Möin vanhan traktorin. Sovittiin että kaupalle ei ole takuuta. Seuraavana päivänä ostaja ilmoitti että traktorin startti on viallinen ja vaati osan maksamastaan hinnasta palautettavaksi. En ole halukas palautukseen koska kyse on 60 vuotta vanhasta traktorista jossa on iän tuomia vikoja. Olenko velvollinen palautukseen ?
Vanhan traktorin takuu.
2
338
Vastaukset
- Anonyymi
Et jos et itse erityisesti halua toimia niin. Yleensä vaan sanotaan että uuden omistajan kannattaa alkaa korjaamaan sitä.
- Anonyymi
Lahjoita ostajalle unohtunut käynnistyveivi ja kerro, että sillä käynnistyy aina pakkasillakin.
Tee lista kaikista muistakin mahdollisista vioista ja kulumisista. Hinnoittele ne kaikki.
Kerro ostajalle, että vikoja syntyy lisää sitä enemmän mitä enemmän ja monipuolisemmin traktoria käyttää. Käyttö ei kannata, jos ei osaa itse korjata kaikkea ja haalia jostain lähes ilmaisia kunnostettuja varaosia.
Pyydä ostajaa palaamaan asiaan 10 vuoden päästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.607869Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675941Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,745459Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot525335Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094657Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1102379Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41271Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61227Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa401087Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471052