Ole hyvä avustuspaketista, ne on meidän rahoista. Suomen kansa ei ole tässä asiassa yhtenäinen. Olet samanlainen …kuin kaikki muutkin.
Suomesta ei pitäisi lähettää sinne yhtään mitään.
Jälleenrakennus olisi ainoa mahdollinen, mutta eihän teiltä puutu mitään.
Tiedät minne miehesi syötät.
Suomesta ei pitäisi lähettää sinne yhtään mitään.
Jälleenrakennus olisi ainoa mahdollinen, mutta eihän teiltä puutu mitään.
Tiedät minne miehesi syötät.
Vastaukset 93
Vanhimmat
Fariseukset eivät jeesksenkaan aikana rosvojen mukiloimaa auttaneet, vaan olisiko se laupias samarialainen?
Ap on trumpetistipersuti.
Niin on.
Ei ole yhtenäinen, mitä nyt 90 prosenttia kannattaa sitä ja mitätön vähemmistö vastustaa. Kaikki eduskuntaryhmät kannattavat sitä, siis kaikki. Vastustajilla ei ole edes eduskuntaryhmää, koska heillä ei ole yhtään ainoaa kansanedustajaa.
"Yhdeksän kymmenestä suomalaisesta kannattaa vähintään nykytasoisen Ukrainan tukemisen jatkamista. Näin on sekä aseellisen että taloudellisen tuen osalta."
Olet oikeassa, näin se juuri on.
Ei pidä paikkaansa...
Juuri niin on, 90% kannattaa ja kaikki puolueet.
Suomen antama avustus ei ole aloittaja-trollin tai kätyrin rahoista. Aloittajan rahat menevät venäläiseen korruptioon ja oligarkkien taskuun.
Suomen kansa tukee laittoman hyökkäyksen kohteeksi joutunutta Ukrainaa.
Zeblonskyykkeli on korruptiohuora. Tankkerin kokoinen jenkkimuna hanurissa.
Diktaattori putler🤬 on sankarisi
Joo, ei ole yhtenäinen koska yli 90 % kannattaa Ukrainan avustamista ja tuen jatkamista. Teitä Kremlin asiamiehiä on vain kourallinen, eikä teillä ole mitään päätösvaltaa mihinkään asioihin täällä Suomessa.
MAKSA ITTE SE SOTA,
EI MINUN MAKSAMISTA VEROVAROISTA.
TUEN AINOASTAAN SUOMEN PAIKALLISTA
TOIMINTAA!
90%😂🤣😂
Ei varmasti kannata...
Antikristuksen Zelenskyy käärme.
Voi, voi!! Onkin naurussa pitelemistä, kun noin ketuttaa trollia ukrainalaisten eteneminen ja vankien ottaminen!!
Miloin Zelenkyistä on käärme tullut?? Mieluummin Putin on melkoinen kieroileva käärme!
Zelenskyi on armeijansa kanssa puolustamassa maataan ja tappelemassa roistoamista hyökkääjää vastaan ja kotimaansa tuhoajaa vastaan!!
Zelenskyin joukoilla on täysi oikeus tuhota Venäjällä niin paljin kuin vaan ehtivät tuhoamaan ja ilkeyttä tekemään!
Se on niin, että vuoroin vieraissa!! LYKKYÄ vaan ukrainalaisille tuhoamistyössä!!
Mutta saa kyllä vielä Ukrainalaiset kärsiä...
Kokoomus kaivanut popparit esiin kun veriteatteria tarjolla, Suomen kansan rahoilla.
Ryssänkätyrit ruikuttaa ja karavaani kulkee.
Suomen kansan enemmistö ei fanita Putinia, vaan tukee Ukrainaa.
Koeta käsittää. Edustat marginaalin marginaalia ja juttusi eivät oikeastaan kiinnosta kerään. Suurelle osalle suomalaisista olet lähinnä surkea ressukka ja Putinin puudeli.
Netta taas heittelee mutitilastoja.
Jos olen mielestäsi väärässä, sinulla on aina mahdollisuus osoittaa se edes jotenkin. Mikäli et sitä tee, juttusi on täyttä pötyä - kuten aina.
Lopeta sekoilusi. Sinun heittosi, todistustaakka sinulla.
Ehei.
Esitin mielipiteeni. Vallitsevien faktojen valossa se on perusteltu.
Jos sinulla on jotakin asiallista sanottavaa aiheesta, sanot sen. Jos ainoa tekstisi asiasisältö on väittää minun olevan väärässä, siitä vain todistamaan se.
Toki asia on päivänselvä. Monia kertojahan tämä on läpikäyty. Luultavasti sinullekin on asia selitetty monien kirjoittajien toimesta
Jos Suomessa olisi suuri valittua ulkopoliittista linjaa vastustava joukko, se näkyisi. Sitä joukkoa ei näy, joten peli on selvä.
Älä nolaa itseäsi jankuttamalla. Jos sinulla on jotakin asiallista, koeta saada se sanottua. Jos ei, mene vaikka nukkumaan.
"Suomen kansan enemmistö ei fanita Putinia, vaan tukee Ukrainaa."
Ai tuo olikin mielipide? 😄😄😄
Lopputekstiä en edes lukenut. Non niin, pimpula, missä ne tilastot ovat? Jos niitä ei löydy, olet viikon turhake 😂
Ilmoittelen, kun sanot jotakin kommentoinnin arvoista.
Taidat olla aika sekaisin. Muista lääkkeesi ja ota rauhallisesti. Jaksamista.
Oliko tähän niitä tilastoja, joita on tuolla pyydetty? Itse olet täällä kritisoinut sitä, että ihmiset heittelevät ilmaan asioita ilman todisteita. Se on mielestäsi noloa. Miksi nyt näytät tekevän samaa?
Minä olen kuules toteuttanut lukuisia kertoja pyyntöjä milloin mistäkin tilastosta. Siitä ei ole ollut mitään hyötyä. Vastauksena on ollut päänaukomista tai hiljaisuus.
Jos olet eri mieltä kuin minä, saat itse etsiä tilastosi. Siitä vain. Minulle on merkityksetöntä, mitä joki ressukka täällä mussuttaa. Mussutuksesi ei myöskään vaikuta yhtään mihinkään, koska enemmistö suomalaisista ei hyväksy eikä ymmärrä Venäjän toimia Ukrainassa - vaikka miten vääntäisit
Jos haluat elää omassa fantasiamaailmassasi asian suhteen, Siitä vain. Ei se minua vaivaa. Syön tässä vähitellen jotain ja lähden leikkaamaan nurmikkoa. Salilla ehdin jo käydä. Meistä monilla on muutakin elämää kuin tämä.
Eli sinä yksin muodostat Suomen enemmistön?
Ja yksin määräät kuka, mitä ja miten palstalle kirjoittaa?
Ongelmasi on edennyt aika pitkälle. Touvottavasti "intervalli" on lähitulevaisuudessa. Jaksamista!
Erikoinen tuo sinun tyylisi "keskustella". Et taida olla kunnossa. Ikävää. Koeta parantua.
Tuon länkytyksen sijasta olisi ollut nopeampi laittaa linkki tilastoon.
Mitta kun sitä ei ole ja päähäsi et voi linkata 😂
Koetan helpottaa oloasi.
Mikään
ei
viittaa
siihen,
että
kansan
enemmistö
olisi
eri
mieltä
ulkopoliittisista
valinnoista
kuin
poliittinen
johtomme.
Ymmärrätkö?
Niin missä ne tilastosi taas ovatkaan? Ohjeesi mukaan: on noloa heitellä väitteitä ilman faktaa.
Väitteeni on faktaa niin kauan kunnes kumoat sen. Jos et pysty siihen, asia on selvä.
Sinä nyt vain olet sekaisin.
Tänään on sunnuntai, 18.8.
Niin se tilasto. Missä mahtaa olla?
Saat jankuttaa samaa vaikka koko loppuvuoden. Se ei vaikuta minuun mitenkään. Toivottavasti ymmärrät sen.
SUOMEN KANSAN MIELIPIDETTÄ EI OLE OLEMASSAKAAN.
Ei tue kumpaakaan.
MAKSA ITE SE, SENKIN LAUMASIELU.
Kyllä täällä Suomessa on paljon jotka eivät halua enään tukea Ukrainaa/Ukrainalaisia.
Ei kannata tuollaiselle edes vastata...
Sittenpä vain alat järjestää massiivisia mielenosoituksia jne.
Olet varas, pelkkä varas.
Ne tilastot. Ei vain näy. Aika noloa heitellä puuta-heinää "totuutena". Miten sinua voisi auttaa?
Minua auttaa se, että perustelet väitteitäsi.
Suur-Suomea toteuttamassa, Ukraina välikätenä.
Kuka saa kylvää siemenet arjalaisten luvattuun Lebensraumiin,
Tulin jo näytölle.
Hah, hah!!! Suomi on oikein tyytyväinen olemassa oleviin rajoihinsa!! Miksi ihmeessä me haluaisimme takaisin nuo seudut, jotka ovat mitä alkeellisimmassa kunnossa!
Suomi haluaa vain olla rauhassa ja siksi olemme liittyneet NATOON, jotta oman armeijan lisäksi on turvaa tosi runsaasti!!
Venäjä voi pysyä rajojensa takana!!
Tässä on käynyt niin, ettei meillä enää ole varaa laittaa rahaa aseisiin ja sotimiseen.
Nyt rahoitetaan Ukrainan sotaa velkarahalla. Meidän pitää selviytyä valtion velasta ja lisänä kasvaneista puolustusvoimien kuluista.
Pitää maksaa uudet hävittäjät, muut uudet aseet, pitää kustantaa puolustusvoimien kasvava organisaatio, uudet tilat ja kaikki infra, joka on tullut NATOn myötä.
Meille tulee tuhottomasti maksettavaa.
Asiahan on helppoa korjata - äänestätte vain eduskunnan täyteen ehdokkaita jotka ajavat Ukrainan avustamisen lopettamista ja Suomen eroamista Natosta.
Kuinkas monta ehdokastanne saittekaan lävitse viime vaaleissa?
Kyllä me siitä selviämme, kun selvisimme sotakorvauksistakin jotka olivat tosi raskaat. Onhan tuo mukava nähdä kun työssäkin joutuu evakkoon. Itse olen niitä viime sodan evakuoita.
Mutta eihän tuo ole mikään ratkaisu.
Vaalit ovat vuosien päässä, ratkaisua tarvitaan tässä päivässä. Mistä voimme vielä tinkiä?
Sotakorvaukset maksettiin työtä tekemällä. Tänään ei voi tehdä niin. Ei ole työtä läheskään kaikille.
Tietenkään se ei ole mikään ratkaisu sellaisille, joiden kannatus vaaleissa on yhden prosentin (1 %) luokkaa ja jotka eivät kykene saamaan yhtään ehdokastaan lävitse.
Voitte tinkiä netin roskapalstoilla mölyämisestä ja Kremlin valheiden kierrättämisestä, koska niillä ei ole koskaan mitään merkitystä eikä vaikutusta mihinkään.
Älä sitä sure!! Tärkeintä on, että Putin saa tuntea, ettei se voi tehdä mielin määrin, mitä haluaa naapureilleen! Rajansa se on jokaisella maalla! Putin luuli, että saa rauhassa listiä Ukrainan kansan, mutta pahemman kerran erehtyi!
On sentään olemassa oikeuden mukaisia maita Euroopassa, jotka yhteisvoimin kävivät auttamaan sorrettua valtiota!! Näin toimii hyvässä yhteisymmärryksessä Euroopan valtiot!
Venäjä on yksin EUROOPASSA!! Luulisi harmittavan ennen pitkää olla poikotissa!!
Aivan sama, mitä kannatus on. Jos ei ole vaaleja, niin ei ole.
Paska mikä paska, mikä kansa valitsee koomikon pressaks, täysin kouluttamaton juntti se Zelepelle. Apuna ollu pari korstoo jotka saanu pari iskua liikaa.
Eipä se Ukrainan kansan vastustus Venäjän diktatuuria vastaan vähenny vaikka juutalaista venäjänkielistä pienikasvuista lakimies-tuottaja-käsikirjoittaja-näyttelijä Zeleä kuinka haukut!
Ukraina äänesti itsenäisyytensä puolesta yli 90%, kun Neuvostoliitto hajosi 1991.
Ressukka!! Kylläpä sinua vituttaa suunnattomasti, kun Zelenskyi on hyvä valtion johtaja.
Zelenskyi on hankkinut maalleen aseita ja on ollut tukemassa armeijaa kaikin tavoin, jotta voitto tulee Ukrainalle!!
On Zelenskyi sentään valtion johtaja, joka todella on aktiivisesti aseita hankkinut ja ollut armeijan tukena rintamallakin!
Tuo Putin tuskin tietää, missä oikein tuolla sodassa menee!! On siinä kansojen johtajissa ero!!
Arvostan todella Zelenskyitä!!
Sekö sinua todella ottaa pollaa, että "koomikko" on paljon parempi maan johtaja kuin tuo Kremlissä kyyhöttävä Putin!!
Aika lailla noin se on mennyt.
Zele on arvostettu vieras kaikissa länsimaisten johtajien kokouksissa ja neuvottelupöydissä. Putin taas on halveksittu etsintäkuulutettu sotarikollinen, joka ei ole tervetullut mihinkään, paitsi Haagin tuomioistuimeen.
Miten noi kaksi paskiaista eroaa toistaan?
TE SODITTE VERONMAKSAJIEN RAHOILLA.
NYT PIENEMPÄÄ SUUTA
TAI MAKSAKAA ITTE SOTANNE.
Tuleeko tänä vuonna hyvä kaalisato?
Eipä sinun mielipiteesi kiinnosta Zeleä, eikä kyllä ketään muutakaan. Päätökset tehdään jossain aivan muualla kuin missä koulupudokas-putinistit mölisevät.
Eipä se Ukrainan kansan vastustus Venäjän diktatuuria vastaan vähenny vaikka juutalaista venäjänkielistä pienikasvuista lakimies-tuottaja-käsikirjoittaja-näyttelijä Zeleä kuinka haukut!
Ukraina äänesti itsenäisyytensä puolesta yli 90%, kun Neuvostoliitto hajosi 1991.
Slava Ukraini!
Vielä vuosituhannen taitteessa oli tapana neuloa VILLASUKKIA Venäjän ryöstämille alueille avustuksena. Milloin tämä karkasi näin, että nyt pitää viedä pyssyjä! Menee miljardeja. Ei riitä neuleet enää.
Eipä Suonen kansa halua uutta YYA-aikaa vaikka miten marginaalisen pientä ryhmää venäjämielisiä ressukoita suututtaisi.
Sua ei rakasteta myöskään seuraavassa elämässä
riittävästi.
Putin 152 cm on suurmies. hih hih
Putler Suuri Kalsarimyrkyttäjä. Putler Suuri Sotakiimainen Psykopaatti.
Putler Suuri Etsintäkuulutettu Sotarikollinen.
Aloittaja on varsinainen, kun luulee Zeleneskyn lukevan tätä palstaa.
Tämä on sellainen kirje, mikä kirjoitetaan pöytälaatikkoon, muttei lähetetä ikinä. Kohde voi olla kuka vaan.
Parhaita purkauksia hetkeen. Tunteet suorastaan tihkuu läpi niin, että niitä voi vähän kosketella.
Zelenskyi on ukrainalaisten ja koko vapaan läntisen maailman arvostama johtaja.
Tällainen putlerkin haluaisi olla, mutta ystäviä ei saa hyökkäämällä ja pakottamalla.
Putler on vapaan läntisen maailman inhoama ja halveksima diktaattori ja kansainvälisesti etsintäkuulutettu sotarikollinen. Läpimädän roistovaltion läpimätä johtaja.
Voihan vittu sitä natzi kääpiötä ei todellisuudessa arvosta kukaan lännessä,vaan ukraina on sota teollisuuden koe kenttä missä monet maat testaavat sota kalustoaan ,ja melkolailla venäjä on tuhonnut niitä kun natzi pelle zelenski on käsi ojolla koko ajan eurooppaan ja usa/han .suomen sotapsykoosi köyhältä kansalta viedään sinne 2,5 miljardia vuodessa ,mutta eihän lammas kansa tajua sitä.se vain määkii ,hallitus nurin .kun leikataan sosiaali turvasta ymm.mutta kun on pakko ,suomi on konkurssi kypsä valtio jo nyt🤫
Kannattaisi ottaa jotain tuohon vihaasi....
Ei zelensky eroa mitenkään Putinista. Molemmat ovat kähmimässä rahaa omiin taskuihinsa.
Paitsi, että zele kerjää rahansa......
Tästä tulee vain hirveä sotku. Kukaan ei voita sotaa, tulee pirusti nuoria vainajia ja vähän vanhempiakin.
Maailman talous on kurimuksessa ja erityisesti pienten valtioiden taloutta koetellaan.
Sota pitää lopettaa ja Putin laittaa viralta pois.
Joko muuten Huhtasaari on julkisesti irtisanoutunut Venäjä #HÖNÖILYSTÄÄN?#
Tiedät minne syötät. En arvosta caps lok nihlutustasi typäerä persu
Mikä oli avaajan pointti julkaista moista aivopierua? Se on ihan sama mitä mieltä tuosta asista olet. Sama kun itkisit täällä että et tykkää hernekeitosta. Ihan yhtä kiinnostavaa.
MUTTA MAKSAN SEN SODAN.
EN HALUA RAHOITTAA SITÄ
TAJUATKO?
Sinun vihasi on oksettavaa typeryyttä.
VEROJEN MAKSU PITÄISI LAKKAUTTAA HETI.
Päinvastoin koska Ukrainan armeija tekee tärkeää ja arvokasta työtä, kun tappavat venäläisiä jotka ovat myös Suomen vihollisia. Ovat aina olleet ja tulevat aina olemaan!
Zelensky tarvitsee ainoastaan stubin tuen
rahavirroille,
EI MINUN.
SILTI MAKSAN VEROINA ….MYÖS ZELEN PASKASODALLE.
Sota ei lopu ennen kuin raha sotimiseen loppuu.
Minun tahat loppuu
mutta stubin kaltaiset punikit
löytävät aina jonkun toisen ryöstettävän.
Lahjoitetaan sanna zelenskylle.
Se riittää.
Sitähän se kieli pitkällä havitteli...😂
Russakan trollin viimeinen vedätys BUUUAAHHAHHAAHHAAAA.... AAAHHAAHAAHAAHAAHAAA....
Onko zele russakka?
Trolli?
IHAN SAMA,
SUOMESTA EI PIDÄ LAHJOITTAA SINNE MITÄÄN.