusin kirjat. Kaikki tieto on lähdeviitteistetty. Ne kirjat ovat täyttä asiaa. Vaikka Rusi saattaakin laukoa joskus vähän poleemisia...
SDP on ehtinyt olla monenlainen kaikkien niiden vuosien aikana kun se on Suomen politiikassa vaikuttanut. Sen puolueen nimissä se punakapinakin tehtiin, kapinalliset perustivat oman puolueensa, SKP:n, vasta paettuaan maasta.
- Anonyymi
Juuja hornettei menee Romaniaan ?
- Anonyymi
Kerjäläisiä tuli vastaavasti tänne...
- Anonyymi
Käänytyslaki ehdotus on selkeästi paljastamassa minkä maan juoksupoikia demarit ovat.Verrattavissa täysin maanpetturuuteen.
- Anonyymi
Tytti Tupputäti on aivan selvästi Venäjän natsismin edustaja. Samoin vassariakat Konna Antula ja Veriniko Honkasola!
Siinäpä "viidettä kolonnaa". - Anonyymi
Alpo Rusi ei ole oikea henkilö arvioimaan SDP:n toimia. Hän on jäävi historiansa valossa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2334169Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122634Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412382Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161436Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811436- 481179
- 781087
- 59963
- 45946
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921